Bugüne Dek Yanlış Bildiğimiz 9 Bilimsel Bilgi

yanlis bildigimiz bilimsel bilgiler

Sizce ne daha muhtemeldir; yıldırım çarpması mı ya da düşen bir asteroit tarafından öldürülmek mi? Şaşırmış olabilirsiniz, ancak bir asteroidin neden olduğu ölüm olasılığı neredeyse iki kat daha yüksektir. General Ignorance adlı kitapta Stephen Fry, John Lloyd ve John Mitchinson, yıldırım cıvatalarının dünyaya günde 17 milyon kez çarptığını söylüyor ve bu da saniyede 200 kez çarpma anlamına geliyor.

mavi balina

Yine de, yılda “yıldırım” tarafından ölüm riski bir ila 10 milyon arasındadır ve bu bir engerek tarafından ısırılma olasılığı kadardır!

Biz, Bilge Cafe olarak okuyucularımızın en güncel olan gerçekleri bilmenizi istiyoruz.

1. Bukalemunlar çevrelerine göre rengini değiştirmez.

bukalemun renk

Birçok durumda, bukalemunlar, onları yemek isteyenlere karşı çevrelerine, bulundukları ortama göre renk değiştirmeleri onlar için yararlı olabilirdi, ama hayır. Bu inanç son derece popüler olmasına rağmen asla bu özelliğe sahip olmadılar ve asla olmayacaklardır. Aslında gerçek olan, bir bukalemun rengini tamamen duygusal durumuna bağlı olarak değiştirir. Eğer şu anda bulunduğu yer ile büründüğü renk aynıysa, o zaman bu durum tamamen tesadüfidir.

Bir bukalemun korktuğu zaman rengini değiştirebilir. Sıcaklık, ışık ve dişi bir varlığı da gördüğünde rengini değiştirebilir. Bir bukalemun derisinin, her biri kendi renk pigmentlerine sahip olan, kromatofor adı verilen birkaç özel katman hücresine sahiptir. Katmanların oranındaki değişim, cildin farklı ışık türlerini yansıttığını gösterir ve bukalemunun hareketli bir disko topu gibi görünmesini sağlar.

Bu arada, “bukalemun” kelimesi Yunancadan çevrilen “toprak aslan” anlamına gelmektedir.

2. Mavi balina dünyadaki en büyük canlı yaratık değildir.

mavi balina

Mavi balşna çok büyük, bundan şüphe etmeyin, ama en büyüğü değildir. Dünyadaki en büyük canlı yaratık aslında bir mantardır. Ve adı Armillaria Ostoyae , ya da şimdi bilindiği ismiyle Humongous Fungus’dur.

Bu mantar yaklaşık olarak 880 hektar (2.200 dönüm) yer kaplar ortalama 2,000-8,000 yıl boyunca, Malheur National Forest, Oregon ve ABD’de büyüyen mantar olmuştur ama bunlar insanların bilgisinden gizlenmiştir. Büyük, beyaz bir miselyum şeklinde yeraltına yayılır. Bu miselyum ağaçların köklerini kaplar, onlardan kurtulur ve sonra onları öldürür. Zaman zaman yeryüzüne yayılır ve yüzeyde küçük, altın bir mantar olarak kendini gizleyen bir yüzeyde büyümeye başlar aslında gerçekte dev değil.

3. Hamam böcekleri nükleer savaştan sağ çıkamaz.

hamamböceği

Birçok insan hamamböceklerinin yıkılmaz olduğunu düşünürler. Evet, insanlardan (yaklaşık 280 milyon yıl) çok daha uzun süredir dünyadalar ve ev de onlardan kurtulmak çok zordur. Ayrıca, bir süre kafaları olmadan yaşayabilirler. Ancak 1959’da yapılan bilimsel bir deneyde, hamamböceklerinin nükleer bir felaket durumunda ölen ilk böcekler arasında olacağını gösterdi .

