Uyumadan Önce Duş Almak Doğru Mu?

uyumadan once dus almak

Uzun, sıcak bir duştan hemen sonra yatağa gitmek çok iyi hissettiriyor. Ancak tıbbi bir bakış açısına göre, uykudan önce banyo yapmak, iyi bir gece uykusu çekmenin en iyi yolu değildir. Aslında, görünüşte sağlıklı olan bu alışkanlık, yarardan çok zarar veriyor olabilir.

Duştan sonra hemen uyursanız başınıza gelebilecek bazı durumları sıraladık.

1. Kalbinizi hızlandırabilir.

kalbi

Sıcak bir duştan sonra kalbinizin daha hızlı attığını hissettiyseniz, bunun aslında bilimsel bir açıklaması var. Sıcak su kan basıncınızı yükseltir ve tıp uzmanları, vücudunuzu aşırı derecede ısıtabileceği ve kalbinizde strese neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Kalbiniz hızla çarparken, muhtemelen geceyi savurarak ve dönerek geçireceksiniz, bu da sonunda daha fazla sağlık sorununa yol açabilir .

2. Fazla kilo almanıza neden olabilir.

fazla kilo

Lezzetli bir akşam yemeği yemek ve hemen ardından sıcak bir duş almak, günü bitirmek ve nihayet yatmak için mükemmel bir yol gibi görünebilir. Ancak gerçekte yemek yedikten sonra duşa girmek sindirim sisteminizi karıştırabilir ve kilo almanıza neden olabilir. Sindirim, mideye doğru kan akışını arttırır ve duş, kanın vücudun diğer bölgelerine akmasına neden olur. Akşamları kesinlikle duş almanız gerektiğini düşünüyorsanız, yemek yedikten sonra en az 30 dakika beklemek daha iyi olacatır.

3. Kolayca uyuyamayabilirsiniz.

uyumak

Başınızı yastığa koymadan hemen önce sıcak bir banyo veya duş almak rahatlatıcı görünebilir, ancak gerçekte uykunuza engel olur. Vücut ısınız biraz düştüğünde daha iyi dinlenirsiniz ve vücudunuz kendini uykuya daha iyi hazırlar. Gece uykusuna hazırlamaya başladıkça vücut ısınız düşer. Sıcak bir duş almak vücut ısınızı yükseltecek ve vücudunuzun kafasını karıştıracaktır. Banyo yapmadan yatamayacağınızı düşünüyorsanız, yatağa girmeden 1 veya 2 saat önce ılık bir duş almayı tercih edin.

4. Saçınız Hiç İyi Gelmez

saclar

Yatmadan hemen önce duş almak ve saçlarınız hala ıslakken uyumak, saçlarınıza ve sağlığınıza herhangi bir iyilik yapmıyor. Nemli saçlarla uyumak, yastık kılıfınızın nemi emmesine ve zararlı bakterilerin büyümesi için mükemmel bir ortam oluşturmasına neden olur. Bu da kaşıntı, tahriş ve kepek gibi çeşitli saç derisi sorunlarına yol açabilir .

Yatmadan önce mi yoksa sabah mı duş alırsınız? Uykunuzu nasıl etkilediğini fark ettiniz mi?