Tarçının Faydaları Nelerdir? Altından Daha Değerliydi

tarçının faydaları

Tarçının faydaları nelerdir? Şimdiye kadar kanıtlanmış bütün faydalarını bir araya getirdik. Şu an pek bilinmese de tarçın yüzyıllardır kullanılan en önemli baharatlardan biridir.

Sadece salep üstüne koyarak tükettiğimiz tarçın değerlendirildiğinde birçok besinle tüketilebilmektedir. Size abartı gibi gelebilir ama bir zamanlar tarçın altından daha değerliydi. 🙂

Tarçının sağlığımıza olan faydaları ilk etapta şaşırtıcı gelmeyebilir ama yazımızın sonuna vardığınızda en önemli iki baharatınızdan biri olduğunu göreceksiniz.

tarçın

Tarçının Sağlık Üzerinde Kanıtlanmış Faydaları

Tip 2 diyabet tedavisine yardımcıdır

Tarçın, Tip 2 diyabet için bir tedavi olmadığı doğru olsa da, tarçın hastalığın yönetiminde etkili bir araç olabilir.

Lori Kenyon Farley, wellness, fitness ve anti-aging ve arkasında uzmanlarından biri konusunda uzmanlaşmış bir sertifikalı Beslenme Danışmanı göre proje suyu, tarçın iki farklı şekilde bu hastalığı yönetmenize yardımcı olabilir.

“Kan basıncını düşürebilir ve Tip 2 diyabetliler için kan belirteçleri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir” diye açıklıyor Farley, insektin direncini de “şeker hastalığını azaltabilen açlık kan şekeri düzeylerini %29’a kadar düşürdüğü gösteriliyor” diyerek azaltabilir.

Shane Ellison, MS, tıbbi bir kimyager ve Sugar Detox’un kurucusu, tam olarak bunun nasıl tedavi ettiğini açıklıyor . “(Tarçın) kas hücrelerinde doğrudan enerji haline dönüştüğü için kan dolaşımından şekeri çıkararak tedavi ediyor” diyor. “Çoğu reçeteli ilaçtan daha iyi tedavi ettiği bile gösterildi.”

Vücudumuzda insülin duyarlılığının artması, tip 1 diyabetlilerde doğumda mevcuttur. Yaşlandıkça ve şekeri tüketirken  insüline ihtiyaç artmaktadır. Sonuç olarak, kan dolaşımında şekerin oluşmasına ve sağlık sorunlarına neden olur.

Ellison, “Tamamen toksik olmayan tarçın, reseptörleri onararak bir kez daha insüline duyarlı olduklarını” söyledi. “İnsülin duyarlılığında bir artış olması nedeniyle zamanla şeker seviyeleri normale döndü.”

Tarçın şekerden yoksun tatlı bir tata sahip olması, bunun düz yoğurt gibi tatlı veya atıştırmalık gibi gıdalara mükemmel bir katkı yapması gerçeğini eklerseniz, Tip 2 Diyabetliler için eşsiz bir tedavi takviyesi olarak düşünülebilir.

çubuk tarçın

Kolesterolünüzü (veya LDL’yi) Düşürmeye yardımcıdır

Şeker hastalığına yakalanmamış olsanız bile, sizde sağlıklı yaşamak için tarçını diyetinize dahil etmek isteyebilirsiniz.

Dallas’taki Kates Naumes ND Holistik Sağlık için bütüncül beslenme uzmanı Carina Parikh MScN’nin MSiMR, Tip 2 diyabet belirtileri üzerindeki olumlu etkisi, özellikle “serum glikozunu iyileştirme, açlık kan şekerini düşürme ve azaltma” gibi bir dizi faktöre bağlı olduğunu açıklıyor. Trigliseridler, LDL kolesterolü ve toplam kolesterol gibi hastalıkların tedavisinde yararlıdır. “Bunların hepsi kalıtsal kolesterol endişeleri veya problemleri olanlar da dahil olmak üzere diyabetten mustarip olmayanlara bile yardımcı olabilir.

“(Tarçın) aynı zamanda HDL’yi de (iyi”) yükseltir “diye açıklıyor. HDL kolestrol vücudun LDL kolesterolünü tedavi etmeye yardımcı olur.

Tabi faydaları bu kadarla sınırlı değil. “Tarçın düzenli olarak alınması durumunda yemek sonrası kan şekeri artışını yavaşlatarak yüksek yağlı yemeklerin etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir” Tarçın diyetinize eklendiğinde, ara sıra yüksek yağ içerikli seçeneklerin etkileri sağlığınıza zararlı olmayabilir. (1)

toz tarçın

Antifungal, antibakteriyel ve hatta antiviral özelliklere sahiptir

Tarçın gıdalardaki mantar, bakteri ve viral elementlerle savaştığı kanıtlanmıştır, böylece bozulmayı önleme özelliğine sahiptir. Orta çağda, soğutma eksikliği nedeniyle gıda bozulmasının çok daha fazla olduğunu düşünürsek, hem tatlı hem de lezzetli birçok tarifte Tarçın’dan istifade ediliyordu.