2 bilim adamı, farklı seviyelerde radyasyon altına çeşitli böcekleri koydular. Sonunda, insanlar için ölümcül dozun 1000 rad olduğunu keşfettiler, bir hamamböceği için ise bu sayının 20.000 rad olduğu sonucuna vardılar. Bir parazit yaban arısı ise ömrünü bitirmek için 180.000 radiğe ihtiyaç duyacaktır. Buradaki gerçek kazanan küçük bir bakteri olan Deinococcus’dur radyasyonun inanılmaz derecede yüksek bir dozuna dayanabilir dayandığı doz 1.5 milyon raddır, ve eğer bakteri donarsa bu sayı ikiye katlanır!

4. Çok sayıda havuç yemek, görme yeteneğini geliştirmez.

havuç

Havuçlar iyi bir A vitamini kaynağıdır, eksikliği gece körlüğüne yol açar, bu da gözlerin karanlığa çok yavaş uyum sağlamasına neden olan bir durumdur. Bu durumu düzeltmenin en kolay yolu, çoğunlukla karotende bulunan A vitamini alımınızı arttırmaktır. Havuçlar karotene sahiptir, tabii ki kayısı, yaban mersini, ıspanak ve koyu renkli yapraklı diğer sebzelerde de karoten vardır!

Yine de, gece görüşünü geliştirmek ve gece körlüğünü düzeltmek 2 farklı şeydir. Çok fazla havuç yemek sadece cilt tonunuza turuncu bir renk verir ancak karanlıkta daha iyi görmenize yardımcı olmaz. Bu efsane, II. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz hükümetinin , 608 numaralı filodan John Cunningham’ın (“Kedi Gözü” olarak bilinir), yediği bütün havuçlar yüzünden kusursuz gece görüşü nedeniyle gece boyunca savaştığı bir rivayet yarattığı zaman ortaya çıktı. Aslında, sadece dezenformasyon oldu. Kaptan o zamanlar çok gizli bir radarı test ediyordu yani inanılmaz görme yeteneğinin onun havuç tüketimi ile ilgisi yoktu.

5. Önerilen uyku miktarı 8 saatten azdır.

uyku

Profesör Daniel Kripke, 2004 yılında, 8 saat uyuyan yetişkinlerin gece boyunca 6 veya 7 saat uyuyanlardan daha genç yaşta öldüğünü belirttikleri bir makale yayınladı. Onun bu çalışması 6 yıl sürdü ve 1.100.000 kişi katılmıştır. 8 saatten az uyuan, ancak 4 yaşından küçük olmayan kişiler, çalışmanın sonuna kadar ayakta kaldılar.

Yani, 8 saat uysuz kalmak, önceden düşünüldüğü kadar zararlı değildir. Ancak, uykudan çok fazla mahrum kalmadığınızdan da emin olmak önemlidir.

6. İnsanların 5’den fazla duyuları vardır.

duyu

Hepimiz 5 duyumuz olduğuna aşinayız: görme, koku alma, dokunma, tatma ve işitme. Bunların hepsi asırlar önce Aristoteles tarafından belirtilmişti. Fakat ortak bir düşünceye göre, insanların sahip olduğu en az 4 duyum daha vardır.

Thermoception: Cildimizdeki sıcaklık hissi (veya yokluk hissi).

Dengeleme : iç kulağımızdaki boşluklarla beslenen, sıvı ile dolu denge ve çeviklik hissi.

Nosisepsiyon : Derinin, eklemlerimizin ve organlarımızın yaşadığı acı hissi.

Propriosepsiyon : Vücudun hissi. Vücudumuzun parçalarını onları görmeden ya da hissetmeden nerede olduğunu fark ediyoruz.

