Nicola Tesla’nın Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

nicola tesla diyeti

Ünlü dahi Nicola Tesla hayatının son demlerine kadar nasıl beslenmiş ve ne gibi diyetler uygulamış bir bakalım. Nicola Tesla 77 yaşında iken verdiği bir röportajda gençken zihin ve bedenen ne kadar sağlıklı isek yaşlanınca da aynısı olduğunun üstünü çizmiş. Yani genç yaşta vücudumuza ne kadar iyi bakarsak yaşlanınca da vücudumuzdan aynı tepkiyi görürüz demek istemiş. Sağlıklı bir beden için zamanında ve düzenli yapılan alışkanlıkların devamlılığı olması gerektiğini belirtmiş.

nicola tesla diyeti nedir

Hayat felsefesini şu cümlelerle özetlemiş:

“Hiç tatil yapmak, çalışmalarıma ara vermek istemedim, eğer insanlar mizaçlarına uygun bir iş (hayat) seçerlerse, mutlulukları kendiliğinden ve ölçülemez derecede artar. “Herkesin uzun ve sağlıklı yaşamak gibi düşünceleri vardır. Peki Tesla bu konuda ne düşünmüş ve planlamış? “Pek çok insan hayatın kısalığına dair üzüntü duyar.

Hayat çok kısa ve çoğu zaman planlarımızı sonucunu görmek için bile vaktimiz olmayabilir. Fakat çaba gösterirlerse kişilerin hayatlarını uzatmaları mümkündür” diye konuşmasını sürdürmüş. Günümüzdeki yeme alışkanlıklarına değinerek, “Gereğinden fazla ve yanlış yiyecek, içecek tüketiyoruz.

nasil besleniyordu

Gereğinden fazla yemek, vücutta toksik maddelerin birikimine neden oluyor ve bunların vücuttan uzaklaştırılması mümkün olmuyor” demiş. Bol miktarda süt ve su tüketen Tesla vücudumuza taşıyabileceğinden fazla yük yüklediğimizden yakınarak kendisinin günde 2 öğün yemek tükettiğini ve asitli yiyeceklerden uzak durduğunu belirtmiş.

Herkesin ürik asit içeren gıdalar tüketirken kendisinin düzenli ve ölçülü bir şekilde taze balık, sebze ve et tükettiğini belirterek, balığın beyin sağlığı açısından önemli bir besin kaynağı olması yanında yapısında bulundurduğu yüksek miktardaki fosfor nedeniyle asiditeye neden olduğu dolayısıyla yaşlılıkla mücadele de istenmeyen bir özellikte besin olduğunun da altını çizmiş. 1935 yılında verdiği bir röportajda

Bütün uyarıcı maddelerden uzak duruyorum, aslında etten de uzak duruyorum. Bence; yüzyıl içinde, kahve, çay ve tütün artık moda olmaktan çıkacak fakat alkol hala kullanılıyor olacak, alkol bir uyarıcı değil fakat gerçek anlamda bir yaşam iksiri.” diyerek beslenmesinde ne kadar az et tükettiğini de vurgulamak istemiş.

nicola tesla diyorki

Birçok kaynaktan anlaşıldığı üzere Tesla’nın çok az et tüketip genellikle sebze ağırlıklı beslenmesi vejetaryenlerin beslenme alışkanlıklarına daha yakın olduğunu belirtmiş. Bunun yanında alkol konusunda yukarıda da bahsettiği üzere içki tüketiminin de aşırıya kaçtığı bilinmektedir. Patates için ise “Patates mükemmel bir sebzedir ve günde en az bir kere tüketilmelidir. İçeriğinde vücudun nötralizasyonunu sağlayan değerli mineral tuzları bulunmaktadır” demiştir.

Peki yediği ve içtiği her şeye dikkat eden Tesla günde en fazla ne kadar uyumaktadır sorusunun cevabı ise şu görüşünden anlaşılmaktadır.

Ben zar zor uyuyanlardanım fakat uykusuzluğum beni endişelendirmiyor. Bazen bir saat kadar uyuyorum. Ara sıra ise, birkaç ayda bir, 4 yada 5 saat uyuyabiliyorum. Uyandığımda, tam anlamıyla bir pil gibi şarj edilmiş hissediyorum. Böyle bir geceden sonra beni hiçbir şey durduramıyor. Kendimi çok dayanıklı hissediyorum. Uykunun insanı yenilediğine, enerji verdiğine ve canlandırdığına dair şüphem yok fakat az uyumaya alışmış kişilerin kendini iyi hissetmeleri için uykunun çok gerekli olduğunu da düşünmüyorum.

77 yaşında iken kendi hakkında söylediği şu sözler insanı takdire şayan bırakmaktadır. “Kendimi enerjik, güçlü ve mental yetilerimin tamamına sahip hissediyorum. Bugün sahip olduğum enerji, bugün kazandığım enerji değildir.

Problemlerimi enerjimin bir kısmını kullanarak çözüyorum ve enerjimi nasıl depo edeceğimi biliyorum.” Gençliğinde her yönden düzenli olan bireylerin yaşlandıklarında sağlıkları yerinde ise birçok işin üstesinden tereyağından kıl çeker gibi gerçekleştirebileceklerini de şu sözleri tasdiklemiş oluyor: “Sanılanın aksine eğer sağlıklı iseler, çalışmak yaşlı insanlar için daha kolaydır çünkü onlar varacakları hedefe en kısa patikadan nasıl gideceklerinin pratiğini yıllarca yapmışlardır.