Kalp Krizi Riskinizi %56 Azaltan Baharat

Kalp Krizi Riskinizi %56 Azaltan Baharat

Uzun zamandır baharat dolabınızı temizlemiyorsanız, şimdi  tam zamanı!  Dolabın en arkasına kadar ulaşabilirseniz şayet; gizli bir hazine bulabilirsiniz.

Bu baharat güçlü bir antioksidan, çok güçlü yaşlanma karşıtı  özelliklere sahip ve iltihabı önleyici eşsiz faydaları var. Faydaları listesine ekleme yapmak için yapılan yeni bir çalışma, bu baharatın kalp krizi riskini bile azalttığını bulmuştur. Eğer sizde dolabınızda zerdeçal bulundurmuyorsanız, şimdi stok yapmanın tam zamanı!

Çalışma

çalışma

Uzun araştırmalardan sonra yapılan çalışma bize zerdeçalın  vücut üzerindeki doğal sağlık yararlarını gösterdi. Çalışmalara göre zerdeçal beyni korur, inflamasyonu önler hatta vücudun kanserle savaşması için yardımcı bile olabilir. Amerikan Kardiyoloji  Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre zerdeçal ekstresinin kalp krizi riskini %56 gibi şaşırtıcı bir oranda düşürebileceği bulunmuştur.

Zerdeçal  Aynı Egzersiz Gibi Kalp Sağlığını Geliştirir

zerdeçal

2012 yılında, Beslenme Araştımaları dergisinde yayınlanan bir çalışmada, zerdeçal veya zerdeçal içeren takviyelerin  tüketilmesinin , kişinin kardiyovasküler sağlığını aerobik egzersizi kadar geliştirebileceği bulunmuştur . Bunun nasıl mümkün olabileceği hakkında endişeleriniz mi var? Bu faydaların hepsi birincil polifenol olarak bilinen curcumin sayesinde olmaktadır.

8 hafta uzunluğundaki bir çalışmada, 32 postmenopozal dönemdeki kadınlar kontrol grubu, egzersiz grubu ve curcumin grubu olmak üzere üç gruba ayrıldılar. Araştırmacılar, kadınların arteriyel dilatasyonunu ölçerek, damar içi duvarları izlediler. Damar içi duvarlarının izlenmesi ilişkili olduğu ateroskleroz hastalığı gelişimini izlemekti. Ateroskleroz, damar içinde plakların birikmesiyle karakterize kalp krizi, ineme ve hatta ölüme yol açabilen bir hastalıktır.

Sekiz hafta sonunda  araştırmacılar, dilatasyonun hem curcumin grubunda hem de egzersiz grubunda anlamlı fark olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar şu sonuca varmışlardır: “Mevcut çalışma, düzenli olarak curcumin alınmasının veya düzenli aerobik egzersiz eğitiminin endotel fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi…curcuminin postmenopozal kadınlarda yaşa bağlı endoteryal fonksiyon düşüşünü yavaşlatabileceğini düşünüyoruz.”

Çok fazla takip edildikten sonra, kalp krizi için ana neden olan arterlerde plak birikiminin önlenmesi söz konusu olduğunda curcuminin egzersizle benzer etkilere sahip olduğu bulunmuştur.

Kalp İçin Zerdeçal

Çalışmalar, fiziksel aktiviteyi değiştirmeden yapılan zerdeçal tüketiminde egzersiz yapıldığında ki sağlık yararlarını sağlayabildiğini göstermektedir. Kalp sağlığınız için, zerdeçalı nasıl ve ne miktarda tüketeceğiniz aşağıda açıklanmıştır; yapılan bu çalışma, kalp fonksiyonlarını iyileştirmek için sekiz hafta boyunca her gün 150 mg zerdeçal özü  (25 mg curcumine denk) almayı önermektedir.

zerdeçal tozda ise, curcumin içeriği genellikle %2’dir. Eğer ki zerdeçal tozu seçerseniz bunu aklınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Günlük  bir çay kaşığı zerdeçal tüketebilirsiniz yada zerdeçal ektresi kapsüllerinden satın alabilirsiniz. Diyetinize zerdeçal eklemesi tahmin ettiğinizden çok daha kolay olacaktır. Dışarıdayken yada evinizdeyken çayınıza bir tutam zencefil ekleyebilirsiniz. Ayrıca kalp sağlığına yararlarından daha fazla yararlanmak istiyorsanız zencefil suyu yada zencefilli limon suyu içebilirsiniz.