Yağlı ve Kuru Ciltler İçin 3 Ev Yapımı Yüz ve Vücut Losyonu

yuz kremi

Güzellik uzmanlarının çoğu, yüzün düzenli olarak derinlemesine temizlenmesini önerir. Peeling etkisi nedeniyle, cildinizi tamamen yenileyerek epidermisin eski ve keratin tabakasını temizler. Bu işlemi güzellik salonunda yapmak zorunda değilsiniz, çünkü bu temizlik kürlerini evde tuz, kabartma tozu, yulaf ezmesi ve kahve tozu gibi doğal maddeler kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Mutfağınızda bulabileceğiniz ürünlerden hazırlanan maskeler sadece cilt için değil, aynı zamanda bütçeniz için önemli ölçüde tasarruf sağlar. Ve en keyifli şey, bazen pahalı kozmetik ürünlerden daha etkili olmalarıdır. İşte yağlı veya kuru ciltler için 3 adet ev yapımı yüz ve vücut losyonu:

1.Yağlı Ciltler İçin Narenciye

narenciye

Bu yüz ovma cildi temizleyen, fazla nemi emen ve pH dengesizliklerini nötralize eden kabartma tozu içerir. Ham bal, koparmalara karşı nazikçe mücadele etmek için antimikrobiyal özelliklere ve enzimlere sahiptir. Limon ve portakal kabuğundaki sitrik asit sivilce ile savaşmaya yardımcı olur.

Gerekli olan malzemeler: 

  • – ⅓ fincan kabartma tozu
  • – bir fincan doğal bal
  • -1 portakal veya limon kabuğu rendesi

Bir macun oluşturmak için tüm malzemeleri küçük bir kavanozda karıştırın. Sonra yavaşça nemli cilde sürün ve durulayın. Bu doğal maskeyi haftada 1-2 kez kullanmanızı öneririz.

2. Kuru Ciltler İçin Badem

badem e1568722394454

Bu yüz losyonu hassas ciltler için mükemmeldir, çünkü nazik temizliğe yardımcı olmak için öğütülmüş badem içerir. Badem, kızarıklıkları yatıştıran ve nemi artıran, anti-enflamatuar bir vitamindir. Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Gerekli olan malzemeler: 

  • – bir fincan öğütülmüş badem
  • – ¼ fincan hindistan cevizi yağı, erimiş

Öncelikle, malzemeleri küçük bir kavanozda karıştırmanız gerekir. İkinci adım, makyajın çıkarılması ve çeyrek boyutlu bir miktarı nemli yüze hafifçe sürterek 2 dakika beklemektir. Hindistan cevizi yağının cildi emmesini sağlamak için cildi kurulayın ve kurulayın. Haftada iki kez kullanmanızı öneririz.

3.Çay Ağacı ve Hindistan cevizi

cay agaci e1568721972872

Ölü cilt hücrelerini fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ayrıca kuru cildi nemlendirir ve sivilceyle savaşır. Hindistan cevizi şekeri, özellikle topuk bölgesi olmak üzere tüm vücudun nazikçe dökülmesine yardımcı olur. Jojoba yağı cildi nemlendirir ve kuru cilt dengesini geri kazanmaya yardımcı olur. Çay ağacı yağı, antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu nedenle sivilce ile savaşabilir.

Gerekli olan malzemeler: 

  • – ⅓ fincan hindistan cevizi şekeri
  • -¼ fincan jojoba yağı
  • -1 damla çay ağacı yağı

Tüm malzemeleri küçük bir kavanozda karıştırın ve nemlendirmek için karıştırın. Bu losyonu vücudun her yerine dairesel hareketlerle nazikçe sürün. Durulamadan önce 1-2 dakika bekleyin.