Süper Yiyeceklerden Çok Daha Faydalı 8 Besin Kaynağı

domates yiyenler

Bazı yiyeceklerin diğerlerinden daha faydalı olduğu söylenen bir şeydir. Bu yiyecekler daha fazla vitamin, mineral ve antioksidanlar içerirler. Bu yiyecekler süper yiyecekler olarak adlandırılırlar. Örnek olarak, yaban mersini, avokado, çia tohumu, somon, spirulina yosunu ve daha birçoğu.

Bilge Cafe olarak bizler sizin için sarımsak, domates ve hindistancevizi gibi sıradan ürünlerin sağlığınız için bu süper yiyeceklere kıyasla ne kadar yararlı olduklarını göstermeye karar verdik. Sıralayacağımız 8 yiyecek az önce bahsettiğimiz süper yiyeceklerden çok daha faydalı.

Sarımsak hem kalbimiz hem de kemiklerimiz için faydalıdır.

sarimsak kadin

6 diş sarımsak günlük alınması gereken B16 vitamin miktarının %17sini ve manganez miktarının %23ünü içerir.

Etkili antrenmanlar için: Kalbinize yüklenecek zorlayıcı antrenmanlarınız öncesi sarımsak tüketirseniz daha rahat çalıştığınızı göreceksiniz.

Sağlıklı kemikler için: Menopoz döneminden sonra östrojen seviyesi azalır. Bu sebeple kemikleriniz daha zayıf hale gelir. Günde 3 diş sarımsak tüketerek kendinizi osteoporozdan koruyabilirsiniz.

Et pre-menstüral sendrom ile baş etmekte ve anemiden korunmak için oldukça yardımcıdır.

et yiyen yemeiyen

100 gram sığır eti günlük alınması gereken mineraller açısından oldukça zengindir. %53 çinko, %40 B12 vitamini, %16 demir ve %12 B2 vitamini ihtiyacınızı sığır etinden karşılayabilirsiniz.

Pre-menstüral sendromdan kurtulmanızı sağlar ve vücudunuzun demir ihtiyacını karşılar. B12 ve B2 vitaminleri PMS semptomlarıyla mücadelede oldukça etkilidir. Eğer demir eksikliğiniz varsa, tükenmişlik ve baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. Cildiniz oldukça soluklaşabilir. Sığır eti tüm bu eksik mineralleri yeniden sağlayarak sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olur. Menstüral dönem boyunca kaybettiğiniz tüm demirin yerine konmasında da yararlıdır. Çinko ise saçınızın ve tırnaklarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Brüksel lahanası bizi katarakttan ve kırışıklıklardan korur.

bruksel lahanasi

Yarım bardak brüksel lahanası günlük C vitamini ihtiyacının %81ini ve K vitamini ihtiyacının %137sini karşılar.

Sağlıklı gözler için: Kadınlar erkeklerden daha fazla katarakt ve glokom sorunu yaşarlar. Brüksel lahanası gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir cilt için: C vitamini kolajen üretir. Yaralarınız daha hızlı kapanır ve kırışıklıklarınız kaybolmaya başlar.

Domates bizi yanıklardan, depresyondan ve göğüs kanserinden korur.

domates yiyen

Bir kase domates günlük A vitamini ihtiyacının %47sini C vitamini ihtiyacının %42sini ve B9 vitamini ihtiyacının %11ini karşılar.

Saç ve cilt için: A vitamini saç ve cilt için oldukça önemlidir. Domateste bulunan likopen derimizi güneş yanıklarından korur.

Hücre büyümesi için: B9 vitamini hücrelerin büyümesi ve gelişmesi için ve hamile kadınlar için mutlaka tüketilmesi gereken bir yiyecektir. B9 vitamini ayrıca depresyon ve göğüs kanserinden de korunmada yardımcıdır.

Patates sizi serbest radikallerden* korur ve iştahınızı keser.

patates yiyen yemiyen

300 gram fırınlanmış patates günlük C vitamini ihtiyacınızın %48ini ve B6 vitamini ihtiyacınızın %46sını karşılar.

Serbest radikallerden korur: Çok fazla serbest radikale sahip olursanız, kısırlığa yol açabilir. Patates bunu önleyebilecek yeterli antioksidana sahiptir.

Serbest Radikal: bir ya da daha çok sayıda çiftleşmemis elektron içeren atom ya da atom gruplarına verilen ad. Kanser sebebinden tutun nereye isterseniz oraya çekin, birçok rahatsızlıkta karşınıza karşımıza çıkarlar. Organizmada oksidasyon reaksiyonları sonucu ortaya çıkan ve hasara sebep olan re-aktif oksijen partiküllerine verilen isim. antioksidanlar tarafından etkisiz hale getirilirler. (Kaynak: Ekşi Sözlük)

İştahınızı keser: Patates daha uzun süre tokluk hissetmenizi sağlar ve içerdiği B6 sayesinde metabolizmanızı pozitif yönde etkiler.

Kiraz kas ağrılarınızı giderir ve insomnia(uykusuzluk) hastalarına çare olur.

kiraz suyu

Bir fincan kiraz günlük A vitamini ihtiyacının %40ını ve C vitamini ihtiyacının % 20sini karşılar.

Kaslar için: Kiraz suyu yoğun antrenmanlardan sonra kas ağrılarını gidermek ve vücudu daha hızlı toparlamak için kullanılır.

Düzenli uyku için: Kadınlar erkeklerden daha fazla uyku sorunu yaşar. Kiraz suyu melatonin veya kedi otu haplarından ziyade daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Beyninizin sağlığı için: Östrojen seviyeleri menopoz dönemi boyunca azalır ve bu durum kadınları Alzehimer hastalığına daha yatkın hale getirir. Kiraz suyu beyin hücrelerini koruyarak buna engel olur.

Kefir göğüs kanserinden, stresten ve kilo problemlerinden korur.

kefir 1

Bir bardak kefir günlük kalsiyum ihtiyacınızın %21ini, fosfor ihtiyacınızın %20sini ve B12 ihtiyacınızın %14ünü karşılar.

Kilonuzu kontrol etmek için: Kefir yoğurttan daha fazla probiyotik içerir. Bu probiyotikler mide sağlığınız ve kilonuzu dengede tutmak için önemlidir.

İç dengeniz için: Kefir stresinizi azaltır, anksiyete problemleri ile savaşmanıza yardım eder ve depresyonunuzdan çıkmanız için yeterli enerjiyi verir.

Sağlıklı göğüsler için: Kanadalı bilim insanları kefirin göğüs kanserine yakalanma olasılığını oldukça düşürdüğünü keşfetti.

Hindistancevizi hamilelik boyunca hem bebeğin hem de annenin sağlığına iyi gelir.

hindistancevizi ve hamile kadın

Hindistancevizi hamilelik süresince oldukça yararlıdır. Hindistancevizi suyu %6 kalsiyum, 600 mg potasyum ve 250 mg sodyum içerir.

Sağlıklı beyin gelişimi için: Hindistancevizi yağı bebek için çok önemli olan yağ asitleri içerir. Bunun yanında, anne için de yararlıdır. İçerdiği potasyum, magnezyum ve lorik asit tansiyonu dengelemede kullanılır. İyi kolestrolü yükseltir ve kötü kolestrolü düşürür.

Mide yanması ve kabızlığı önler: Hamilelikte meydana gelen hormonal değişimler mide yanmasına, hazımsızlığa ve kabızlığa sebep olabilir. Hindistancevizi suyu içerdiği lif sayesinde sindirim sistemini güçlendirir.