Plastik Şişeleri Yeniden Kullanmak İçin 17 Sıradışı Fikir

plastik şişe sıradışı fikirler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Plastik şişeler kendin yap ile ilgili projelerde en çok kullanılan malzemelerdendir. Plastik konusunda ciddi sıkıntılar olsa da, doğaya atmadan yeniden kullanarak en azından süreci uzatabilirsiniz.

Biz de sizlere plastik şişelerin yeniden kullanımı ile 17 harika fikir paylaşıyoruz.

17. Cep Telefonu Şarjı Askısı

telefon

Bir plastik şişeyi ortadan kesin. Bir yüzünü yarısı kadar daha kesin. Diğer uzun kalan tarafta da büyük bir delik açın. Keyfinize göre desenli bantlarla kaplayın. Şarj aletinin üzerinden geçirerek asın ve telefonunuz emin ellerde şarj olacak!

16. Poşetler için Kapak

poşetler için kapak

Plastik şişenin ağız kısmını (kapak tarafını) kesin. Poşetlerde sakladığınız malzemeler için kapak olarak kullanabilirsiniz. Poşetin ağzını kapağın içine yerleştirin ve artık daha sağlıklı olarak saklayın. 

15. Şişe çanta

şişe çanta

Büyük bir plastik şişeyi ortadan kesin. Kenarlarının keskinliğini ortadan kaldırmak için bant kullanarak etrafını sarın. Yanlardan iki küçük delik açın ve ipleri geçirerek sabitleyin.

14. Akıllı Telefonlarınıza Hoparlör

hoparlor

Telefonlarınız için çevre dostu bir hoparlör yapmaya ne dersiniz? Evet hem de plastik şişelerden! İki plastik şişeyi ortalarından kesin. İki adet altı kullanacaksınız. Bir tuvalet kağıdının kartonunu iki şişe altının ortasına yerleştirin ve üstte kalan kısıma bir kesik atın. Buraya telefonunuzu yerleştirin ve işte size harika bir hoparlör!

13. Sünger Rafı

sunger

Bu çift altlı sünger rafı, bulaşık süngerinizi kuru ve temiz tutar. Süngerin içinde kalan sular üst kısımdaki deliklerden sızacaktır.

12. Parmak Koruyucu

parmak

Bıçakla doğrama işlemi yaparken parmaklarınıza geçireceğiniz küçük bir plastik şişe parçası sizi korumaya yeterli olacaktır.

11. Çay Demleme Aparatı

hızlı çay

Açık havada çay demleme için artık işler daha kolay. Plastik şişeyi ortadan kesin ve ağzı altta kalacak şekilde diğer parçanın içine yerleştirin. Çayı yukardan ekleyin ve süzülmesini izleyin. İşte çayınız yavaş demleme olarak hazır.

10. Eğlenceli Kalem Tutacağı

komik

Plastik şişelerin alt kısımlarını kesin ve üzerlerini dilediğiniz gibi boyayın ya da başka materyallerle kaplayın. Çocuklarınızın kalemlerini de içine yerleştirin. Ortalıktaki kalem dağınıklığı ortadan kalkacak.

9. Çiçek Saksısı

çiçeklik

Plastik şişeleri ortadan ikiye kesin. Bir tane eski cd’yi de alın. Plastik şişenin alt kısmını güzel boyayın ve saksı olarak hemen kullanın. Plastik şişenin üst kısmını da, şişenin ağzını CD’ye yapıştırarak daha dekoratif bir saksı yapabilirsiniz.

8. Mini Yeşil Bahçe

sera

Plastik şişelerin üst kısmı küçük saksılarınızdaki bitkilerinizi soğuktan da koruyabilir, bir kalkan görevi görür. Küçük seranız hazır!

7. Bahçe Sulama Fıskiyesi

bahçe

Eğer bahçe fıskiyeniz bozulduysa ya da yoksa, neden kendiniz yapmıyorsunuz? Plastik şişenin gövdesine delikler açın. Kapak kısmını hortuma geçirin. Şimdi musluğu açın ve keyifle bahçenizi sulayın.

6. Çamurluk

çamurluk

Bisikletlerin çoğunda çamurluk yoktur, daha sonra satın almanız gerekir. Oysa plastik şişenin boyuna kesilmiş yarısı sizin işinizi tamamıyla görecektir.

5. Kamera Lens Koruyucu

kamera lens

Kameranızın lens kısmı biliyoruzki çok değerli. En ufak bir toz bile merceği çizebilir. O zaman siz de kameranızı plastik şişe ile koruyun!

4. Musluk Ucu Genişletici

musluk

Plastik şişeyi ortadan kesin. Şişenin alt kısmını da delerek musluğun ağzına geçirin ve çok daha fazla akan suya kavuşun.

3. Yumurta Sarısı Ayırıcı

yumurta

Tıpkı bir şef gibi yumurtaların sarısını beyazından bir çırpıda ayırın. Nasıl mı? Plastik şişe yardımı ile… Yumurtayı bir tabağa kırın. Plastik şişenin ağzını yavaşça yumurtanı sarısına yaklaştırın ve mucizeyi izleyin!

2. Kürek olarak kullanın.

kürek

Acil kürek lazım olduğunda bulamadıysanız dert etmeyin. Plastik şieden harika bir kürek yapabilirsiniz.

1. Telefon Yeri

telefon kabı

Bisiklete binmek harika değil mi ama ya telefonu nereye koyacağım derdi? İşte plastik şişe bu konuda da yardımınıza koşuyor ve size bisiklete asmanız için özel korumalı bir yer olarak ortaya çıkıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!