Ananasın Faydaları Nelerdir? Tropikal Meyvelerin Anası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ananasın faydaları nelerdir? Nerede yetişir? Tropikal meyvelerin anası olarak bilinen ananası gelin yakından tanıyalım. Ananas bizim için zor bulunur, tropik ve farklı bir meyve olabilir. Ancak artık birçok markette satılıyor. Değişik meyveler denemek ve tatmak istiyorsanız eğer neden olmasın!

Özellikle inanılmaz faydalarını okuyunca daha çok merak edeceksiniz. Tepesindeki uzun yaprakları, dikenli görüntüsü ve sarı-kahverengi rengiyle dikkat çeken Ananas oldukça tatlı, lezzetli bir meyvedir.

Meyve tabaklarınızı egzotik bir lezzete dönüştürmek için birebir! Size şimdi ananasın bilmediğiniz bir özelliğinden bahsedeceğiz. Aslında ananas, birden fazla meyvenin oluşumudur! Evet, kulağa değişik gelebilir ama birazdan anlayacaksınız. Ananas nasıl bir meyvedir? Ananasın faydaları nelerdir? Cilde, sağlığa ve saça olan faydalarından bahsedeceğiz. İlginizi çekmeye başladıysa konuları okumaya başlayabilirsiniz.

ananasın faydaları

Ananas Nasıl Bir Meyvedir?

Ananas, Bromeliaceae ailesine ait bir meyvedir. Gerçekte birden fazla meyvenin birleşimiyle bir taç altında oluşur. Meyvenin kendisi yaklaşık iki karış boyutundadır ve dikenli, sivri bir tepesi sert, mumlu, küçük yaprakları bulunur. Tarihsel olarak ananasın ilk ve en çok yetiştiği yer Hawaii’dir. Ancak şimdilerde Brezilya, Filipinler ve Karayiplerde ve birçok farklı ülkede de yetişmektedir.

Ananasın ne zaman popüler olduğu ve nasıl küresel olarak yetiştirilebilir hale geldiği bilinmiyor. Ancak 1493 yılında Christopher Columbus’un keşfinden dönüşüyle Avrupa’ya ve İspanya’ya getirilmiştir. Mevsimi Mart ve Haziran ayları arasındadır. Bir ağaçta birden fazla meyve çıkabilir.

Ananasın görüntüsü çizgi filmlerde resimlerde, duvar kağıtlarında kullanılırken tatlı suyu ise alkollü içeceklerde popülerliğini sürdürüyor! Pina Colada isimli popüler içki ananasın suyuyla yapılıyor. Peki, güzel görüntüsü ve yetiştirilmesi dışında faydalarına göz atalım.

ananasın faydaları

Ananasın Sağlığa Faydaları

 • Kanserden Korur
 • Sindirime Yardımcı
 • Kemikleri Güçlendirir
 • Soğuk Algınlığından Korur
 • Kan Dolaşımını Arttırır
 • Göz Sağlığına İyi Gelir
 • Sivilceleri Tedavi Eder
 • Cildi Gençleştirir
 • Ayak Çatlaklarına İyi Gelir
 • Kırılgan Tırnakları Tedavi Eder
 • Nemli ve Parlak Cilt Sağlığına İyi Gelir
 • Çatlamış Dudakları Yumuşatır
 • Saç Dökülmesini Azaltır
 • Saç Derisi Kaşıntılarına İyi Gelir
 • Kalın ve Telli Saçların Oluşumunu Sağlar

Ananas yemek neden sağlıklıdır? Ananasın faydaları nelerdir? İçerisindeki maddeler bize nasıl etki gösterir? İşte size bilimsel cevapları!

Kanserden Korur

ananas kanserden korur

Ananasın her türlü kansere karşı savaş açtığı ve koruduğunu biliyor muydunuz? İçeriğindeki A vitamini, beta karoten, bromelain ve çeşitli antioksidanlar sayesinde ağız, boğaz ve meme kanseriyle doğrudan savaştığı ispatlandı. Diğer kanser türleri için ise koruyucu olduğu kesindir! Manganez, süperoksit dismutazın önemli bir kofaktörüdür. Bu ismini ilk kez duyduğunuz madde ise hücreleri parçalamaya ve hücrelere zarar vermeye çalışan zararlılara karşı süper bir koruyucudur! Bu koruma ise birçok kanser türü için önleyici olmaktadır.

