Uyanır Uyanmaz Mutlu Olmak İçin Ne Yapılmalı?

sabah muzikle uyanmak

Özellikle sabahları insanların içindeki en iyiyi ortaya çıkarıyor. Genelde huysuz hissederek uyanırsanız eminim sizin de işinize yarayacaktır. Anında daha mutlu ve daha üretken hissedeceksiniz. Alarmınızın sesini de ayarlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda nasıl uyandığınızı ve güne nasıl başladığınızı da etkiler. Yalnız mutlu olmak değil bağışıklıktan tutun verimliliğe kadar bir çok şey de değişim göreceksiniz aşağıda detaylı şekilde yazdım. Benim işime çok yaradı umarım sizin de işinize yarar.

Uyandığımızda ilk işimiz müzik dinlemek olursa bize ne gibi faydalar sağlar?

1. Kortizol seviyelerini düşürür.

korti

Bir araştırmaya göre en sevdiğiniz müziği dinleyerek daha az stresli hissedebilirsiniz. Stres hormonu olan kortizol düşüyor ve müzik, strese neden olan bir olaydan sonra iyileşme süresini hızlandırıyor. Bu nedenle, güne iyi bir şarkıyla başlamak, dış etkenlerin neden olduğu stresi hafifletebilir ve güne iyi bir başlangıç ​​yapmanızı sağlar.

2. Dopamin seviyelerini arttırır.

dopa

Bir melodi çaldığınızda ruh haliniz anında değişir. Müzik, doğrudan zevkle bağlantılı “mutlu” hormonlardan biri olan dopamin hormonunun üretimini artırabilir. Bazı olumsuz kaygı ve depresyon duygularının hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, kendinizi kötü hissederek uyanırsanız, müzik çalma listenizi açın.

3. Anıları uyarır.

anilar

İster hareketli ister daha yavaş melodileri seviyor olun, müzik daha fazlasını hatırlamanıza yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, müzik dinlediğinizde bilişsel işleviniz gelişecek ve zamanla daha güçlü bir hafızanız oluyor. Ve anılar hatırlandığında, belirli nöron grupları yeniden etkinleştiriliyor.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

bagisiklik 1

Müzik dinlemek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Melodilerin sesi, vücudun daha fazla antikor ve doğal savaşıcı hücre üretmesine yardımcı olur. Bu hücreler, kapabileceğiniz herhangi bir vi-rüse yardımcı olabilir. Temel olarak, bağışıklık sisteminiz herhangi bir rahatsızlıkla savaşmada daha etkili olacaktır.

5. Baş dönmesini azaltır.

bas donmesi

Bir araştırmaya göre, uyandığınız gürültünün ruh halinize önemli ölçüde katkıda bulunduğu görülüyor. Melodik bir sesle uyanırsanız, daha düşük düzeyde sabah sersemliği yaşayacaksınız, daha hızlı uyanacaksınız ve daha uyanık olacaksınız. Temel olarak, enerji verici bir etkiye sahip olacaktır. Bip sesi alarmları size aynı sonucu vermeyebilir.

6. Yaratıcılığı artırır.

yar

Bilgisayar masasına veya dizüstü bilgisayara gitmeden önce, kulaklıklarınızı takın ve biraz müzik, özellikle de mutlu melodiler dinleyin. Bu davranış sizi daha yaratıcı bir insan yapacak, bu yüzden beklediğiniz tüm o fikirler akacak. Ve eğer iş gününüze daha üretken olarak ve yapılacaklar listenizdeki tüm noktaları işaretleyerek başlarsanız, kesinlikle kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.