Romatizmadaki İltihabı Kurutuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağışıklık sistemindeki problemler nedeniyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara neden olan kronik bir rahatsızlık olan romatizma, dünyada milyonlarca insanı etkilemektedir. Eğer tedavi edilmez ise eklemlerin haraket kabiliyetini kısıtlamaktadır. işte size romatizma ağrılarnı azaltmaya yarayan besinler:

Romatizmaya iyi gelen besinler

romatizma3

Bağışıklık sistemindeki problemler nedeniyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara neden olan kronik bir rahatsızlık olan romatizma, dünyada milyonlarca insanı etkilemektedir.Eğer tedavi edilmez ise eklemlerin haraket kabiliyetini kısıtlamaktadır.Genel olarak tedavi amaçlı kullanılan yöntemler rahatsızlığı tamamen ortadan yok edemeyip sadece ağrının azalmasında etkili olmaktadır.Ağrılarınızın hafiflemesini sağlayacak, şişliği ve iltihabı önleyecek olan besinlerin tüketimi sizi rahatlatacaktır. Besin takviyelerini kullanmadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

romatizma2

ROMATİZMA RAHATSIZLIĞI İÇİN BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Nar Özü:

nar ozu

Son zamanlarda hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda nar özü tüketmenin kemik ve kıkırdaklardaki iltihaplanmayı azalttığı bulgulara rastlanmıştır. Düzenli olarak tüketilen nar suyu ağrı ve şişliklerinizin azalmasını sağlayabilir ancak tıbbi olarak kesinleşmiş bir tanı olmayıp daha çok araştırma yapılmalıdır.

Balık :

balik

Özellikle soğuk su balıkları tüketmek ( somon ve ton balığı gibi) omega 3 ve omega yağ asitleri bakımından zengin olduğu için iltihaplı rahatsızlıklara iyi geldiği yönünde bilgiler mevcuttur. Düzenli olarak haftada en az 3 öğün balık tüketmeniz romatizmal rahatsızlıklarınız için ağrıları azaltarak, eklemlerde oluşan iltihabın yayılma hızını yavaşlatabilirsiniz.

Keten Tohumu :

keten tohumu

İçerik olarak omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin olan bir diğer besinde keten tohumudur. Aynı zamanda “lignan” isimli besin lifi benzeri madde bulundurur. Düzenli olarak tüketilmesi eklem ağrılarını azaltır ve eklem sertleşmesinin azalmasına yardımcı olabilir. Eğer düzenli olarak kullanıdığınız ilaç varsa bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. Çünkü içeriğindeki lif maddesi bazı ilaçların emilimini azaltma ihtimali vardır.

Hodan Otu,Frenk Üzümü:

frenk uzumu

Doğal bir omega-6 yağ asidi olan “gamma-linolenik asit” romatizma kaynaklı iltihaplanma ve şişlikleri azaltabilir. Bitki tohumları içerik bakımından bu maddeleri bulundurmaktadır. Hodan Otu,Frenk Üzümü ve gamma-linolenik asit tüketebiirsiniz. Hodan otu tüketimi aşırı olursa karaciğeri yorabileceğinden dikkat edilmelidir.

Yumurta:Yumurta içerik bakımından yapısında sülfür bulundurduğundan kemik ve eklemler için muhteşem bir besin kaynağıdır. Ayrıca kas dokusu ve eklem dokusunun gelişmesini büyük etkisi olan B vitamini de içerir.

ROMATİZMA AĞRILARI İÇİN DOĞAL TEDAVİLER

Beslenme ve Egzersiz :

Günde 30 dakika olmak üzere haftada 5 gün yapacaınız düzenli egzersizler eklemlerin güçlendirir ve esneklik sağlar. Ayrıca bir uzmandan yardım alarak tüketebilideğiniz besin maddeleri hakkında bilgi alabilirisiniz.

Sıcak, Soğuk Kompres: Sıcak ve soğuk kompres uygulamak kas sertliklerini azaltır, ağrı ve şişlikleri hafifleterek sizi rahatlatır. Düzenli olarak 15 dakikalık sıcak duş almanız da ağrılarınızı hafifletecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!