Kabızlıkla Savaşır

Şişkinlik, kabızlık, tuvalete düzenli çıkamama problemi yaşayanlar için tavsiyemiz, ananas! Çünkü, sindirimin rahatsızlığı yediklerinizi vücudunuzun parçalayamadığı anlamına geliyor. İşte burada bromelain önemlidir! Bromelain, proteinin daha hızlı parçalanmasına ve böylece sindirimin hızlanmasını sağlar. Ülseratif kolit ve ülser tedavisinde bromelain kullanılarak semptomlar azaltılmıştır. Eğer sindirim problemi çekiyorsanız ananas tüketmeyi denemelisiniz.

Kemikleri Güçlendirir

Güçlü ve sağlıklı kemikler için her zaman süt içmenin faydalı olduğunu düşünmüşsünüzdür. Ancak, meyvelerde en az süt kadar kemik sağlığına faydalı olabilir. Ananasın içerisindeki manganez minerali kemiklerin ve bağ dokularının sağlamlaşmasına yardımcıdır.

Manganez eksikliği toplumda çok fazla görülmektedir. 1 porsiyon yani yaklaşık 2 dilim ananas ile günlük ihtiyacınız olan manganezin %70’ini karşılayabilirsiniz. Burada manganezin sadece kemik sağlığına olan etkisinden bahsettik ancak yaşlanmaya karşı da etkilidir. Faydaları inanılmaz değil mi?

Soğuk Algınlığından Korur

soğuk algınlığından korur

Soğuk algınlığından hapşırıp, öksürürken portakal yemeniz için sizi zorlayan hiç olmadı mı? C vitaminidir yemelisin diyenleri sıkça duymuşsunuzdur. Evet,  portakal C vitamini bulundurur ve soğuk algınlığından korur. Ancak, sadece portakalda mı C vitamini var sanıyorsunuz?

Ananasın içinde C vitamini ve bromelain birleşimi beklide sizi portakaldan çok daha çabuk iyileştirebilir! Solunum hastalıklarını önler, balgam ve mukusun azalmasına yardımcı olur. Reçetenize ananas yazdırmayı unutmayın!

Kan Dolaşımını Arttırır

Bu etki potasyum ve bakır sayesinde oluşur. Potasyum, kan damarlarının genişlemesini sağlar. Bakır ise birçok enzimatik reaksiyonun gerçekleşmesi için gerekli bir mineraldir. En önemlisi sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında bakırın etkisi oldukça fazladır. Kırmızı kan hücrelerinin vücutta yeterli olması oksijenlenmeyi arttırır. Yani, kan damarlarındaki oksijen miktarı arttırarak organların çalışmasını daha etkili hale getirir. Bilişsel yetenekleri de böylece arttırır ve Alzheimer gibi sinirsel bozukluklara karşı korur.

Göz Sağlığı

Göz sağlığı insan için en önemli durumlardan biridir. Yaşlılıkta görülen gözdeki görme kayıpları yetişkin dönemde yetersiz beslenmeyle etkili olabilir. Ananas, bu konuda tam bir göz sağlığını destekleyicidir. Beta karoten, gözde oluşan görme bozukluklarının önüne geçebilecek en önemli maddelerden biridir. Beslenmenize ananas dahil birçok meyve ve sebzeyi koymak ileride göz problemlerini ertelemenize ve daha sağlıklı gözlere sahip olmanıza yarayacaktır.

Sonuç: Ananas, içerdiği C vitamini, bromelain, manganez, beta karoten ve lif sayesinde bağışıklık, kemik, kalp, sindirim ve daha birçok sisteme yardımcı, kanserden koruyucudur.

Ananasın Cilde, Ayağa ve Tırnaklara Faydaları

Ananasın cilde faydaları nelerdir?

Sivilceleri Tedavi Eder

anansa sevilceleri tedavi eder

Ananasın Sivilcelere Faydaları

Ananas, lezzetli, tropik ve tatlı bir meyve aynı zamanda bir ilaç gibi sivilceleri tedavi edici! Nasıl oluyor? Meyvelerin C vitamini kaynağı olduğunu duymuşsunuzdur. Ananas içerisindeki C vitaminiyle iltihapların ve bakterilerin uzaklaşmasını sağlar. Bu yüzden sivilce ve benzeri ciltte oluşan problemlerin giderilmesinde etkilidir. Bromelain içeriğiyle de anti inlamatuvar bir enzim özelliği sağlar. C vitamininin etkisini böylece daha çok arttırır. Sivilceniz oluştuğu durumlarda ananas tüketmeyi deneyin.

Cildi Gençleştirir

Cildi gençleştirmesinin arkasındaki bilimsel gerçeği öğrenmek ister misiniz? Az önce bahsettiğimiz C vitamini, kolajen yapımını sağlar. Kollajenin oluşması için C vitamini gereklidir. Cildin esnek, parlak, sağlam görünmesini sağlayan yapı ise kollajendir. Kollajen sentezi ne kadar yüksekse cildiniz daha sıkılaşacak ve esnekleşecektir. Bu nedenle, cildinizin düz ve esnek olmasını istiyorsanız markette meyve alışverişi yaparken ananası almayı unutmayın.

