Keten Tohumunun Faydaları & Uzmanların Önerdiği Süper Gıda

keten tohumunun faydaları

Son zamanlarda keten tohumu, chia tohumu gibi birçok tohum popüler hale geldi. Özellikle bu minik, kahverengi tohumların adını sıklıkla duyuyoruz. Bizde bu yazıda keten tohumun faydalarını ele aldık.

Uzmanların süper gıdalar arasında en çok önerdiği besinlerden biri keten tohumu oldu.

Acaba öneriler doğru mu? Kendisi küçük ama popülerliği büyük olan bu besinin faydaları neler?

Niye tüketmeliyiz? Sindirim sisteminizden, cilt güzelliğine, kolesterol seviyenize kadar birçok etkisi bulunuyor. Lifin önemini, omega-3 yararlarını artık hepimiz öğrendik. Keten tohumunda bu ikisinden çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, faydalarından bahsetmeden önce neler içerdiğini inceleyelim.

keten tohumu

Bu makalede bulacağınız başlıklar şöyledir:

 • Keten Tohumu Besin Değeri
 • Yüksek Lif İçeriğiyle Bağırsakları Çalıştırır
 • Omega-3 İçeriğiyle Kolesterolü Düşürür
 • Kanserden Korur
 • Menopoz Semptomlarını Azaltır
 • Sağlıklı Saç ve Cilt Sağlar
 • Tansiyonu Düşürür
 • Et Tüketmeyenler İçin Protein Kaynağıdır
 • Kan Şekerini Dengeler
 • Kilo Vermeye Yardımcı Olur
 • Keten Tohumunu Nasıl Kullanabilirsiniz?
 • Öğütülmüş Hali Mi Tüketilmeli?

Keten Tohumu Besin Değeri

3 yemek kaşığı keten tohumu aşağıdaki besin öğelerini içerir.

 • Omega-3 (ALA) 6,338mg
 • Kalori 111 kkal
 • Protein 3,9 g
 • Karbonhidrat 6 g
 • Lif 6 g
 • Yağ 9 g
 • Vitamin B1 (Günlük ihtiyacın % 31’ini karşılar.)
 • Manganez (Günlük ihtiyacın %35’ini karşılar.)
 • Magnezyum (Günlük ihtiyacın % 30’unu karşılar.)
 • Fosfor (Günlük ihtiyacın % 19’unu karşılar.)
 • Selenyum (Günlük ihtiyacın % 10’unu karşılar.)
 • Ayrıca keten tohumu yeteli miktarda B6 vitamini, demir, potasyum, çinko ve bakır içermektedir.

Keten Tohumunun Faydaları

Yüksek Lif İçeriğiyle Bağırsakları Çalıştırır

Maalesef birçok kişi kabızlık gibi bağırsak problemi çekiyor. En büyük sebebi yeterli lif ve su tüketmememizdir. Kocaman bir salata yemeye bazen vaktiniz olmayabilir.

Böyle durumlarda bu minik tohumlar yardımcınız olacaktır. Keten tohumlarının en olağanüstü faydalarından biri, yüksek oranda müsilaj zamı içerir.

Müsilaj nedir? Bitkisel besinlerde bulunur ve bir lif çeşididir. Bağırsakta çözünen bu lif jelimsi bir yapıya dönüşür ve besinlerin bağırsaktan geçişini kolaylaştırır. Bunun dışında başka lifleride bulunduran keten tohumu, bağırsak problemlerinde yardımcıdır.

Her gün sebze, meyve tüketimiyle lif almamız gerekiyor. Ancak, fırsat bulamadığımız veya canımızın istemediği durumlarda keten tohumu tüketebiliriz. Müsilaj ve diğer lifleri sayesinde sindirim sisteminizi çalıştıracaktır.

İçeriğiyle Kolesterolü Düşürür

Balık sevmeyen veya vejeteryan, vegan olan bireyler günlük omega-3 alımını sağlayamıyor. Bunun için doğada çözümler bitmiyor! Balık ve et yiyemiyorsanız keten tohumunda omega-3 bulunduğunu biliyor muydunuz? Balıktakinden farklı olarak bitkisel omega-3 kaynağıdır.

Çalışmalar, keten tohumundaki omega-3ün kolesterolün artışını, atardamarların iltihaplanmasını ve tümör büyümesini engellediğini gösterdi. Keten tohumunun içerisindeki omega-3ü çok tüketenlerin daha az kalp krizi geçirdikleri, daha az kalp rahatsızlıklarına yakalandığı görüldü (1) .

Keten tohumu, omega-3 çeşitlerinden ALA’nın (alfa-linoleik asit) zengin bir kaynağıdır. Bitkisel olan bu kaynağın sağlığa olan faydaları kanıtlanmıştır. Özellikle kalp sağlığı, kolesterol ve düşük kalp krizi riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Kanserden Korur

Hepimiz bu hastalıktan korkar olduk ve yakalanmamak için neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. Genel olarak düzgün beslenmek için harekete geçmemiz lazım.

Keten tohumunu sabah yumurtanızın üzerine serpebilir veya yoğurdunuzla birlikte yiyebilirsiniz. Kanserde etkili olur mu? Kesinlikle evet, çalışmalar tekrar tekrar gösteriyorki keten tohumu meme, kolon, prostat kanserine karşı savaşmada inanılmaz başarılıdır.

Keten tohumunda bulunan üç ayrı lignan bileşeni, vücuttaki hormonların dengesini sağlar. Böylece meme kanserinin oluşumu engellenir, yakalanma riski azalır.

