Korona İçin Neden Su İçmeliyiz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak tüketilmesi gereken suyun corona virüse karşı koruyucu olduğunu biliyor muydunuz?Uzmanların da tavsiye ettiği su hakkında merak edilen her şey yazımızın devamında…

su ic2

Su işlevsel olarak vücutta tüm metabolik olayların gerçekleşmesinde, atık maddelerin uzaklaştırılmasında, besin maddelerinin taşınımında rol oynar. Nefroloji Uzmanı Dr. Arzu Akgül, yağ dokusuna bağlı olarak vücut ağırlığının yüzde 55’i ile yüzde 77’si arasında su bulunması gerektiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

su icmek

“İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez. Bu oran yeni doğmuş bebeklerde yüzde 78’e kadar çıkıyor. Böbreklerimizin işlevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli su tüketmek çok önemli. Su idrar, ter ve dışkı aracılığıyla toksinlerin uzaklaştırılmalarını sağlıyor, vücut sıcaklığını ve kanın yoğunluğunu kontrol ediyor. Yeterince sıvı almazsak toksinler kanda birikiyor. Bunun sonucunda da böbrek taşları ya da çok daha önemli böbrek yetmezliği gelişebiliyor.”

su icmek2

500 ml su içmenin 1,5 saat süreyle enerji tüketimini yüzde 30 arttığı bilinmekte olup, dolayısıyla diyette olanlar için su tüketiminin kalori harcamasında önemli bir yere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan araştırmalarda su tüketiminin, kolon kanseri, migren ve gerilim tipi baş ağrısı oranını düşürdüğü anlaşılmıştır. Gece yatmadan içtiğiniz bir bardak su, sabah görülen kalp krizi riskini azaltacaktır.

su doldur

Dr. Arzu Akgül, corona virüsle mücadelede vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğine vurgu yaparak, “Güçlü bağışıklık için ise dengeli ve yeterli beslenmek gerekiyor. Bol su tüketimi de vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı canlandırmak için önemli. Günlük yeterli miktarda su içmek toksinlerin vücuttan atılmasına, bakterilerin ve virüslerin etkisiz hale gelmesine yardımcı olur” dedi.

Sirkeli ya da aşırı sıcak su ile gargara yapmak virüsleri öldürür mü?

Dr. Akgül, doğru bilinen bazı uygulamadın yanlış olduğunu belirterek, “Kişisel temizliğimizin ana kaynağıdır su ama bu arada bazı yanlışları da düzeltmekte fayda var. Sirkeli su, aşırı sıcak sular ile boğaza gargara yapmak ağız mukozamızın yapısını bozarak faydadan çok zarar verebilir. Tuzlu su ve/veya ılık su ile gargaranın elbette faydası olur.

su

Sık aralıklarla su içmek vücudumuzun susuz kalmamasını önler, bağışıklığımızın artmasına destek olur ama söylentilerin aksine virüsleri mideye göndermez. Su alımındaki en basit yaklaşım, yazın en az 2-2,5 litre, kışın en az 1,5 litre sıvı tüketmek. Susama hissi yanında idrar rengi de su dengemiz hakkında bilgi veriyor.

İdrar miktarı azalıp rengi koyulaştıkça su içmek gerekiyor. Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden su tüketmeli, uyanınca 1 bardak, her idrar sonrası 1 bardak su içmeli, egzersiz yaparken, sıcakta çalışırken, uzun-hareketsiz yolculuklarda su tüketimi artırılmalı” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!