Fakat tarçın yalnızca gıdalar için kullanılmıyor. Tarçın akciğer sorunlarından soğuk algınlığına kadar her hangi bir tedavide kullanılabileceğini söyleyen uzmanlarımıza göre tarçın tüketicileri bu özelliklerden de yararlanabilir.

Sağlıklı bir eğitimci ve Modern Yaşam için Ayurveda’nın direktörü Denise Baron, tarçın her türlü akciğer tıkanıklığı sorunlarında yardımcı olabileceğini açıklıyor. “Mukus temizlemeye yardımcı olur ve dolaşımı teşvik eder. Böylece diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında güçlerini basit bir mevsimsel öksürükten bronşit’e kadar faydasını gösterebiliyor.

Ancak belki tarçının en şaşırtıcı kullanımı, sadece soğuk algınlığı değil, virüslerle savaşmaktır. Parikh, “Araştırma, tarçın ekstraktının, virüsün hücrelere girmesini önleyerek HIV virüsüyle mücadeleye yardımcı olabileceğini söylüyor”. Bu nedenle, tarçın özü potansiyel olarak HIV’in yönetimine katkıda bulunabilir.

Alzheimer ve Parkinson semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir

Alzheimer ve Parkinson hastalıkları, şu anda tedavi edilemez olan iki nörolojik koşuldur. Bu nedenle bu hastalıkların tedavisinde muazzam bir bölüm semptom yönetimidir ve düzenli bir rejime tarçın ilavesiyle bu artış sağlanabilir.

Farley, “Tarçın, nöronlara yardım etmesi ve Alzheimer veya Parkinson hastalarının işlevlerini geliştirdiği gösterildi” diye açıklıyor Bu katkılar, bu iki hastalığa maruz kalanlara, daha az engelle düzenli rutinlerine devam etmelerine yardımcı olabilir. Daha önce yazmış olduğumuz Alzheimer hastalığını önlemenin kanıtlanmış 6 yolunu‘da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Anti-kanserojenik özelliklere sahip olabilir

Birçok süperfood , anti-kanserojen özelliklerle atfedilir, ancak süper gıdalardan süper güce atlamak için önemlidir. Parikh neden götürülmemesinin önemli olduğunu açıklıyor.

“Kanıtlar tarçın kanseri önleyici etkilere sahip olabileceğini gösteriyor, ancak araştırmalar şimdiye kadarki hayvan çalışmaları ile sınırlı” diyor. “Bu deneyler, tarçın ekstraktının kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını ve kanserli hücre ölümünü başlattığını gösteriyor.”

Eğer bu özellikler insanlara yayılırsa, tarçın aslında büyümeyi yavaşlatabilir ve kanserli hücreleri öldürebilir. Ve bu özellikler insanlarda kanser tedavisi veya tedavisine kadar uzanmasa bile, antioksidanların ve serbest radikallerin varlığı dahil kanserojen etkileri olasılığına katkıda bulunabilir.

tarçının en saf hali

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Tarçın tüketimi hem sistemik hem de spesifik enflamasyonu azaltabilir. Parekh’e göre, Batı dünyasında birincisi özellikle önemlidir.

Batıda “Sistemik inflamasyon, kronik hastalığın ortaya çıkmasına neden olan belirgin bir sorundur” diyor. Düzenli bir diyet yapmaya tarçın ekleyerek, bu sistemik inflamasyon önemli ölçüde azaltılabilir. ”

Belirli iltihap azalması, tarçın tüketimi, belirli ağrı ve baş ağrısı türlerinin yanı sıra artrit ağrısı tedavisine yardımcı olabileceği anlamına gelir . Baron’a göre, bu belirli ağrı türünde çift rol oynar; tarçın dolaşımı da artırabilir. “Raynaud sendromu veya artrit gibi dolaşım problemleri ile dolaşımı uyarıya ve eklemlere iter” diye açıklıyor.

Polikistik Yumurtalık Sendromu (PCOS)’nu yönetmenize yardımcı olabili

Polikistik yumurtalık sendromu, yönetilmesi gereken çok sayıda semptom ile ilgili bir sorundur ve tarçın, bir takım özelliklerden dolayı bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.

Önce PCOS’lu kadınlarda insülin direncinin yönetimi olur ve kilo alımına katkıda bulunur. “Yakın tarihli bir pilot çalışmada tarçın PCOS’lu kadınlarda insülin direncini düşürdüğünü tespit etmiştir” diyen Parekh, tarçın tarafından diyabet hastalarından tüketilen tüketimi insülin direnci problemi olan herkese genişletiyor.