Menopoz Semptomlarını Azaltır

Menopoz döneminde görülen rahatsızlıkların birçoğu östrojen hormonunun vücutta azalmasıyla ilgilidir. Keten tohumunda bulunan lignanlar hormon dengesizliğini düzeltebilir. Çünkü keten tohumu lignanları östrojen özellik içerir. Ancak bu özellik sadece menopoz semptomlarını azaltmakla kalmaz osteoporoz riskini de azaltır.

Keten tohumu lignanlarının içerdiği östojen özelliği ile regl döngüsünün düzenlenmesi sağlanır, menopoz döneminde görülen semptomlar azalır ve osteoporoz riski azaltılır.

Sağlıklı Saç ve Cilt Sağlar

keten tohumu nedir

Bayanlar ve erkeklerin dış görünüşünde en önem verdiği saçları, cildi ve tırnaklarıdır. Canlı, parlak ve sağlıklı saç yapısına, tırnaklara ve pürüzsüz cilde kavuşmak istiyorsanız keten tohumunu denemenizde fayda var. İçeriğindeki omega-3 yağı, B vitaminleri ciltteki pul pul dökülmeyi azaltır. Saç derisindeki kuruluğa iyi gelir. Özellikle egzama, akne gibi problemlerinize oldukça faydalıdır. 1 yemek kaşığı keten tohumunu gün içinde tüketebilirsiniz.

Keten tohumu yağı bu konuda diğer bir seçenektir. Sağlıklı yağların içerisinde başı çeken keten tohumu yağı, mükemmel bir seçenek oluşturur. 1-2 tatlı kaşığı keten tohumunu yiyeceklerinize ekleyip, yiyebilirsiniz. Ayrıca kokusuz, baz yağlarla (tatlı badem yağı, zeytinyağı) karıştırılarak cilt üzerinde de kullanılabilir.

Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon problemi kalp rahatsızlıkları için çok önemli bir risk faktörüdür. Düşürmede etikili olduğu kanıtlanan keten tohumu, doğal bir tansiyon düşürücü besindir (2). Kanada’da yapılan bir çalışmada 30 gram keten tohumu tüketen bireylerin sistolik ve diastolik kan basınçlarında düşüş olduğu görülmüştür. Yani küçük ve büyük tansiyonları düşmüştür. Bu çalışmanın dışında daha birçok araştırmada bunu doğrulamıştır.

Et Tüketmeyenler İçin Protein Kaynağıdır

Bu minik tohumların içeriğinde protein bile bulunuyor. Protein alabilmek için sadece et ve et ürünleri tüketmenize gerek yok. Bitkisel protein kaynaklarından keten tohumu çok önemli amino asitleri (proteinin yapı taşı) bile içeriyor. Glutamin, arjinin gibi vücut için gerekli olan aminoasitleri keten tohumunun içerisinde bulabiliyoruz. Keten tohumundaki proteinlerle yapılan laboratuar çalışmaları bağışıklık sistemini güçlendirdiği, tümör oluşumunu engellediği ve anti-fungal (mantara karşı) etki olduğunu gösterdi. Vejeteryan ve vegan olan bireyler için inanılmaz bir kaynak!

Kan Şekerini Dengeler

Tip 2 diyabet dediğimiz şeker hastalığı dünya genelinde en çok görülen hastalıklardan biri haline geldi. Sebebi, insülin ve kan şekerindeki dengesizlikler olan bu hastalıktan kurtulmak için size bir ipucumuz var. Günlük beslenmesine 10-20 gram keten tohumu ekleyen bireylerin kan şekeri seviyelerinin %8-20 oranında düştüğü görüldü (3) . İçeriğindeki lifi sayesinde oluşan bu etki şeker hastaları için ufak bir değişiklikle çok güzel bir fayda sağlıyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sürekli bir şeyler atıştırıyor ve günde 6 öğün yemek senin için ideal ise sana bir müjdemiz var. Atıştırarak, öğün sayını arttırarakta kilo vermen mümkün! Yeterki hangi besini yiyeceğini bil. 25 gram keten tohumu iştahı baskılayıcı ve uzun süre tok tutucu etki göstermiştir. İçeriğindeki lif doygunluk hissini arttırır ve bir sonraki öğünde yanlış besinlere saldırmanı önler. Böylelikle kilo vermene yardımcı olur. Sütün içerisine chia tohumuyla birlikte ekleyeceğin keten tohumu minimum 3 saat tokluk sağlayacaktır. Keten tohumuyla olan bu tarifi kesinlikle denemelisin!

Keten Tohumunu Nasıl Kullanabilirsiniz?

Bunun için aslında birçok seçenek bulunuyor. Evde yaptığınız tam tahıllı ekmek, kek gibi hamur işlerinin içerisine katabilir veya yoğurdun üzerine dökülebilir. Aynı zamanda salatanıza ekleyebilir, sabah kahvaltıda yumurtanızın üzerine serpebilirsiniz. Haftada 3 gün balık tüketmeyenler, protein alımı az olanlar ve kabızlık problemi çekenler günlük beslenmesine muhakkak 1 yemek kaşığı kadar eklemelidir.

Öğütülmüş Hali Mi Tüketilmeli?

Öğütülmüş keten tohumu alıyorsanız eğer satın alırken kapalı bir kutuda olmasına dikkat etmelisiniz. Kutuyu buzdolabında muhafaza etmeli ve güneş ışığı almamasını, serin yerde kalmasını sağlamalısınız. Eğer tohum halinde satın aldıysanız tüketmeden önce öğütmek veya havanda dövmek içerisindeki tüm faydalardan yararlanmanızı sağlayacaktır.

Umarım bu yazıda keten tohumu hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenmişsinizdir. Saçtan, cilde, kanserden, şeker hastalığına kadar birçok faydası bulunan bu tohum kesinlikle mutfağınızda yer almalıdır. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz!