Varisli Damarlardan Kurtulmak İçin 10 Doğal Tedavi ve Egzersizler

varis tedavisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Damarlarınızın içindeki küçük kapakçıklar düzgün çalışmayı bıraktığı zaman varisli damarlar gelişir. Sağlıklı damarlarda, kanın tek bir yönde kalbe sorunsuz bir şekilde akmasını sağlamak için açılan ve kapanabilen bir dizi küçük kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar hasar görür veya zayıflarsa, kan damarların şişmesine ve genişlemesine neden olarak geriye doğru akar.

kapak

Varisli damarlara neden olabilecek birçok şey vardır : yaş, kilo, uzun süre ayakta durma veya uzun süre oturma, hamilelik, genetik, kadın olma vb. varisse neden olan etkenlerdendir. Burada, Bilge Cafe’de varisli damarlarınızı evde nasıl tedavi edeceğimiz ve gelecekte onları nasıl önleyeceğimiz üzerine bazı araştırmalar yaptık.

Doğal Varis Tedavisi Nasıl Olur

1. Domates tohumları

domates

Domates tohumları, aspirine benzer özelliklere sahiptir ve kan pıhtılarını önlemek aynı zamanda kan akışını iyileştirmek için bir antikoagülan olarak çalışan salisilik asit içerir . Ayrıca domatesler, hücre zarlarımızda yoğunlaşan ve hücrelerimizdeki lipitlere zarar veren likopen açısından zengindir. Cilde topikal olarak uygulandığında hasarlı damarların görünümünü azaltır ve zarlarımızın kalınlığını, gücünü ve akışkanlığını etkiler , besinlerin emilmesini ve toksinlerin girmesini önler.

Hazırlık ve kullanım:

 • Küçük parçalar halinde 2 domatesi doğrayın. (tohumların hiçbirini kaybetmemeye çalışın)
 • Pürüzsüz bir karışım haline gelene kadar domatesleri birkaç saniye karıştırın.
 • Bunu en az 2 ay boyunca günde 3-4 kez cilt üzerinde topikal olarak uygulayın.

2. Zeytinyağı

zeytinyağı

Varisli damarların tedavisi söz konusu olduğunda kan dolaşımının artması şarttır. Zeytinyağı, ciltte emildikten sonra, genişlemiş damarların boyutunu azaltacak ve kan akışını aktive edecek anti – inflamatuar, tonlama ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Zeytinyağı ayrıca yüksek oranda esansiyel yağ asitleri, E vitamini ve mineral içerir. Omega- 3 yağ asitlerinin yüksek içeriğine bağlı olarak, kanın damarlardan geçmesini sağlar ve tek yönlü kapakçıklar işlevini geri yükler.

Hazırlık ve kullanım:

 • Bir kaseye biraz zeytinyağı ekleyin ve onu aktive etmek için ısıtın.
 • Pamuklu ped kullanarak cildinizi bu ılık yağ ile birkaç dakika masaj yapın.
 • Bu işlemi en az 2 ay boyunca günde iki kez tekrarlayın.

3. Sarımsak, limon ve zeytinyağı

sarımsak limon zeytinyağı

Sarımsak, kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili olan birçok durum için kullanılır . Sarımsak, kan dolaşımını iyileştirme yeteneğine sahip sülfür bileşikleri olan allisin ve ajoen üretir . Bunlar iltihaplı kan damarlarının önlenmesine ve kan pıhtılarının önlenmesine katkıda bulunurlar. Sarımsak, varis damarların şişmesini ve bunların neden olabileceği rahatsızlığı azaltmak için ideal olan çok güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, sarımsak, damar ve kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olan ve herhangi bir zarar görmelerini önleyen quercetin içerir.

Limonlar C vitamini, B6, A vitamini, E vitamini, folat, niasin, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein bakımından zengindir . Çok miktarda C vitamini, hücrelerin serbest radikallere zarar vermesine ve oksidatif hasarı önlemesine yardımcı olur. Ayrıca Amerikan Klinik Beslenme Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre varis, yüksek tansiyon ve cilt kırışıklıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Hazırlık ve kullanım:

 • 10 diş sarımsak kadar dilimleyin ve harç bir macun ile ayrılabilene kadar bir havan ile ezin.
 • Pestili temiz bir kavanoza ekleyin.
 • Suyu 3 limondan çıkarın ve kavanoza ekleyin.
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.
 • Gecede bırakın (10- 12 saat).
 • Bunu pamuklu ped kullanarak, etkilenen bölgeye en az bir ay boyunca günde iki kez uygulayın.

4. Kırmızı biber

Kırmızı biber varisli damarlar için mucize bir tedavi olarak kabul edilir. C vitamini ve bioflavonoidlerin zengin bir kaynağıdır ( alerjileri, virüsleri veya eklem iltihabı ve diğer iltihaplı durumları tedavi etmek için kullanılan bir antioksidan ), aynı zamanda aterosklerozun azaltılmasına yardımcı olur, fibrinolitik aktiviteyi teşvik eder ve kanın oluşumuna yol açan faktörleri önler pıhtıları, hepsi varisli damarları azaltmaya ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Hazırlık ve kullanım:

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı karabiber tozu ekleyin ve karıştırın.
 • Bu karışımı 1 ila 2 ay boyunca günde 3 kez iç.

5. Elma sirkesi, aloe vera ve havuç

elma sirkesi

Elma sirkesi çok fazla protein, enzim ve dostça bakteriye sahiptir, ancak elma sirkesinde ana madde zararlı bakterileri öldürebilen veya çoğalmasını engelleyen asetik asittir. Ayrıca, çeşitli hayvan çalışmaları sirkenin kan trigliseritlerini, kan pıhtılarını, kolesterolü ve kan basıncını azaltabildiğini göstermiştir.

Aloe vera jeli ayrıca akneye neden olan bakterileri öldüren salisilik asit ve diğer antiseptik bileşikleri de içerir, bu da onu kırılmalar için mükemmel bir doğal çözüm ve cilt için mükemmel bir temizleyici yapar. Ayrıca, cildin bariyerini güçlendirmek için birlikte çalışan mineraller, enzimler, antioksidanlar ve A vitamini, C vitamini ve E vitaminleri ile doludur.

Havuçlar,  çeşitli vitamin ve mineraller, özellikle A vitamini ( beta – karoten ), biyotin, K vitamini (phylloquinone), potasyum, kükürt ve B6 vitamini gibi büyük bir kaynaktır. Hasar durumunda cilt dokusunu onarmaya yardımcı olurlar. Cilde nüfuz edebilir ve dış yaralardan ve travmadan daha hızlı iyileşme ile yardımcı olabilir.

Hazırlık ve kullanım:

 • Bir orta boy veya büyük boy havuç alın ve havucu rendeleyin.
 • Bir süzgeç alın ve rendelenmiş havuç suyunu bir kaseye ayıklayın.
 • Yeni bir kaseye 1 yemek kaşığı havuç suyu ekleyin.
 • Aynı kaseye 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyin.
 • Yine aynı kaseye 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 • Son olarak, iyice karıştırın.
 • Bir pamuk ped kullanın ve bir ay boyunca bunu günde en az 3 kez topikal olarak uygulayın.

6. Cadı fındığı

cadı elalesi

Cadı fındığı, tıbbi özelliklerini tanen, flavonoid, uçucu yağ, kolin ve saponinlerden alır. Özellikleri, egzama ve sedef hastalığı dahil olmak üzere her türlü cilt hastalıklarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Michigan Health System Üniversitesi’in yaptığı  farmakolojik çalışmalara göre cadı fındığı damarları güçlendirir ve bir anti- enflamatuar olarak hareket ettiğini göstermektedir. Tanenler ayrıca, cadı fındığının büzücü damarları sıkılaştırmaya ve normal yapılarını onarmaya yardımcı olan büzücü etkilerini de açıklar. Bitkinin önemli bileşenleri dokuları küçültmeye yardımcı olur ve varisli damarlarla ilgili acı ve rahatsızlığı hafifletmek için hafif sakinleştiriciler olarak hareket eder.

Hazırlık ve kullanım:

 • Cadı fındığından bir bez alın ve etkilenen bölgeye birkaç saat koyun. Bunu 1 ila 2 ay boyunca günde 3 kez yapın.
 • Küvetinizi ılık su ile doldurup 15 ila 20 damla damıtılmış cadı fındığı da ekleyebilirsiniz. Bacaklarınızı en az 15 dakika küvette bekletin. Daha sonra temiz su ile yıkayınız. Bunu her gün tekrarlayın.

7. Lahana

lahana

Lahana,  çözünmez lif, beta-karoten, vitaminler – B1, B6, K, E ve C ve kalsiyum, iyot, magnezyum, demir ve sülfür gibi bir dizi mineral açısından zengindir. Lahana da antioksidanlar ve fitokimyasallar ile yüklenir. Bu antioksidanlar ve fitokimyasallar etkilenen bölgeye temas ettiğinde gözeneklerden damarlara ulaşırlar ve kan pıhtılarına yardım ederler, böylece kanın sızmasını durdururlar.

Hazırlık ve kullanım:

 • 3 yaprak lahana alın ve bunları çok küçük parçalara doğrayın.
 • Daha sonra bunları blendere koyun ve karıştırmaya başlayın.
 • Bir süzgeç alın ve suyu lahana yapraklarından çıkarmak için karışıma boşaltın.
 • Topikal olarak günde en az 3 kez bunu uygulayın.

