Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 10 Önemli Sağlık Gerçeği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları, ölümlerin % 70’inin sağlıksız bir yaşam tarzı nedeniyle olduğunu söylemekteler.  Daha az hasta olmak için, daha sağlıklı kalmak için tıpta en son yenilikler hakkında bilgi edinilmesi gerekir. Ayrıca, televizyonunuzun veya akıllı telefonunuzun sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini bilmek son derece önemlidir.

Bilge Cafe, sağlıklarıyla ilgilenen herkesin bilmesi gereken 10 bilimsel keşfi topladı.

10. Zaman zaman oruç tutmak bağışıklık sistemi için iyidir

oruc

Güney Kaliforniya Üniversitesi‘ndeki bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, 2-4 gün oruç tutmanın bağışıklık sistemini yenilemeye yardımcı olduğunu gösterdi. Deneme süresi boyunca gönüllüler altı ayda bir üst üste birkaç gün boyunca oruç tuttular. Oruç günlerinde, vücutları kendi glikoz, yağ ve keton rezervlerini kullanmaya başladılar ve çok sayıda lökositi de yok etmeye başladılar. Sonuç olarak,  bu kayıpları bağışıklık sisteminin hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulundu.

Oruç, aynı zamanda, yaşlanma ile bağlantılı olan hormonların seviyesini ve kanser dahil olmak üzere tümörlerin görünümü ve ilerlemesini de azaltmıştır.

Şundan önemle bahsetmek gerekir ki vücut ağırlığı eksikliği, malign tümörler, aktif tüberküloz, kalp ritmi bozuklukları, ürolityazis ve kolelitiazis, mide ülserleri ve karaciğer sirozu gibi rahatsızlıklarını olanlar için, oruç zararlı olabilmektedir. Ek olarak, çocuklar ve yaşlılar, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar uzun süreli açlıktan kaçınmalılar.

9. Uyku sırasında ışığa en ufak bir maruz kalma bile depresyona yol açabilir

uyku

Nara Tıp Üniversitesi’nden Japon bilim insanları, deney başlangıcında herhangi bir depresyon izi olmayan 860’dan fazla yaşlı insanın uyku sürecini izlediler. Mutlak karanlıkta uyumamış olanların kaygı ve stres seviyelerinin artmaya başladığını gözlemlediler.

Profesör Kenji Obayashi, hafif bir ışığın bile içsel biyolojik saatlerin çalışmasını bozabileceğini ve karanlıkta üretilen melatonin hormonunun sekresyonunu olumsuz etkileyebileceğini öne sürdü. Bu, insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir ve depresyona neden olabilir.

Bilim insanları yatak odasında karartma perdelerini asılı tutmayı ve ışık göstergeleri olan tüm cihazları kapatmayı öneriyorlar. Akıllı telefonunuzdaki yanıp sönen göstergeleri unutmayın – bunlar da kapatılmalıdır.

8. Temizlik bir kadının akciğer durumunu kötüleştirebilir.

temizlik

Norveç’teki Bergen Üniversitesi‘nden bilim insanları, Avrupa Birliği’nde 20 yıl boyunca solunum sağlığı testlerine katılan 6.000’den fazla insanın verilerini analiz ettiler. Bu verilerin analizinde, temizlikçi olarak çalışan kadınların ya da düzenli olarak aerosol (sprey) ve fısfıs şeklinde temizlik ürünleri kullanan kadınların, diğer kadınlardan farklı olarak zamanla kötüleştiğini gösterdi. Buna ek olarak, bu 20 yıllık gözlemler içerisinde apartman görevlililerinin akciğer fonksiyonlarındaki azalma o kadar büyüktü ki, 20 yıl boyunca sigara içen kişilerle neredeyse aynı seviyedeydi.