7. Su şeffaf değildir aslında suyun bir rengi vardır.

su

İnsanlar suyun açık ve şeffaf olduğunu ayrıca denizlerin ve okyanusların mavi görünmesinin nedeninin gökyüzünün yansımasından kaynaklandığını düşünürler. Ama su aslında mavidir. Bunun doğru bir bilgi olduğunu; karda ya da donmuş şelale de kalın buz üzerinden bakarsanız bir derin çukurda maviliği görebilirsiniz.

Gökyüzünün yansıyan rengi hala burada önemli bir rol oynar, ama aynı zamanda alttan yayılan bir miktar ışıktan da kaynaklanır. Denizler ve okyanuslar gibi büyük su rezervuarları, hepsi ışığı yansıtan ve dağıtan küçük bitki ve deniz yosunu yoğunluğuna sahiptir. Bu yüzden çok çeşitli su tonlarını görebiliyoruz.

8. Oksijen, dünyadaki en yaygın madde değildir.

oksijen

Bu sıradan görünümlü kayanın ne kadar özel olduğunu merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Kalsiyum titanattan oluşan bir kalsiyum, titanyum oksit mineralidir ve buna perovskit adı verilir. Bu taş gezegenimizin toplam kütlesinin neredeyse yarısını içerir. Bilim adamları, Dünya’nın mantosunun perovskitlerden oluştuğunu düşünür, ancak bu hipotez henüz kanıtlanmamıştır.

Bu malzeme, herhangi bir direnç olmaksızın normal sıcaklıklarda elektrik yapabilir ve “yüzen” trenleri gerçeğe dönüştürebilir.

9. Soğuk algınlığı aslında en yaygın hastalık değildir.

soğuk algınlığı

Oranlar endişe verici, ancak depresyon, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir istatistiklere göre, soğuk algınlığından çok daha yaygındır. 10 yıl önce depresyonun 2020 yılına kadar çok yaygınlaştığı ve ne yazık ki çok daha hızlı yayıldığı konusunda bir prognoz yapılmıştır.

İnsanlar soğuk algınlığının ilk belirtilerinde bir doktora yönelme eğiliminde olurken, çoğu huzursuz edici ruhsal durum belirtilerini mümkün olduğunca uzun süre bir doktora yönelmezler. Depresyondan muzdarip birçok insan, üzüntülerinin başkalarından gizlenmeleri gereken bir şey olduğunu düşünür. Başkaları, onların depresyonda oldukları gerçeğinin farkında olsalar bile utanabilirler.

Bizim toplum olarak ortak görevimiz, farkındalığı artırmak ve bu hastalıktan muzdarip insanları profesyonel yardım almak için teşvik etmektir.

Bonus: Yutulmuş sakız 7 yıldır midede kalmaz.

yutulmuş sakız

Sakızın midemizde yedi yıl durduğu efsanesini hepimizin duyduğunu ve kazara yuttuğumuzu ve yuttuğumuzda korktuğumuzu ya da geceleri karnınızda hala ne kadar sakız kaldığını hayal ederek uyanık kaldığımızı söylemek neredeyse doğrudur. Sindirim yapan sakız, orta nadir bir biftek veya bir dilim kırmızı yumuşak kekle uğraşmaktan çok daha zor değildir .

Midenizin içindeki asitler, enzimler, meyve suları ve mide hareketleri, sakızı eritmek için birlikte iyi çalışır. Sakızın kimyasal özellikleri tamamen dağılmadığından, kalıntılar vücudunuzu başka bir şeyle aynı şekilde bırakır. Ve sindirimi 7 yıl sürmez!

Bilgi güçtür ve bir şeyin tam olarak bildiğiniz gibi olmadığını keşfetmek ilginçtir. Keşfedilecek yeni gizemleri bulduktan sonra, bunları sizinle paylaştığımızdan emin olabilirsiniz!

Bu heyecan verici gerçekleri arkadaşlarınızla paylaşmaya davetlisiniz! Herkesin farkında olması gerektiğini düşünmüyor musunuz?