Karpuzun Faydaları Nelerdir? Yaz Aylarının Vazgeçilmez Meyvesi

karpuzun faydaları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karpuzun şimdiye kadar hiç duymadığınız faydalarını öğrenmeye hazır mısınız? Karpuz, size de yaz güneşini, denizi ve ferahlamayı hatırlatmıyor mu? Sulu, çıtır ve lezzetli olan bu meyvenin yerini ne bir tatlı alabilir ne de başka bir meyve! Yazın yapılan zayıflama diyetlerinin baş tacı ve vazgeçilmez meyvesi karpuz, bizim için yararlı mı?

Karpuzun lezzetini ve tadını onayladık. Kanserden, böbrek taşına birçok hastalığa iyi geldiği kanıtlanan bu meyve şifa kaynağı haline geliyor. Şimdi sağlığa ne gibi faydaları var, karpuzun faydaları nelerdir, besin değerlerinde ne bulunur? Bunları inceleyelim. Toplam 10 madde de sizin için açıkladık.

karpuzun faydaları

Karpuzun Faydaları Maddeler Halinde

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
 • Sıvı Kaybını Engeller
 • Kanseri Engeller
 • Kas Ağrılarını Azaltır
 • Saç ve Cildi Güzelleştirir
 • Zayıflamaya Yardımcı Olur
 • Şeker Hastalığına İyi Gelir
 • Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller
 • Kalp Sağlığını Güçlendirir
 • Makuler Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) Engeller
 • Sporcular İçin Arjinin Kaynağı

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Karpuz güçlü bağışıklık sistemi sağlayarak hastalıklardan korur. Kışın hastalıklardan korunmak için her zaman mandalina, portakal, limon yemeye çalışırız. Yazın ise klimalardan hemen hastalığa yakalanmıyor muyuz? Böyle zamanlarda karpuz inanılmaz bir C vitamini kaynağı!

Yaz mevsiminde 1 dilim karpuzu her gün tüketmek sizi kışa hazırlar ve gripten korur. Diğer bir etkisi ise sağlam bağırsak sağlığı sağlamaktır. Güçlü bağırsak sağlığı, güçlü bir vücut demektir. Karpuz, bağırsak sisteminizi de destekleyerek size daha kuvvetli, hastalıklara karşı güçlü hücreler sağlar.

Sıvı Kaybını Engeller

karpuz sıvı kaybını engeller

Sulu sulu, çıtır kapuzun ne kadar su içerdiğini söylememize gerek var mı? Yaz sıcağında bizi en serinleten meyvelerden biri soğuk bir dilim karpuz! Havanın sıcak olduğu zamanlarda su içmek çok önemlidir.

Susuz kalmak, tansiyonunuzun yükselmesine hatta bayılmanıza bile neden olabilir. Karpuzun %92’si sudur! Yüksek su içeriğiyle susuz kalmanızı engeller. Su içmeyi sevmeyen veya unutanlar için güzel bir seçenektir.

Kanseri Engeller

Karpuz içerisinde likopen adlı bir bileşen içerir. Pembe-kırmızı rengini veren bu bileşiktir. Likopen içeren yiyeceklerden çok tüketen bireyler daha az kansere yakalanmaktadır (1). Özellikle meme ve prostat kanserini engellemekte güçlü bulunmuştur. Likopen hücrelerin zarlarını güçlendirir ve dışarıdan gelecek tehlike, toksinlere karşı hücre daha dayanıklı hale gelir. Karpuzun içeriğindeki yüksek A ve C vitamini ise hücreleri hasara karşı korur.

DNA’nın mutasyona uğramasını engeller böylece tümör oluşumunu engeller. Çalışmalar gösteriyor ki, kemoterapi gören hastaların C vitamininden yüksek yiyecekler tüketmesi tedavinin etkisini arttırmaktadır.

Kas Ağrılarını Azaltır

kas ağrılarını azaltır

Egzersiz sonrası yürüyemeyecek kadar kas ağrısı çekiyor musunuz? Uzun süre hareketsiz kalan kaslarınızı harekete geçirdiğiniz zaman 1-2 saat sonra ağrı hissedebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapan bireylerde de bu ağrılar görülmektedir. Karpuz, l-citrulline isimli bir aminoasit içerir(2) . Meyve olmasına rağmen proteinin yapı taşlarını içermektedir (proteinler genelde et ve süt ürünlerinde bulunur).

Atletlere antrenman sonrası verilen karpuz suyunun kas ağrılarını azalttığı ve kalp ritimlerini düzenlediği görülmüştür. İçerdiği C vitaminiyle, kıkırdak ve kemik dokuyu korur. Tendon ve bağ yıpranmalarının iyileşmesi için yardımcı olur. Kas krampları ve ağrılarında en önemli mineral magnezyum ve potasyumdur.

Karpuz l-citrulline, C vitamini, potasyum ve magnezyum içeriğiyle kas ağrı ve krampları için harika bir besindir. Spor sonrasında veya öncesinde içilen kimyasalla dolu, şeker içerikli enerji içecekleri yerine doğal, zararsız olan karpuz suyunu içmeyi deneyebilirsiniz.

Saç ve Cildi Güzelleştirir

Cilt sağlığı için en önemli bileşenlerden biri kolajendir. Cildin sıkı, esnek ve sağlıklı görünmesini sağlar. Karpuz içeriğindeki C vitamini ile kolajen sentezini sağlar. Aynı zamanda saç derisinin ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Almanya’da yapılan bir çalışmada ciltte oluşan güneş yanıklarının iyileşmesinde likopen ve beta-karoten oldukça iyi gelmiştir. Her iki bileşende karpuzda bulunmaktadır.  Sedef hastalığına da iyi gelmektedir.

