Koltuk Altı Kıllarını Almayı Bırakırsanız Ne Olur?

koltukalti killari

Miley Cyrus, Bella Thorne veya Ashley Graham gibi ünlüler kırmızı halıda vücut kıllarıyla göründüğünde, insanlar farklı tepkiler verdiler. Bazıları bunun uygunsuz olduğunu düşünürken, diğerleri modası geçmiş güzellik standartlarını aşmanın zamanının geldiğine inanıyor. Ve herhangi birinin vücut kıllarıyla yapmaya karar verdiği şey tamamen onların seçimi olsa da, aslında vücut kıllarınızı uzatmanın bilime dayalı birçok sağlık yararı vardır.

Bu faydaları daha yakından incelemeye karar verdik ve bunlardan bazılarını sıraladık.

1. Cilt enfeksiyonlarına karşı daha korunaklı olacaksınız.

koltukalti

Kıllarınızı almaya alışkın olsanız ve bunu günlük olarak yapsanız bile, tahriş edici olabilecek çentiklerden ve küçük kesiklerden kaçınmak neredeyse imkansızdır. Bunlar uygun şekilde tedavi edilmezse çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir. Görünüşte masum tıraş bıçağı darbeleri, aslında folikülit adı verilen yaygın bir cilt durumunun belirtisi olabilir. Kıl kökleriniz hasar gördüğünde bakterilerin içeri girmesini ve enfeksiyona neden olmasını kolaylaştırır.

2. Bazı cilt rahatsızlıklarını önleyebilir.

cilt

Vücut kıllarınızı olduğu gibi bırakmayı seçerseniz, tıraşın en yaygın ve sinir bozucu sonuçlarına maruz kalmamanızın yanında, tıraş olurken cildinizde oluşan mikro çatlaklar, cilt tahrişi, koltuk altı sivilceleri ve cilt lekeleri gibi diğer rahatsız edici durumlardan da korunmuş olursunuz.

3. Cildinizin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

daha hizli

Vücudunuzda morluklar veya yaralar varsa, tıraş olmayı bir süreliğine bırakmak daha iyi olacaktır, çünkü vücut kılları aslında iyileşme sürecini hızlandırabilir. Kıl kökleri, cildinizi yaralardan ve kesiklerden daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olan kök hücreler içerir.

4. Sürtünmeyi azaltabilir.

surtunme etkisi

Çok fazla fiziksel aktivite yaparsanız, muhtemelen koltuk altlarınızdaki hoş olmayan sürtünme ve istenmeyen kızarıklık hissine aşinasınızdır. Bunun nedeni, sürtünme ve tahriş edici kumaşla birleşen nem, cildinizde yanıklara neden olur. Koltuk altı kıllarınızı tıraş etmemeyi seçtiğinizde, daha fazla tahriş olasılığını azaltmaya yardımcı oluyorsunuz.

Vücut kıllarınızı almayı mı yoksa olduğu gibi bırakmayı mı tercih edersiniz?