Buna ek olarak, temizlik işçisi olarak çalışan kadınlar sıklıkla astım olurlar ve bu soruna erkekler arasında pek rastlanmaz.  Bilim insanları herkesi daha az kimyasal temizleyici kullanmayı şiddetle tavsiye ediyor.

7. Elektronik sigara içmek, zatürre olma riskini arttırır

elektronik sigara

Londra Queen Mary Üniversitesi’nden bilim insanları, elektronik sigara içmenin vücut üzerindeki etkilerini belirlemek için fareler ve insanlar üzerinde bir deney yaptı. Bu deney, elektronik sigara sevenlerin zatürre ile karşılaşma olasılığının daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Elektronik sigaraların buharı, akciğerlerin iltihaplanmasına neden olan bakterilerin solunum sistemini kaplayan hücrelere yapışmasına yardımcı olur. Önde gelen araştırmacı Jonathan Grigg şöyle açıklıyor: “Pnömokok bakterileri hastalığımız olmaksızın solunum sistemimizde var olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, elektronik sigara kullanmak gibi, zatürreye neden olan hücre duvarlarına kolayca nüfuz ederler. ”

6. İyimserler kalp hastalığına çok daha az eğilimlidirler

iyimserler

Duke Klinik Araştırma Enstitüsü ve Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları, yaklaşık 2400 kronik anjin (kalp hastalığı) hastası tarafından doldurulmuş olan anketlerin verilerini analiz ettiler ve ilginç bir sonuca vardılar.  Hayata karşı iyimser bir tutum sergileyen hastaların, hastanede tedavi edilme gerekliliğinin, kötümser bir tavra sahip olanlara göre %30-40 daha az olduğu ortaya çıktı.

Pozitif duygu durumu, adrenalin ve kortizol düzeyini azaltır. Bunlar anksiyete ve stres hormonlarıdır. Bu, kan basıncındaki artışı etkilemekte ve bu da kardiyovasküler hastalıkların ve kalp krizlerinin gelişimini etkilemektedir.

5. Kahve içmek kadınların göğüslerinin küçülmesine neden olabilir

oncesi sonrası

British Journal of Cancer‘da yayınlanan araştırmalar, çok fazla kahve tüketmenin (günde 3 veya daha fazla fincan) kadınlarda meme küçülmesine neden olabileceğini kanıtladı. Bir kadının tükettiği kahve miktarı ne kadar çok olursa, etkisi o kadar büyük oluyor. Tüm bunlar, bu iki durumu birbirine bağlayan özel bir hormon – kahve tüketimi ve meme küçülme – nedeniyle gerçekleşir.  Bir dahaki sefere Starbucks’ta başka bir fincan almaya karar verdiğinizde, bunu hatırlayın ve bunun yerine bir fincan sıcak çay tercih edin.

Ek olarak, beslenme bozuklukları da meme büyüklüğünü etkileyebilir. Bu, tüm vücut kilo kaybı ve hormonal sistemdeki meme büyüklüğünü olumsuz yönde etkileyen değişiklikten kaynaklanır.

4. Vücut geliştirme, erkekleri daha güçlü yapmaz

vucut geliştirme

Manchester Metropolitan Üniversitesi‘nden bilim adamları, vücut geliştirme eğitimlerinin, genişleyen kasların büyüklüğüne rağmen, fiziksel gücü artırmadığını gösterdiler.  Profesör Hans Degens’in belirttiği gibi, çoğumuz büyük kaslı insanların İnanılmaz Hulk kadar güçlü olduğunu düşünürüz.  Ancak vücut geliştiriciler, koşucular ve sıradan erkeklerin bireysel kas lifleri üzerinde yapılan bir çalışma, vücut geliştiricilerin kaslarının vücut geliştirici olmayanların kaslarından daha az fiziksel güç ürettiğini göstermiştir. 

“Aşırı kas büyümesi kasların kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve normal boyuttaki kaslara sahip olmak metabolik olarak genişlemiş büyük kaslara sahip olmaktan daha iyidir,” diyor Degens.