8. At kestanesi tohumu

at kestanesi
At kestanesi çekirdeği , kersetin ve kaempferol glikozitler açısından zengin olup, yoğun hastalık- mücadele yeteneklerine sahip 2 çok güçlü antioksidan içerir. At kestanesi özütü, serbest radikaller için etkili tedavilerden biridir. At kestanesi ekstresinin düzenli kullanımı, kronik venöz yetmezliğini tedavi edebilir. Bunun nedeni, en düşük seviyede at kestanesi tohumlarının özünün kılcal duvarlardaki proteinlerin bozulmasını önlediği düşünülmektedir. At kestanesi tohumları, variköz venleri iyileştirmek ve variköz venlerle ilişkili semptomları azaltmak için yardımcı olan anti- şişme ve anti- inflamatuar özellikleri sayesinde varis damarlarını iyileştirmek için uzun bir süredir kullanılmaktadır.
Hazırlık ve kullanım:

 • At kestanesi ekstresi jeli satın alın.
 • Jelleri etkilenen bölgeye dışarıdan günde 3 kez deriye masaj yapın.
 • Bu düzenli kullanıldığında, bacak ağrısını ve şişmeyi önemli ölçüde azaltabilir.

NOT: At kestanesi önemli miktarlarda esculin adı verilen ZEHİR içerir ve çiğ olarak yenirse ölüme neden olabilir.

9. Kadife çiçeği

kadife çiçeği

Kadife çiçeği, (başka bir deyişle, nergis olarak bilinir) bir antienflamatuardır ve enfeksiyonlara ve iltihaplara karşı savaşabilir. Venöz tonusu arttırmak, lenfatik drenajı iyileştirmek ve kapiller aşırı geçirgenliği azaltmak gibi çeşitli şekillerde hareket ettiği düşünülen flavonoidler, triterpen, saponinler ve karotenoidleri içerir.

Bir içecek olarak tüketilebilir veya şişmeyi azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve iltihapları durdurmak için topikal olarak merhem olarak uygulanabilir. Ayrıca, ciltte emildikten sonra, genişlemiş damarların boyutunu azaltmak ve etkilenen bölgelerde kan akışını aktive eden tonlama ve yatıştırıcı özelliklere de sahiptir. Bunu bir merhem olarak cilde masaj yapmak ağrıyı hafifletir ve lenfatik sistemin fonksiyonlarını harekete geçirir. Bu, varisli damarlardaki toksinlerin en uygun şekilde giderilmesini sağlayacaktır.

Hazırlık ve kullanım:

 • Kadife yaprağı ile bir fincan doldurun.
 • Sonra 4 bardak su ile bir tavaya ekleyin ve 5 dakika kaynatın.
 • Pamuklu bir bez alın, karışıma daldırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Bu şekilde tamamen soğuyana kadar kalsın.
 • 1 ila 2 ay boyunca günde birkaç kez uygulayın.

10. Maydanoz ve gül yağı

maydonoz

Maydanoz A vitamini, K vitamini, C vitamini ve E vitamini, thiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, B12 vitamini, pantotenik asit, kolin, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko ve bakır açısından zengindir. Ayrıca hücreleri kanla ilgili sorunlardan sorumlu olan serbest radikal hasarından koruyan birkaç flavonoid antioksidan içerir.

Maydanoz C vitaminine bol ve güçlü kollajen üreten özelliklere sahiptir. Ayrıca cildin gözenekleri tarafından kolayca emilir ,lekeleri ve yara izlerini azaltır ve bu da onu varisli damarları önlemek ve tedavi etmek için ideal bir  çare haline getirir.

Gül esansiyel yağı Rosa Damascena’yı çıkararak yapılır ve araştırmacılar , vücutta iyileşmeyi teşvik ettiği bilinen birkaç terapötik bileşiğin bulunduğunu ortaya çıkardılar . Kan dolaşımını artırır, kan birikimini önler ve kan damarlarını güçlendirir. Bacak damarları için en önemli esansiyel yağlardan biridir . Kan damarlarının sağlıklı ve tıkanık kalmamasını sağlayarak, variköz venlerin gelecekteki oluşumları önlenecektir.