Tarçın, endometriozis, menoraji ve rahim miyomları gibi yaygın kadın sağlığı koşullarıyla ilişkili ağır menstrüel kanamanın hafifletilmesine de yardımcı olabilir. ”

Bu yüzeyi burada fırçalamamızın olasılığı var. Sonuçta, Çin tıbbı ve Ayurveda, soğuğa, hazımsızlığa ve kramplara karşı kullandığı anti-pıhtılaşma özelliklerinin yanı sıra bilişsel işlev ve hafıza özelliklerini kullanmamak için kullandığı yakın süper güçleri için uzun süredir tarçın içeriyor. Bu toplumlar tarçının enerjiyi, canlılığı ve dolaşımı geliştirdiğine inanıyorlardı. Tarçına süper baharat dememiz hiçte şaşırtıcı olmaz 🙂

Tarçın Neden Bu Kadar Faydalıdır?

Böyle küçük bir baharatın gücünün ve etkilerinin neden çok olduğunu hiç düşündünüz mü?

Tarçın fantastik özelliklerinin birçoğu doğal olarak bulunan sinnamaldehit denilen bir maddeden gelir . Parikh göre, sinamaldehit antifungal ve diyet tarçın gibi büyük bir ek yapmak antibakteriyel özelliklerinin kaynağıdır.

Ancak hepsi bu kadarla sınırlı değil. “Tarçın yüksek antioksidan konsantrasyonu vücudu serbest radikallerin hasarından korumaya ve inflamasyonu azaltmaya, kanser ve diğer hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir” diye açıklıyor Farley.

Kombinasyonu sinnamaldehit , antioksidanlar ve tarçın en yüksek lif içeriğine insan vücudu üzerinde onun inanılmaz olumlu etkileri ödünç özelliklerinden bazılarıdır.

Tarçın’ı Diyetinize Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

Tüm bu kanıtlar Tarçının harika olduğunu gösterse bile, kesinlikle çok fazla tüketmenizi savunmuyoruz. Yüksek dozlarda tüketildiğinde zehirlenmeye yol açtığı tespit edildi.

Aksi takdirde göz ardı edebileceğiniz yerlerde (çay ya da kahve, lezzetli yemekler, vs. eklenerek) küçük bir çimdik (ya da sopa) şekliyle yemek ve içeceklerinize dahil edebilirsiniz. – Sağlığınız için değilse bile, inkar edilemez biçimde etkiletici aroma ve lezzeti için tercih edebileceğinizi düşünüyoruz.

Tarçının tariflerde kullanılması yalnızca çok daha lezzetli olmasıyla kalmaz sağlığınıza olan faydasını da çok seveceksiniz. En yakın zamanda tarçınınızı göz önüne koyabilirsiniz.

tarçın nasıl tüketilir

Ne kadar tarçın yemeliyim?

Tarçınınızı aldınız ama ne dozda kaç gram kullanmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. ABD Sağlık Bakanlığı’na göre önerilen doz 6 hafta veya daha kısa bir süre için günde 6 grama kadar çıkıyor.

Tarçın kullanımını haftanın 5 günü mümkün, ancak uzmanlara göre bir pratisyene danışmak ve aşırı tüketim konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Tarçının sahip olduğu çeşitlilik ne olursa olsun. Aşırı tüketilmesi hatta tüketiminin hızlı bir şekilde olması bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Dizon, tarçının anti bakteriyel özelliklerinin, bağırsaktaki iyi veya kötü bakterileri ayırt etmediği anlamına gelir; yani, tarçınla ilgili sindirim konularıyla karşı karşıya kalabileceğinizi görebilirsiniz. “Mideyi iyi bakterilerle yenilemek için fermente gıdalar ekleyin” diye öneriyor.

Uzmanlarımız ayrıca, hamileyseniz, emziriyorsanız veya menstrüel siklüslerinizdeyse diyetinize fazla tarçın kullanmaya karşı uyarın. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, lütfen diyetinize tarçın eklemeden önce bir tıp uzmanına sorun.

Tarçın en doğru nasıl tüketilir?

Tarçın zemin tozu, tarçın çubukları, tarçın kabuğu yağı, hatta kapsüller de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde satın alınabilir.

Sağlık ve Spor’un arkasında hemşire ve sağlık ve spor meraklısı olan Jane Dizon, diyetine tarçın eklenmesi için birkaç öneri var. “Kahvenize yarım çay kaşığı tarçın tozu ekleyebilir veya meyve tabağına biraz serpebilirsiniz. Fırında tatlı patates, yulaf ezmesi ve elma suyu ile de harika olduğunu söyleyebiliriz. ”

Ve tarçın daima yalnız kullanılmak zorunda değildir. “Yavaş bir sindirim sisteminiz varsa zencefil ve kakule tarçın ile kombinleyebilirsiniz”

Tarçının faydalarından yararlanmak için yemeniz bile gerekmiyor. Tarçın kokulu mumların beyin işlevini artırdığını ve hindistan cevizi, kabartma tozu ve tarçın yağı ile evde bir diş macunu yapılabildiğini biliyor muydunuz? 🙂 Ayrıca akne için bir tarçın ve yulaf ezmesi maskesi yapılabilmektedir.