Sol Elini Kullanan İnsanların Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

solaklar

Sizde sol elle yazan az sayıdaki insanlardan biri misiniz? Eğer öyle iseniz çok şanslısınız.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre solak insanlar, doğuştan gelen yetenekler konusunda normal insanlara göre daha şanslılar. En azından konu matematik problemleri çözmek olunca, solak insanların daha başarılı olduğu ortaya çıkıyor.

solak2

Daha İyi Kavrama Yeteneği

Solak/Sağlak tartışması görünüyor ki insanlar ellerini kullanmaya devam ettiği müddetçe sürecek. Bazıları sol elli insanların yaşam süresinin daha kısa olduğunu savunurken, diğerleri sağlak insanların suç işlemeye daha yatkın olduğunu söylüyorlar. Bu tezler arasında bir de solak insanların daha zeki olduğu görüşü var. İşlerin ilginçleştiği yerde işte burası. Bilim adamları solak insanların beyinlerinin sağ tarafının, sağlak insanlarınkine göre daha gelişmiş olduğunu farketmişler.

beyin 2

Bu da demek oluyor ki solakların kavramsal yetenekleri ve bakış açıları sağ elini kullanan insanlara göre daha gelişmiş. Ayrıca solakların sadece beyinlerinin sağ tarafı değil, aynı zamanda serebral kortekslerinin de daha büyük olduğu gözlemlenmiş. Daha büyük bir serebral korteks de beynin iki yarısını da geliştirdiği için bilgiyi işlemek daha hızlı hale geliyor.

Sol elini kullanan kişiler üzerinde yapılan bir başka çalışma da, bu kişilerin matematik problemleri çözmekte daha iyi olduğunu gösteriyor.

Bu çalışmaya katılan 2.300 öğrenciye farklı zorluklarda olan matematik problemleri soruluyor. Bu sorular çözüldükten sonra öğrencileri en çok kullandıkları elin hangisi olduğu soruluyor.

Matematik problemlerine verilen cevaplar incelendiğinde ise sol elini kullanan öğrencilerin, sağ elini kullanan öğrenciler karşısında açık ara bir farkla daha başarılı olduğu ortaya çıkıyor.

Bu test tabi ki sağ elini kullanan insanların aptal ya da başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak sonuç olarak solak insanların bu konularda az da olsa doğuştan gelen bir yeteneklerinin olduğunu gözler önüne seriyor.

solak

Peki siz en çok sağ elinizi mi kullanıyorsunuz, yoksa sol elinizi mi? Yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.