Sadece Elleri Yıkamak Yetmiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılım göstererek pandemi olarak nitelendirilen corona virüsü ile ilgili olarak ülkemizde de yüzde 80’imizin enfekte olacağını belirten Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur,“Siz grip gibi geçirebilirsiniz ama başkalarının hayatına mal olabilirsiniz!” dedi. Ayrıca bir başka önemli noktanın da “Ağzımızı yıkamak!” olduğunu söyleyen Okur, uyarılarda bulundu.

cor

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilançonun her geçen gün arttığı corona virüsünün hasta bireylerin öksürmeleri, aksırmaları ve hapşırmaları ile ortaya saçılan damlacıkların solunması yoluyla bulaştığını bilmeyenimiz kalmadı.

Yine bu virüslerin her tür yüzeye yapışarak canlılıklarını korudukları esnada ellerimiz aracılığıyla hücrelerimize doğru yolculuğa çıktığını da! Acıbadem Altunizade Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Virüs, insan vücudu dışında cansız ortamlarda 4 güne kadar canlılığını sürdürebiliyor.

agiz

Corona virüsü için temel kaynak enfekte hastalardır. Sağlıklı değil hasta kişilerin maske takması gerekiyor.Çünkü solunum yolumuzdan damlacık yolu ile havaya yayılan virüsler ya doğrudan solunum havasından alınır ya da bir süre havada asılı kaldıktan sonra yüzeylere konar ve canlılığını sürdürdüğü sırada ellerimizle dokunduğumuz yerlerden virüsü alırız.

agiz2

Ellerimize virüs bulaştıktan sonra yıkamadan gözümüze, burnumuza, ağzımıza, yüzümüze götürülmesi ile virüsün vücudumuzda yolculuğu başlamış olur” diyen Okur sözlerine şu şekilde devam etti:“Virüs üst solunum yolu mukozamızda temas ettiğinde; su ile mukozayı yıkayıp ıslatır ve yutarsak mide asidinde canlılığını sürdüremez. Bu nedenle su içmek ve ağzımızı sık sık çalkalamak da el yıkamak kadar önemli!”

agiz3

Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, virüsün bronşlarımızı etkileyerek bronşit ve zatürreye yol açtığını belirterek, “Virüsün üremesi çok olduğunda çok sayıda hava keseciklerinin içinde sıvı birikmeye başlar, fazla sayıda savunma hücreleri hücumu olur. Virüs, savunma hücreleri ve su ile dolan akciğerler işlevini yapamaz ve yetmezliğe girer” dedi.

yasli

Okur, covid-19 virüsünün özellikle kronik hastalığı olanlar ve yaşlılarda ölümcül olabildiğini belirterek, “Yaş ilerledikçe beslenme yetersizliği olur ve bağışıklık sistemi zayıflar. Yaşlılarımızı korumak için onlarla yakın mesafe kuralına ve beslenmelerine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Beslenme yetersizliği ve yorgun olanlarda daha ağır tabloya yol açabiliyor. Ayrıca 1-1,5 metreden yakın mesafede 15 dakikadan daha az bulunsak bile virüsle enfekteysek onlara bulaştırabiliyoruz.” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!