3. Bekar veya yalnız olmak dış görünüş için daha iyidir

dış görünüş

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları, 9 yıldan fazla bir süre 15000’den fazla kişiyi izlediler ve bir ilişkiye sahip olan insanların, boşanan insanlar da dahil olmak üzere, yalnız olan insanlara göre %20 daha fazlasının aşırı kiloya sahip olduğunu tespit ettiler. Ve bu, bilim insanlarının daha da önce de belirlediği üzere, çiftlerin daha dengeli beslenmeleri, daha az sigara içmeleri ve daha az alkol tüketmeleri gerçeğine rağmen gerçekleşti.

Aile yemekleri yerken, çiftlerin daha büyük porsiyonlarda yemek yediklerini ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, çalışmanın baş yazarı Natalie The’ya göre, evliler partnerlerini etkileyebilmek için artık zayıf ve fit kalmalarının gerekmediğini düşünürler ve bu yüzden kilo alırlar. Bu nedenle, özellikle yağ ve şeker içeren yiyecekler için, kendilerine daha fazla yeme konusunda izin verirler.

2. Mutlu bir hayatın sırrı günlük internet kullanımıdır

mutlu hayat

Oslo Üniversitesi Teknoloji İnovasyon ve Kültür Merkezi’nden Norveçli bilim adamları 100.000’den fazla Avrupalıyla anket yaptılar ve sonuçlara göre mutlu hissedilmek için gerekenlerden birinin günlük internet kullanımı olduğunu gördüler.  Ve bu bilim insanları, Mutluluk hissini etkileyen ana faktörün internette ne kadar zaman harcadığınız değil, internette neler yaptığınız olduğunu söylüyorlar.

Uzmanlar ayrıca bu yöntemin, insanların orta yaş krizini daha hızlı ve daha kolay aşabilmelerine yardımcı olduğunu buldu.

1. Çıplak uyumak, pijamalarla uyumaktan daha faydalıdır

çıplak uyumak

ABD Ulusal Uyku Vakfından uzmanlar, çıplak uykunun pijama veya iç çamaşırlarda uyumaktan daha iyi olduğunu öğrendiler. Dr. Sarah Brewer, çıplak halde uyumanın neden daha yararlı olduğuna dair bir dizi sebep sıralıyor:

  • İlk olarak, vücudumuzun kendisi tam bir uyku için en uygun sıcaklığı belirler ve giysiler vücudun aşırı ısınmamasına neden olan bu mekanizmayı bozar. Bu uykusuzluğa da sebep olabilecek bir faktördür.
  • İkincisi, serin hissettiğimizde, vücudumuz hücrelerin yenilenmesini arttıran hormonlar üretmeye başlar ve bu da cildimize ve saça sağlıklı bir görünüm kazandırır.
  • Üçüncüsü, herhangi bir giysi olmadan uyumak, hem erkek hem de kadınların genital bölgelerinde mantar enfeksiyonları riskini en aza indirir.
  • Dördüncüsü, vücudumuzda farklı tellerin, elastik bantların ve diğer giyim özelliklerinin olmaması kan dolaşımımıza büyük fayda sağlar.
  • Son olarak, çıplak olarak uyuyan çiftler yakınlıklarını arttırırlar, çünkü eşler çıplak şekilde yatakta beraberce durduklarında ciltleri temasa geçer ve bu da cinsel arzularını arttıran hormon olan oksitosin hormonunun üretimini arttırır.

Bu arada, ABD Ulusal Uyku Vakfı uzmanları tarafından yapılan anketlere göre, erkeklerin yaklaşık %30‘u ve kadınların %20‘si kıyafetsiz uyuyor. Çıplak uyku seçimi, kişisel tercih ve rahatlık nedenleriyle sezgisel olarak yapılıyor.

Bu bilimsel keşiflerden hangileri sizi en çok şaşırttı? Lütfen yorumlarda bize bildirin!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!