Hazırlık ve kullanım:

 • 1 avuç doğranmış maydanoz alın ve bir tavaya yerleştirin.
 • 1 bardak su ekleyin ve 5 dakika kaynatın.
 • Isıdan çıkarın, örtün ve ılık olana kadar soğumaya bırakın.
 • Sıvıyı maydanozdan süzün.
 • Bundan sonra, süzülen sıvıya 3 çorba kaşığı gül yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Pamuk topunu karışıma batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Sıcak su ile durulayın.
 • Bunu 2 ay boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Gelecekte Varisli Damarların Nasıl Önleneceği Hakkında Bilgiler:

1. Uzun süre oturma veya ayakta durmaktan kaçının.

Uzun süre ayakta durmak veya uzun süre oturmak, kanınızın bacak damarlarına yerçekimine karşı gitmesini zorlaştırır. Sonuç olarak, damarlarınızdaki basınç artar ve bu da damarlarınızın valflerine zarar verebilir. Her yarım saatte bile bir miktar hareket etmek, basıncı düşürür ve kan dolaşımınızı iyileştirir .

2. Egzersiz

egzersiz

Bacak gücünüzü, dolaşımınızı ve damar gücünüzü geliştirmek için düzenli olarak egzersiz yapın. Yürümek ya da koşmak gibi bacaklarınızı çalıştıran egzersizlere odaklanın. Bu varisli damarların görünümünü iyileştirebilir ve yeni olanların oluşumunu engelleyebilir. Bununla birlikte, egzersizin çok yorucu olmaması ve herhangi bir rahatsızlık veya ağrı varsa hemen durdurulması gerektiği vurgulanmalıdır.

3. Sağlıklı bir kiloyu sürdürmek

kilo

Aşırı kilolu kişiler , özellikle fazla kilolu kadınlar ve yaşlılar olmak üzere varisli damarların oluşumu daha yüksektir . Bunun nedeni, aşırı vücut ağırlığının taşınması damarlarınızda daha yüksek basınçlara yol açmasıdır ve bu durum valflerde hasara yol açabilir ve sonuçta varislere neden olabilir. Sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışmak da bizi daha sağlıklı beslememize ve düzenli egzersiz yapmaya zorlayacaktır, bu şekilde vücudumuzdaki anormallikleri kolayca fark edip zamanında tedavi edebileceğiz.

4. Uçucu yağları kullanarak hormonları dengeleme

hormon

Çeşitli esansiyel yağlar , kan dolaşımını iyileştirirken, aynı zamanda inflamasyonu ve hormonal dengesizlikleri de azaltmada çok faydalıdır. Varisli damarları tedavi etmek ve önlemek için en iyi esansiyel yağlar şunlardır: selvi esansiyel yağı, limon yağı, gül yağı, Alman papatyası, zeytinyağı, E vitamini yağı ve çuha çiçeği. Seçtiğiniz yağı bacaklarınıza veya varisli damarlarınızın günde birkaç kez göstermeye başladığı bölgeye masaj yapın. Ayrıca, cildinizdeki esansiyel yağları, pürüzsüz bir cilt ve genel sağlığınız için bir duş aldıktan sonra olabildiğince sık kullanın.

5. Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

topuklu ayakkabı

Yüksek topuklu ayakkabılar, doğal yürüyüş hareketini değiştirerek, ağırlığı ön ayak ve ayak parmaklarına kaydırır ve baldır kaslarının büzülmesini sağlar. Bu bacakta venöz kanın toplanmasına neden olur. Ayak yerden kaldırıldığında, ayak damarları kanla doldurulur. Ayağın topuk ve kemiği zemine temas ettikçe, kan rahat bir şekilde baldır damarlarına akar. Daha sonra baldır kasları, derin damarlara kan iletir ve varisli damarlara neden olur.

Yüksek topuklu giymek kesinlikle gerekliyse, hasarı önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Topuk yüksekliğini sınırlayın.
 • Sadece özel durumlarda topuklu giyin.
 • Yüksek topuklu sıkıştırmalı çorap giyin.

6. Bir anti-inflamatuar diyete geçin.

diyet yardımcı

Bir anti-inflamatuar diyet, inflamasyonu tersine çevirmenize ve damarlarınıza kan akışını iyileştirmenize yardımcı olacaktır . Bu, varislerin daha hızlı iyileşmesini ve gelecektekilerin oluşmasını engeller. Yağlar, şekerler, kafein, işlenmiş gıdalar ve alkol açısından zengin bir diyet, arteryel hasara, kan basıncı sorunlarına ve dolaşımın düşmesine neden olur.

Bununla birlikte, bakır açısından zengin bir diyet (bakır, iskelet sistemini güçlendiren, bağışıklık sistemini stabilize eden ve dolaşımını hızlandıran temel bir besindir), biyoflavonoidler, (varisli damarlarda şişmeyi azaltır), antioksidanlar ve tanenler açısından zengin meyveler (doğal olarak oluşan bir element) kan damarlarınızı sızıntıdan korur) ve su varislerin önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Sağlığınızı etkileyecek herhangi bir şey denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!