Bunların dışında hasar gören hücreleri ve dokuları çabucak onarılmasını sağlayacak amino asitleri içerir. Cildinize 2 dilim ezilmiş ananası sürüp 10 dk sonra ılık suda yıkayabilirsiniz. Cildinize doğal ve sağlıklı bir bakım yapmış olacaksınız. Düzenli uyguladıktan sonra etkisini göreceksiniz! Sadece cildinize uygulamanın dışında ananas ve diğer meyvelerden de yemeyi de unutmayın.

Ayak Çatlaklarına İyi Gelir

Ayak çatlakları birçok nedenden dolayı oluşabiliyor. Sürekli ayakkabı içinde duran ve hava almayan ayaklar veya yanlış ayakkabı kullanımı bunların arasındadır. Ancak çözüm olarak sadece eczane ve markette satılan kremleri almak zorunda mıyız? Tabi ki hayır! Şimdi ayaklarınız için neden ananasın faydalı olabileceğini anlayacaksınız. Az önceki yazıda kollajen etkisinden bahsetmiştik.

Bu etki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Ananas içeriğindeki bileşenler peeling etkisi gösterir. Ayağın üzerindeki ölü derinin pul pul dökülmesini sağlar. Çatlaklar yüzünden oluşan iltihaplanma ve şişme de azalır. Ayağınızı sadece ananas ile temizlemenin dışında bakımını, törpülenmesini de ihmal etmeyin.

Kırılgan Tırnakları Tedavi Eder

Tırnaklarınızın neden bu kadar kuru ve kırılgan olduğunu düşündünüz mü? Vücudunuzdaki bir besin öğesinin yetersizliğinden kaynaklanabilir mi? Kesinlikle evet! A ve B vitamini yetersizliği tırnaklarınızda kırılma ve güçsüzlüğe neden olur. Ancak bunun için hemen eczaneden vitamin takviyesi almanıza gerek yok! Uzun süreli, dikkatli ve meyvelerden zengin beslenmek sizin için yeterli olacaktır.

Ancak, doktorunuz vitamin takviyesi öneriyorsa (seviye besinlerle düzeltilemeyecek kadarsa) tabiî ki multivitamin desteği kullanabilirsiniz. Gün içindeki ara öğünlerinize ekleyeceğiniz 1-2 ananas dilimi vitamin almanızı sağlayacaktır. Bir de evde ananaslı tırnak bakımı yapabilirsiniz! Tarifini hemen okuyabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 çorba kaşığı taze ananas suyu
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 2 damla limon yağı
 • Hazırlanış ve Yapılışı
 • Yukarıdaki tüm malzemeleri kaseye dökün. Bir fırça veya kaşık kullanarak karıştırın.
 • Pamuk veya fırça yardımıyla karışımı alın ve tırnaklarınızın üzerine uygulayın.
 • 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.
 • Ne kadar süre uygulanmalı?
 • Karışımı yatmadan önce günlük olarak uygulayabilirsiniz. Ertesi sabaha tırnaklarınızda muhteşem parıltıyı görebilirsiniz.

Dikkat!

Eğer limon suyuna alerjiniz varsa, bu karışımı denememelisiniz.

Nemli ve Parlak Cilt Sağlığına İyi Gelir

Kurumuş ve rahatsız eden bir cildi kimse istemez… Kışın soğuklar, yazın aşırı sıcaklar ciltte nem dengesini bozuyor. Hava kirliliği ise cildimizi kirletiyor. Tropik ve tatlı bir meyvenin yardım edeceğine inanır mıydınız? Artık, kuru ve kirli cildinizi bu güzel meyveyle temizleyip, nemlendirebileceksiniz. Cilt bakım ürünleriyle uğraşmanıza gerek yok! Nasıl mı?

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı taze sıkılmış ananas suyu
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 adet yumurta sarısı
 • Hazırlanışı ve Yapılışı
 • 3 malzemeyi kasede güzelce karıştırın. Cildinizin üzerine pamuk yardımıyla sürün. 1-2 dakika cildinizde kurumasını bekleyin. Ardından ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Çatlamış Dudakları Yumuşatır

Kışın çatlamış dudaklar hepimizi rahatsız eder! İlk olarak, vücudunuzun ihtiyacı olan suyu içiyor musunuz? Buna dikkat etmelisiniz. İkinci adım olarak ise dudak balmı, yumuşatıcılar yardım edebilir. Doğal ve etkili bir yardım mı arıyorsunuz? Ananas, Hindistan cevizi yağıyla karıştırılıp dudağa uygulandığında mükemmel bir yumuşaklık sağlar. Çatlamış dudaklarınızdan kurtulmak için yeni bir çözüm yolu olabilir. Ayrıca sadece dudaklara değil tüm ciltte yumuşaklık sağlayabilecek besleyici özelliklere sahiptir.

