Kuzey Kore’de yasak 15 aktivite

kuzey korede yasak 15 aktivite

Kuzey Kore dünyanın en gizli ülkesi olarak bilinmektedir. Kim Jong-Un ülkesini propaganda ve cezalarla yönetmektedir. Fakat sıkı bir diktatörlükle yönetilmesine rağmen ülkenin bilinmeyenleri hakkında birbirinden farklı bilgi edinildik.

1. Gazete kırıştırmak veya katlamak:

Eğer bir gün kendinizi Kuzey Kore’de bulursanız ve ülkenin liderinin, atalarının bulunduğu bir fotoğraf olan gazete elinizdeyse, onu kırıştırmayı veya daha kötüsü katlamayı düşünmeyin bile. İdama kadar giden ”çok büyük” bir suç ve saygısızlık olarak sayılır.

1 2

2. Kot pantolonu giymek:

Hükumet, Amerikan emperyalizmin simgesi olarak düşündüğü için Kuzey Kore’de kot pantolonlar yasaktır. Birinin Kim Jong-Un’a 21.yüzyıldan beri kot pantolonlarının çoğunun Çin’de üretildiğini ve Amerika’nın üstünlüğünü simgeleyen bir sembol olmadığını söylemeli.

2 1

3. İsminin Kim olması:

Ülkenin en önemsiz ve fakir kişinin sizinle aynı isimli olsaydı nasıl gaddar ve saygı duyulan bir diktatör olurdunuz ? Bu yüzden birinin adı Kim olması ülkede yasaklanmıştır. 2011 yılında, Kim Jong-Un lider olmadan önce hükumetin bazı yetkilileri tüm ülkeyi gezip ismi Kim olanların isimlerini değiştirmelerini söylemişlerdir.

31

4. Dini inancı olmak:

Teorik olarak, Kuzey Kore’de herkesin kendi dini inancını yaşama hakkına sahiptir. Anayasa’da harfi harfine yazılmıştır. Fakat gerçekte bu ülkede dini özgürlük diye bir şey yoktur. Kuzey Kore’nin amacı ülkedeki bütün dini inançları yok etmek ve herkesi sosyalist ateist ideolojisine inandırmaktır. Bu yasayı reddeden olursa, tutuklanıp ya da uzak bir bölgeye sürgün ediliyor, din adamları ise idam ediliyorlar. 1953’de komünist rejimin kuruluşundan beri, 450 000’den fazla din adamı tuhaf bir şekilde ortadan kaybolmuşlardır.

4 1

5. Mesleğini seçmek:

Kuzey Kore’de fotoğrafçı, manken, vs… olmak istiyorsanız bu biraz zor olabilir. Eğer babanız çiftçi ise siz de çiftçi olursunuz, işçi ise siz de işçi olursunuz. Emeklilik diye bir şey yoktur, ülke size bir iş vermişse, ölene kadar çalışmak zorundasınız.

5 2

6. Arabaya sahip olmak:

Kuzey Kore’den dönen bütün turistler bunu söyler: ”Güzel olan bir şey varsa o da oradaki sakinlik ve yollardaki trafiğin yokluğudur”. Evet, Kuzey Koreliler arabaya sahip olmaları veya kullanmaları yasaktır. Zaten yolların çoğunda trafik ışığı yoktur. Sadece komünist partinin önemli devlet adamları ve Kim Jong-Un yakın arkadaşları motorlu bir araca sahip olabilirler. Halk ise bisiklet veya toplu araçlara binmek zorundadır.

6 2

 

7. İnternet’e erişmek:

Saygı duyulan bütün diktatörler bilir, halkını emirlerinin altında tutmak için, halkının dışarıda olan biteninden haberi olmamasını engellemek lazım. Bu yüzdendir ki Kuzey Kore’de neredeyse hiç kimsenin internete erişimi yoktur. Sadece bazı elit Kuzey Korelilerin sahip olduğu, bilgisayara erişim hakkına sahip olmak için, özel bir neden izni sunmalısınız. Bilgisayarı elde ettiğinizde, Facebook veya YouTube gibi internet sitelerine erişemezsiniz, Kwamgmyong gibi, Kuzey Kore’de kullanılan sitelere rast geleceksiniz. Bu siteler sizin sadece Kuzey Kore’nin propagandalarına ve maillerinize erişmenize izin verir.

