Kan Damarlarını Daraltabilen Besinler Nelerdir?

Abone ol

Vücudumuzda bulunan kan damarları, kan basıncını dengelemek, belirli organlara oksijen ve besin göndermek, kan veya sıvı kaybını önlemek ve vücuttaki ısı kaybını azaltmak için daraldığı gibi aynı zamanda tüketim yaptığımız yiyeceklerden de daralmaktadır. Bu durum istenmeyen yüksek tansiyon ve Baş ağrılarına neden olabilir.

Reklam

MEYAN KÖKÜ

Popüler bir Akdeniz iklim planlayan kötüyüm öksürük mide ekşimesi boğaz ağrısı gibi problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır İçeriğinde sodyum tutulmasına neden olan glisirizik asit bulundurur. Günlük olarak birkaç hafta gibi uzun bir süre tüketililirse, yüksek tansiyon görülebilir.

KAFEİN

Baş ağrısı ya da migren ağrınız varsa çay veya kahve tükettiğinizde Ağrının azaldığını fark edersiniz. Damarın genişleyerek kanla dolması ağrıya neden olur. Kafeinli bir içecek tükettiğinizde kan damarlarınız büzülerek fazla kan ortamdan uzaklaştırılır. Dolayısıyla ağrı da azalmış olur.

Reklam

TRANS YAĞLI GIDALAR

Kek, çörek, mikrodalga patlamış mısır, çoğu margarin, bisküvi ve krema dolgulu şekerlerdeki yağlar, kan değerlerindeki kötü kolesterolü yükselterek arterlerinizi tıkanmasına neden olabilir. Tükettiğiniz etin yağlı olması da kolesterol seviyenizi yükseltebilir.

YÜKSEK TUZLU GIDALAR

Yapılan araştırmalar sodyumun kan basıncını artırdığını doğrulanmıştır. Vücuda bol miktarda sodyum alındığında vücuttaki suyun tutulmasına ve kan hacminin artmasına neden olacaktır. Kan basıncı yükselir. Bazı durumlarda atardamarları zorlayarak kan damarlarına zarar verebilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için işlenmiş gıda tüketmemeye özen göstermelisiniz. Tuz alımını azaltmalısınız.

Reklam

Yorumlar

error: