Klima Hastalıkların Artmasına Sebep Oluyor İddiasına Cevap Geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sonunda klimanın hastalığa neden olup olmadığıyla ilgili bir bilgiyle karşınızdayız. Yaz aylarında çoğunlukla serinlemek için klima kullanılır. Ve bu dünyada oldukça yaygın bir yöntemdir. Bazı insanlın evlerinde klimalar vardır ve çoğunlukla klimaya sahip olmak bir  lüks gibi görünür.

klima sağlıklı mı

Otellerde genellikle klima bulunur. Bunun yanı sıra arabalarda, birçok mağazada ve ofiste de klima bulunur. Bir süre sonra, klimanın bulunduğu bir odada çok fazla zaman geçirirseniz üşüdüğünüzü hissedersiniz. Asıl soru şu: Klima sizi gerçekten hasta ediyor mu?

Şaşırmaya hazır olun!

Klima sağlıklı!

Beklediğiniz cevap bu olmayabilir. Fakat doğru! Bilimsel araştırmaların sonucunda klima ünitesinden çıkan soğuk havanın hastalanmanız için bir etken olmadığı ortaya çıktı. Gelin klimanın çalışma sistemine bir göz atalım…

Klima, dışarıdan sıcak havayı emer ve daha sonra klapelerden geçer. Böylelikle odaya soğuk hava üflenmiş olur. Sıcak hava klape üzerinde yoğunlaşır ve daha sonra soğuk hava odadan dışarı üflenir.

Ayrıca, klima ünitesine giren sıcak havayı filtreler. Böylelikle, polen ve diğer kirleticiler dışarıda tutulur.

Daha sık hastalanmamıza sebep olur mu?

klima soguk alginligi

Klimanın bakımının güzel yapılmaması

Havayı düzgün bir şekilde temizleyen klima üniteleri oldukça sağlıklıdır. Yale Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar; klimanın kullanılmasının kalp problemlerini azaltabileceğini gösterdi. Fakat klimanın olumsuz tarafı da var. Eğer doğru şekilde temizlenip bakımı yapılmazsa filtreler tıkanmaya başlar.

Nemli ortamlar, sağlık  problemlerine yol açabilecek küf ve bakterilerin büyümesi için aranan ortamdır . Klimadan çıkan havanın kalitesi düşük olduğu zaman; boğaz ağrısı,soğuk algınlığı, grip,  göz hassasiyeti ve solunum yollarının tahriş olması gibi problemler ortaya çıkabilir. Astım hastaları için de risklidir.

Hollandalı pratisyen Job Nievaart, klimalı bir odaya girdiğiniz zaman virüs ya da bakteri  taşıyıp taşınmayacağı ile ilgili olduğunu açıkladı. “Klima sizi hasta edemez. Fakat, örneğin soğuk algınlığınız varsa klimalı ortamda virüs daha çabuk yayılabilir. Aynısı, soğutulmuş bir odadan sıcak havaya geçtiğinizde zaman da geçerlidir. Hali hazırda bir virüs ya da bakteri taşımıyorsanız hastalanmazsınız.”diyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!