7 1

8. Yabancı kanal izlemek:

Kuzey Kore’de kumanda için tartışmanıza gerek yok. Hafta sonu sadece 2 kanalı olan televizyonda 3 kanal var. Diğer kanal Kuzey Kore’nin en önemli kanalıdır, fakat günde sadece 5 saat yayın yapar. Bu saatlerin dışında televizyon izlemeniz imkansızdır. Eğer yabancı bir kanal izlemeyi denerseniz vurulma ihtimaliniz çok yüksektir. Kasım 2013’de, DVD yoluyla Güney Koreli programlar izlemeye çalışan 80 kişi halkın önünde öldürülmüştür.

8

9. Yurt dışına telefon etmek:

2009’da, Mısırlı Orascom firmasının Kuzey Kore’de telefon hattı yerleştirdiğinden beri nüfusunun %10’u cep telefona sahiptir. Kuzey Kore’linin aylık maaşı 50 euro olduğunu düşünürsek bu çok zayıf bir yüzdelik olduğunu söyleyebiliriz. Halkın tüm istekleri karşılanacak ve herkesin aynı şeyleri tüketmelerini sağlayacak şekilde Pyongyang rejimi oluşturulmuştur, bundan dolayı da ülkede değeri yüzlerce euroluk telefona sahip olan birini görmek çok nadirdir. 3G/4G’ye, internete ve yurt dışıyla irtibata geçme erişimi olmadığı için cep telefonları pek fazla işe yaramaz.

9

10. Kuzey Kore’yi terk etmek:

Kuzey Korelilerin resmi izinleri olmadan ülkeyi terk etmeleri yasaktır. Fakat sebep ne olursa olsun, ülkeyi terk etmek neredeyse imkansızdır, gizlice gitmeyi çalışanlar için ise düşünülmesi bile imkansız görevdir. 1,5 milyon görevli, Rus ve Güney Kore sınırlarını 7/24 kontrol etmektedirler. Sadece bir kaç öğrenci eğitimlerini yurt dışında devam edebilirler, hatta Kim Jung-Un’un kendisi yurt dışında okumuştur. 90’lı yılların sonlarında, İsviçre Gümligen’de uluslararası Berne okuluna yazılmıştır.

10

11. Kötü film izlemek:

Dünyada 193 ülkeden sadece 46’sı pornografik filmlerin izlenmesine izin vermiştir, 91 ülkede ise tamamen yasaktır. Kuzey Kore’nin izlenmesi yasak olan ülkeler arasında bulunması hiçte şaşırtıcı değildir. İzlerken yakalananlar ölüm cezasıyla yargılanabilirler.

11

12. Saç stilini seçmek:

Hem erkekler hem de kadınlar için sadece belirli saç stilleri vardır. Erkekler sadece on saç stili arasında seçim yapabilirler. Kadınlar için durum biraz daha farklı. Kadınlar toplam on sekiz saç stili arasında seçim yapabilirler, aralarında bazıları sadece evli kadınlar ve bazıları da bekarlar içindir. Kuzey Kore’de hükumet saç stillerine çok büyük önem verir, o kadar ki erkeklerde uzun saçın yasaklanması için kampanya başlatmıştır.

12

13. Cola içmek:

Günümüzde sadece iki ülke Cola’yı tüketmektedir: Küba ve tabii ki Kuzey Kore. Herkes tarafından tüketilen en meşhur içecek, Kuzey Kore’de kesinlikle yasaktır.

13

14. Müzik icra etmek:

Kuzey Kore’de bütün şarkı ve müzikler devlet tarafından kontrol edilmektedir ve sadece ülkeyi övmelidir. Batı müziği sisteme hakaret olarak algılanmaktadır ve bundan dolayı Amerika’nın ya da Avrupa’nın şarkılarını dinlemezseniz sizin için daha iyi olur.

14

15. Alkol tüketmek:

Özel günler dışında Kuzey Kore halkının alkol içmesi yasaktır. 2012 yılında bir asker 100 gün süren yas döneminde alkol içtiği ve Kim Jong-Un’un karşısında fazla eğlendiği için ölüme mahkum edilmişti. Bu dönemde her hangi cinsel ilişki ya da alkol tüketimi kesinlikle yasaktı.

15 1