Ananasın Saça Faydaları

ananasın saça faydaları

Ciltteki hücrelere olan faydası tabiî ki saç derisine ve saç köklerine de faydalı oluyor!

Saç Dökülmesini Azaltır

Duş aldığınızda, saçlarınızı taradığınızda yüzlerce saç telinin döküldüğünü seyretmek, gerçekten acı verici olabilir. Saç dökülmesi vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilir. Ancak, beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklik saç dökülmesini önlemenize yardımcı olabilir. Öğle / akşam yemeğinize veya atıştırmalıklarınıza ananası dahil etmeniz saç dökülmenize çözüm olabilir.

C vitamini saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan önemli bir mikro besin öğesidir. Hücrelere zarar veren serbest radikallerle mücadele eden güçlü bir antioksidandır. İster taze olarak, isterseniz meyve suyu haline getirerek içebilirsiniz. Ancak, taze halini yemek (liflerini parçalamamak) sizin için çok daha iyi olacaktır. Dilerseniz meyve salatası yapabilir, diğer meyveleri de ekleyerek C vitamini miktarını arttırabilirsiniz. Saç dökülmesine karşı günde 1 dilim ananas !

Saç Derisi Kaşıntılarına İyi Gelir

Saç deriniz sürekli kaşınıyor ve derisi dökülüyorsa ananas yardımcınız olacak. Ananasta bulunan bromelain, anti-inflamatuar güçlere sahip olan bir antioksidan enzimdir. Ananasın günlük olarak düzenli yenilmesi, kafa derisini etkileyen enfeksiyon ve tahrişleri engeller. Aynı zamanda, istenmeyen saç dökülmesini önleyerek, kafa derisini enfeksiyonlardan korur

Kalın Telli Saçların Oluşumunu Sağlar

Reklam ve dizilerde gördüğümüz upuzun, gür ve canlı saçlara kavuşmayı kim istemez? Ananas tüketimini sağlayarak o saçlara siz de ulaşabilirsiniz. Sadece güzel şampuan ve kremler saç sağlığı için yeterli değildir. İçten dışa beslenmek, önce hücreleri yenilemek gerekir. Ananas gibi sarı meyvelerde bulunan vitamin, mineral ve enzimler gerekli besin öğeleriyle saç foliküllerini zenginleştirir. Böylece daha hacimli ve kalın telli saçlara ulaşabilirsiniz.

ananasın besin değerleri

Ananasın Besin Değerleri

 1. Porsiyon Miktarı: 100 g
 2. Kalori (kcal) 50
 3. Toplam yağ 0,1 g
 4. Kolesterol 0 mg
 5. Sodyum 1 mg
 6. Potasyum 109 mg
 7. Karbonhidrat 13 g
 8. Diyet Lifi 1,4 g
 9. Şeker 10 g
 10. Protein 0,5 g
 11. A Vitamini
 12. Kalsiyum
 13. D Vitamini
 14. B12 vitamini

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas tropikal bir meyvedir ve tropikal meyve denince akla ilk gelen meyvelerin başında gelir. Tropikal bir meyve olduğu için sıcak iklimlerde yetişmektedir. Türkiye‘nin Akdeniz Bölgesinde ve Marmara Bölgesinde yetişmektedir. Dünyada ise en çok Hindistan‘da yetişmektedir.

Ananasın Zararları Var mı? Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Ananas yemenin faydaları okuduğunuz kadar etkilidir. Ancak sağlığa faydası bilinen herhangi bir yiyecek veya meyve hiçbir zaman abartılmamalıdır. Faydalı olduğu için her gün 1 büyük ananası bitirmenize gerek yoktur.  Ananasın içindeki bromelain gıdaların, özellikler etin sindirilmesine yardımcı olan güçlü bir enzimdir. Et ürünleri grubunda, etin yumuşamasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırabilir.

Eğerki, çok fazla ananas yerseniz dudaklarınız, diş etleriniz ve diliniz hassasiyet veya hassaslık yaşayabilir. Bromelain ve C vitamini ananasta yüksek miktarda bulunur. Aşırı doz tüketimi, kusma, ishal, baş ağrısı ve bulantıya neden olabilir. Ayrıca, bromelainin adet döngüsünü uyardığı bilinmektedir, bu nedenle hamile bayanlar düşükleri önlemek için ananasın aşırı tüketmemelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!