Herkesin Merak Ettiği Soru: Yemek Yerken Su İçilir Mi?

yemek yerken su içilir mi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Televizyondaki sağlık programlarında insanlar genellikle yemek yerken su içmenin sağlıklı olmadığını söylemektedirler. Bazı uzmanlara göre su midemizdeki asidi sulandırmakta. Öte yandan, diğer uzmanlara göre de aynı anda su tüketmek kilo alımına yol açtığını söylemektedirler. Bazı insanlar da suyun, sindirilmemiş besinleri mideden atmamıza yardımcı olduğunu düşünmektedirler! Her gün içtiğimiz su bu kadar zararlı olabilir mi?

Yemek yerken su içmenin etkilerini sizin derledik.

Midede ki su ve yemeğe ne oluyor?

3

Sindirme aşaması tam olarak, ağzınızda salya oluşmaya başlamasıyla, bir sonraki öğünün düşünmeye başladığımızda başlar. Yemeği çiğnediğimizde, sindirim için gerekli olan enzimleri içeren salyayla karıştırmaya başlarız. Daha sonra, yumuşatılmış besin, mide asidiyle karıştırılan yere, mideye kadar gider. Ortalama, sıvı veya kimüse dönüşmeden önce, midenin sindirmesi için dört saate ihtiyacı vardır. Kimüs, bütün besin maddelerini verdiği bağırsaklara kadar gider.
Su midede uzun süreliğine kalmaz. Midenin 284 gram suyu atabilmesi için sadece 10 dakika yeterlidir. Eğer yemek yerken su içiyorsanız, su midenizde büyük bir yer kaplamaz. Çiğnenilen yemeğe hızlıca ulaşıp, ıslatır ve mideden hızlıca atılır.

Sıvılar asitliği azaltmaz.

Vücudumuz zor fakat oldukça iyi ayarlı bir sistemdir. Eğer mide her hangi bir şeyi sindiremeyeceğini hissediyorsa, daha fazla enzim üretir ve midedeki sıvının asidini arttırmaya başlar. Yarım bardak su içseniz bile asitlik seviyesini etkilemeyecektir. Aynı şekilde, sıvı mideye yemekle de girmektedir. Örneğin, ortalama bir portakal %86 sudan oluşmaktadır.
Bu şekilde, araştırmalar, bazı besinlerin midedeki asitlik seviyesini arttırabileceğini fakat hızlı bir şekilde normale döndüğünü göstermiştir.

Sıvılar sindirme hızını etkilemez.

Tamamen sindirilmeden önce sıvıların besinleri bağırsaklara ulaştırdıklarını kanıtlayan hiç bir araştırma bulunmamaktadır. Araştırmacılar, sıvının besinlerden daha hızlı bir şekilde vücuttan ayrıldığını fakat sindirme hızını etkilemediğine inanmaktadırlar.

Peki yemek yerken su içebilir miyiz?

1 1

Eğer yemek yerken su içerseniz hiç bir yan etkisi olmaz. Aksine, su besinlerin yumuşamasına yardımcı olur. Fakat yemeği yutmadan önce su içmeyin, gerekli enzimi içeren yemekte yeterli salyanın bulunması gereklidir.
Yemek yerken su içmenin bir kaç avantajı vardır. Araştırmalar, yemek yerken su içmek için mola verildiğinde, yeme aşamasını azalttığını göstermektedir. Bunun sayesinde, insanlar daha az yemek tüketmeye başlar.

Yemek yerken su yerine çay içiyorsanız, bunun kesinlikle zararlı etkileri yoktur. Araştırmalara göre su veya çay içtikten sonra asitlik seviyesinde değişiklik yoktur.

İçtiğiniz suyun ısısı, sindirme hızını veya aldığınız besin maddelerinin sayısını etkilemez. Mide, besinin gerekli seviyede hareket etmesine veya yatışmasına yardımcı olmaktadır. Araştırmacılar, sıcak suyu 150 Fahrenhayt (65 santigrat) değerindeyken içmeyi önermektedirler.

Peki ya siz yemek yerken su içmekten çekiniyor musunuz? Kendi düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!