Karpuzun içeriğindeki A vitamini ciltteki hasar görmüş hücrelerin onarılmasında ve iyileşmesinde yardımcıdır. A vitamini eksik olan bireylerde cilt derisi donuk ve mat bir görüntü oluşturur. Canlı, parlak, güçlü saçlar ve cilt istiyorsanız yazın en güzel meyvelerinden karpuzu her gün bir dilim tüketmelisiniz!

Zayıflamaya Yardımcı Olur

karpuz zayıflamaya yardımcıdır

Zayıflamak derken tabi ki karpuz peynir diyetinden bahsetmiyoruz! Bunlarla hala başarılı olabileceğinizi düşünmüyorsunuz değil mi? Karpuz, sadece yardımcınız olabilir. Tüm gün karpuz yemek maalesef mantıklı olmuyor. 1 üçgen dilim karpuz 60 kaloridir. Böylece sizin için bisküviler, kurabiyeler yerine lezzetli sağlıklı bir atıştırmalık!

Ayrıca egzersiz yapıyorsanız ve daha fazla performans göstermek istiyorsanız karpuz tüketerek egzersiz süresini arttırabilirsiniz. Nasıl mı? Karpuzun içeriğindeki potasyum damarlarınızdaki gerginliği azaltır.

Kanınızın daha rahat akmasını sağlar. Böylece egzersiz sırasında kaslarınız ve kalbiniz daha iyi performans gösterebilir. Karpuzdaki lif bağırsaklarınızı çalıştırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Kabızlık çeken bireyler daha çok kilo problemi çekerler. Düzenli tuvalete çıkmak zayıflamada altın kurallardan biridir. Karpuz tüketerek zayıflamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Şeker Hastalığına İyi Gelir

Şeker hastalarına meyve iyi gelir mi? Evet, karpuz iyi gelebiliyor. Şeker hastaları için önemli olan meyvelerin içerisindeki şeker oranıdır. Karpuzun glisemik yükü oldukça düşüktür. Yapılan bir çalışmada karpuzun anti-diyabetik yani şeker hastalığını engelleyici etkisi olduğu bulundu.

Bir başka araştırmada kahverengi yağ dokusunu azalttığı (göbek bölgesinde bulunan yağlar gibi), beyaz yağ dokusunu ise arttırdığı (yüzümüzde bulunan yağ dokuları gibi) görülmüştür.

Kötü yağ dokusunun azalması şeker hastalığına yakalanmayı engeller. Ancak bunun tersini gösteren bazı çalışmalarda bulunmaktadır. Şeker hastalığınız varsa muhakkak doktorunuza, beslenme uzmanınıza da danışmalısınız. Öneriler her zaman kişiden kişiye değişebilir.

Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbreklerimiz idrarımızın oluşmasını sağlayan organdır. Yediğimiz ve içtiklerimizde vücudun atık olan gördüğü bileşenler böbrekte ayrıştırılır ve idrara dönüşür. Bazı mineralleri ve toksinleri atamayan böbrek taş haline getirir ve tıkanmaya neden olur.

Potasyumdan zengin meyve ve sebze tüketmek böbreklere yardımcı olur (3) . Taş oluşumunu engeller. Karpuz aynı zamanda idrar oluşumunu arttıran bir besindir. Bu özelliği kahve ve alkolde de görüyoruz ancak idrara çıkarmanın yanı sıra stres oluşturur ve kafein içerirler. Karpuz ise zengin vitamin, mineralleriyle böbreğe destek sağlar.

Kalp Sağlığını Güçlendirir

Faydalarını saymakla bitiremiyoruz şimdi kalp sağlığına olan faydasına gelelim. Vücutta görülen potasyum ve magnezyum eksikliği kalp rahatsızlığına neden olan en büyük sorunlardan biridir. Çünkü hücrelerin ihtiyaç duyduğu bu iki mineralin eksikliği kan basıncını arttırır.

Yapılan çalışmalar potasyumdan zengin meyve ve sebzeleri tüketmenin yetişkinlerde kan basıncını düzenlediği ve kalp krizi, yüksek tansiyon gibi kalp rahatsızlıklarını engellediğini göstermiştir. Karpuz tüketimi kolesterolü dengeler, yüksek tansiyonu olanlarda sistolik kan basıncını düşürür.

Makuler Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) Engeller

Likopen göz rahatsızlıklarında gerçekleşen hücre hasarını engellemek için en iyi bileşenlerden biridir. Makuler dejenerasyon hastalığı denilen sarı nokta hastalığı için özellikle likopen iyileştirme ve engelleme açısından çok etkili bulunmuştur. Sarı nokta hastalığı gibi birçok göz hastalıklarında likopen desteği çok önemlidir.

Ayrıca antioksidanlar göz sağlığı için gereklidir. Yazıda anlatılan likopen ve antioksidan kaynağı ise kolay bulunabilir, herkesin tadını sevdiği karpuz! Göz sağlığınızı korumak veya göz hastalığınızı iyileştirmek istiyorsanız karpuz tüketmelisiniz.

Sporcular İçin Arjinin Kaynağı

Protein tozu kullanan veya sürekli et ürünlerini tüketmeye çalışan sporcular için farklı bir haberimiz var! Karpuzun içeriğindeki l-citrulline vücutta metabolize olarak arjinine dönüşür. Diğer iyi bir haber ise arjinin, damarların genişlemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Böylece egzersiz sırasındaki performansınızı arttırır.

10 madde de karpuzu inceledik. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Yaz mevsiminde kısa dönemde yediğimiz bu güzel meyveyi tüketmeyi ihmal etmeyin. Önemli olan düzenli ve yeterli miktarda tüketmektir. Gün aşırı iki üçgen dilimi tüketmek yeterli olacaktır. Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!