Koltuk Altı Çok Terliyorsa Sebebi Nedir? Koltuk Altı Hastalıklarının 6 Belirtisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlığımızın gidişatıyla ilgilenmek rutin işlerimizden biridir. Sürekli olarak sağlığımızı korumak ve olası sağlık sorunlarını önlemek vücudumuza dikkat edip gerekli tüm vitaminleri almaya çalışırız.

Sağlığımız hakkında bizlere ipucu veren bazı bölgeler bulunmaktadır. Fakat biz zaman zaman belirtileri göz ardı etmeyi tercih ediyoruz. Ancak, bu belirtilerin önemi atlanmamalıdır. Mesela, koltuk altı bölgesi bazı hastalıklara ve sağlık problemlerine sahip olup olmadığınızı gösterebilir.

1. Koku

koltuk alti

Koltuk altı bölgesinin ekşi bir kıvamda kokması doğal bir olaydır. Kokunun nedeni koltuk altı bölgesinin bol miktarda terlemesi ve ter içerisinde rahat yaşayan bakterilerdir. Hepimiz bu tarz bir koku ile savaşmanın kolay olduğunu düşünüyoruz. Ve bunun yollarının duş almak ve deodorant kullanmak olduğunu düşünürüz. Fakat, koltuk altı kokunuzun sağlam ve güçlü olması durumunda, potansiyel sağlık sorunlarına sahip olabilirsiniz.

Duş aldıktan sonra bile anlamlandıramadığınız sıra dışı bir kokuya sahipseniz bu, çoğu zaman hormonal bir bozukluk ve tiroid fonksiyon bozukluğunun bir işaretidir. Bu koku “çürük meyve” kokusuna benziyorsa veya “oje” gibi bir şeyse, o zaman ketoasidozun bir işareti olabilir yani vücudun şekeri metabolize etme kabiliyetinin kaybı.

2. Kaşıntı

kasinti

Epilasyon sonrası koltuk altı bölgesinde kaşıntı, yeni tüylerin çıkması nedeniyle doğal gelebilir. Bununla birlikte, kaşıntı durmazsa, vücudunuzda yanlış bir şey olduğunu düşünebilirsiniz.

Cildin ciddi derecede tahriş olması, cildin tıraş bıçağına, krem ​​veya deodoratların içerdiği maddelere verdiği reaksiyondan da kaynaklanabilir. Bazı kırmızı lekeler ve ölü hücreler bazen böyle kaşıntıların yan etkisi olarak görülür. Tam da böyle bir durumda, cildinizin doktor tarafından tedavi edilmesi gereken bir mantar içerdiği ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.

3. Döküntü

koltuk alti dokuntu

Koltuk altı bölgesi her zaman oldukça sıcak ve nemlidir. Çeşitli bakteri enfeksiyonlarını çoğaltmak için mükemmel bir bölgedir ve bir uzmanla görüşmezseniz, hangi enfeksiyonun zorladığını öğrenmek imkansız bir hal alabilir. Cildinizde ani kaşıntı, kızarıklık hissederseniz doktora başvurunuz. Bu tür deri reaksiyonları aşınma, iklim değişikliği veya alerjilerden kaynaklı olabilir.

4. Ağrı

agri 1

Koltuk altlarında duyulan ağrı, doğrudan doktora gitmek için bir neden değildir. Bu ağrı, bir kez yoğun egzersiz veya ağır şeyler taşımak gibi zor fiziksel hareketler nedeniyle gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda, ağrı geçicidir ve kısa sürede kaybolur.

Ancak, eğer ağrı bir süre devam ederse, o zaman doktorunuza danışmalısınız. Nadiren olmasına rağmen, bu ağrı lenf bezlerinde birkaç tümör oluşumuna işaret eder.

5. Topaklar

topaklar

Koltuk altlarına yerleştirilen lenf düğümleri tamamen görünmezdir. Ancak bir miktar şişme durumunda, bunların aslında ortaya çıkan bazı yeni enfeksiyonlarla kendi başlarına savaşmaya çalıştıklarının da bir işareti olabilir. Bu durum bir süre normalleşebilir.

Bununla birlikte, iltihapların kaybolmaması durumunda, bir doktora danışmalısınız. Şişmiş lenf düğümlerinin bir sonucu endişe verici bir işaret olarak gerçekleşir ve ağır bir enfeksiyonun işareti olabilir. Ve hatta bazen kanserin.

6. Aşırı terleme

asiri terleme

Yoğun fiziksel aktivite yapıyorsanız, otururken, yürürken ya da uyurken olmasa da, çok terlemek doğal görülebilir. Ödem, menopoz başlangıcını işaret eden hormon seviyelerinde bir işlev bozukluğu anlamına gelebilir. Dahası, aşırı terleme olması diyabet ve gut belirtilerinden biridir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!