Öğrenince Ağzınız Açık Kalacak, Beyninizin Yapabildiği 10 İnanılmaz Şey

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zaman zaman çoğumuzun kafasını kurcalayan ve düşündüren bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Uzun yıllardır insan beyni ile ilgili yapılan araştırmaları hepimiz yakından takip ediyoruz. Buna rağmen hala beynimizin nasıl çalıştığı, nelerden etkilendiği çözülebilmiş değil. Ve hala, yapılan araştırmaların sonuçları bizi şaşırtabiliyor.

Beynimiz çok rahat ve pratik bir şekilde çalışsa bile bizler tam anlamıyla beynimizin çalışma mekanizmasını kavrayabilmiş değiliz. Günlük hayatta sizin fark etmediğiniz ama beyninizin otomatik olarak yaptığı bazı şeyler çok şaşırtıcı.

insnaoglunun beyni

Zaman ilerledikçe yapılan araştırmaların sonuçları ufkumuzun açılmasına yardımcı oluyor. Belki de, beynimizin yapabildiğini keşfedemediğimiz çok şey var. Fakat biz bugün sizinle beynimizin yaptığı ve çoğunlukla bizim farkında olmadığımız 10 önemli olayı sizinle paylaşacağız.

İşte beyninizin siz fark etmeden yapabildiği 10 şey…

Dünyanın manyetik alanını hissetmek

dunyanin manyetik alani

Yaşadığımız gezegenin iki kutbunun olduğunu zaten biliyoruz. Ve bu iki kutup arasında manyetik alan oluştuğunu da. Manyetik alan, kuşların göç yolları belirlemelerine bile yardımcı oluyor. Çoğunlukla yaşayan tüm organizmalar yön bulmak için manyetik alandan yararlanıyor.

Her ne kadar diğer hayvanlara göre bu konuda geride olsak bile, biz de manyetik alan sayesinde yön bulabiliyoruz. Faraday’ı hatırlarsınız. Faraday kafesi ile yapılan araştırmaların/deneylerin sonuçları gösteriyor ki; biz insanlar değişken manyetik alanlara farklı tepkiler veriyoruz.

Doğal çalar saatimiz: beynimiz

biyolojik saat

İnsanların bir kısmı, uyanmaları gerektiğini bildikleri zaman uyanırlar. Bunun nedeni tam olarak beynimiz. Eğer düzenli olarak kalktığınız bir saat varsa; beyin kendini o döngüye alıştırıyor. Sistem şu şekilde işliyor; uyanma saatiniz yaklaştıkça stres hormonları salgılanmaya başlıyor ve saati geldiğinde uyanıyorsunuz.

Uykuda dinlenme ve öğrenme

uykuda ogrenme

Uyuduğunuz zamanlarda aslında çevre ile etkileşim tam olarak kesilmiyor. Tıpkı bilgisayarlarınızda olduğu gibi. Nasıl ki uyku moduna aldığınız bilgisayarlarınız çalışır vaziyette bulunuyor fakat asgari düzeyde çalışıyorsa; beyniniz için de aynı durum geçerli.

Uykunun REM döneminde, duyu organları ile etkileşime geçen bazı şeyler -örneğin ses- beyin tarafından fark ediliyor. Her ne kadar bilinçli bir öğrenme metodu olmasa da; o sırada duyulanlar zihne yerleşiyor.

Hayali antrenman ile piyano öğrenme

hayali piyano calma

Öğrenmek ya da yapmak istediğiniz şeyler için pratik yapmanın şart olduğunu biliyorsunuz. Piyano çalma konusunda ise durum biraz daha farklı.

Eğer piyano çaldığınızı hayal ederseniz; beyniniz piyano çalma konusunda kendini geliştiriyor. Yapılan bir deneyde; denekler iki gruba ayrıldı. İlk grup gerçekten piyano eğitimi alan insanlardan oluşurken; ikinci grup ise piyano çalabildiğini hayal eden insanlardan oluşuyordu. Deney sonuçlarına göre; her iki grupta bulunan insanlar birbirine yakın seviyelerde piyano öğrenebilmeyi başardı.

İnsanların karakterlerini tek bakışta anlamak

bir bakista karakterini anlamak

Önyargılı olmanın kötü bir özellik olduğunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Çoğunlukla insanlarla tanıştığınız ilk anda, beyniniz karakter analizini yapar. Beyninizin yaptığı bu analizin sonuçlarına güvenebilirsiniz. Her değerlendirmenin bireylerde farklılık gösterdiğinin altını çizelim.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, beyin 0,1 saniye içerisinde karşınızdaki insanın kişiliğini analiz ediyor. İlk izlenime dikkat etmek de yarar var!

Otomatik pilota bağlamak

basarili insan

Düzenli olarak aynı işi yapan insanlarda süreklilik durumu söz konusu olduğu için beyin otomatik olarak işlemeye başlıyor. Detaylara takılmadan yapılması gerekeni yapıyor da diyebiliriz.

Beynimizin bu tarz görevleri yapması için DMN adı verilen bir bölümü var. Ve bu bölüm, tekrar edilen görevlerde daha etkili sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor.

Geleceği görmek / Gerçekçi tahminlerde bulunabilme

gelecegi gormek

Beyin ve gözler arasında meydana gelen etkileşimi inceleyen bilim insanlarının elde ettiği sonuçlar şaşırtıcı.

Beynimiz, gözlerimizin beyin ile arasındaki boşluğu tahmin yaparak doldurduğu ve ilerleyen sürede ne olabileceğini kestirmesi muhtemel. İlerleyen yaş ile de bu yetenek gittikçe doğru sonuçlar vermeye başlıyor.

360° farkındalık

farkinda olmak

Her ne kadar gözlerimiz yalnızca baktığımız yeri görmemize yarasa da; biz aslında etrafımızda olan olaylara yabancı kalmıyoruz. Beynimiz sürekli olarak farkettiklerini kayıt ediyor.

Egzersiz yapmayı hayal ederek kasları geliştirmek

hayal ederek spor yapmak

Ohio Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları 29 kişi ile yaptığı araştırmada kişilerin bileklerini alçıya aldı ve ardından kişilerden haftanın 5 günü bileklerini çalıştırdıklarını düşünmelerini istedi. Araştırma sonucunda ise alçıya alınmış bileklerin diğer bileklere kıyasla daha güçlü olduğu fark edildi.

Kendinizi işlemediğiniz bir suçu işlediğinize ikna etmek

sucluluk psikolojisi

Beynin hafızayı nasıl işlediği ile ilgili net veriler yok. Buna rağmen beynimiz daha önce olmayan olayları olmuş gibi hatırlamamızı sağlayabiliyor. Ve kendimizi yapmadığımız şeyleri yaptığımıza ikna etmemize neden oluyor.

Kaynak: https://www.webtekno.com/ogrenince-agzinizin-acik-kalacagi-beyninizin-yapabildigi-10-sey-h76179.html

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!