Yemeği Sıcak Yediğimizde Vücudumuzda Ne Olur?

sicak yemek yemenin 1

Dondurma soğukken çok daha tatlı, çorba ise sıcak yenildiğinde daha lezzetlidir. Daha derine inmeye ve sıcak ve soğuk yiyeceklerin vücudumuzu nasıl etkilediğine dair başka gerçekleri bulmaya karar verdik.

Biraz araştırma yaptıktan sonra sıcak ve soğuk gıdaların vücudumuzu olumsuz ve olumlu şekillerde nasıl farklı şekilde etkilediğini bulduk.

1. Soğuk yemekleri tercih edenler daha fazla kalori tüketirler.

kalori

Yakın zamanda yapılan bir araştırmanın gösteriyor ki, sıcak yiyeceklerin daha fazla kaloriye sahip olduğuna dair yaygın bir yanılgı var. Ancak araştırmacılar, sıcak yemek yerine soğuk yemek seçen kişilerin daha fazla kalori tüketme eğiliminde olduğunu buldu. Daha spesifik olmak gerekirse, en az %31 kalori, en az %37 yağ ve %22’den fazla karbonhidrat tüketirler. Bu sorun, obeziteden muzdarip insanlarda daha da belirgindi ve çözüm olarak önerilen, soğuk bir salatanın yanına sıcak bir yemek eklemek olabilir.

2. Vücudumuz soğuk yiyecekleri sindirmekte daha fazla sorun yaşar.

snrdme

Vücudumuzun yiyecekleri sindirme şekli, onu çekirdek sıcaklığımıza getirmektir. Bu, soğuk bir şey yediğimiz zaman, vücudumuzun önce yiyeceği ısıtmak ve sonra onu sindirmek için iki kat çaba sarf etmesi gerektiği anlamına gelir. Örneğin sıcak çorbanın midemiz tarafından sindirilmesi sadece 15 dakika sürer. Öte yandan, dondurma gibi soğuk yiyecekleri sindirmek 30 dakika ile 2 saat arasında bir zaman alacaktır.

3. Sıcak yemek daha besleyici olma eğilimindedir.

besleyici

Sıcak yiyecekler gerçekten daha kolay sindirilir ve sonuç olarak tüm besinler vücuttan çok daha hızlı emilir. Sadece bu değil, domates gibi bazı sebzeler pişirildiğinde likopen miktarı artar. Ayrıca yulaf gibi sıcak tahıllar lif açısından zengindir ve normalde soğuk tahıllar gibi şekerle kaplanmaz.

Ama, meyve ve sebzeleri pişirmenin bir dezavantajı, vitaminlerin eriyip gitmesidir. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey, onları mümkün olduğunca az pişirmek. Onları nasıl pişirmeyi seçerseniz seçin, lapa gibi olmaları gerekmediğini unutmayın.

4. Soğuk su, sıcaktan daha hızlı emilir.

emilim

Soğuk suyun midemizden çok daha hızlı boşaldığı ve bu nedenle sıcaktan daha iyi emildiği söylenir. Diğer bir faydası da, soğuk suyun günlük veya çok sık antrenman yapanlar için dayanıklılığı artırmaya yardımcı olmasıdır. Ayrıca, ılık suyun daha az miktarda su içmenize neden olacağı ve bu da dehidrasyona yol açabileceği bulundu. Öte yandan, nispeten soğuk su (16°C ) içmenin mutlak en iyi sıcaklık olduğu söylenir.

Bunun nedeni, insanların sıcakta daha fazla su içtikleri ve daha az terledikleridir. Ancak yemek borusunu etkileyen rahatsızlıklardan muzdaripseniz soğuk su içmeye çok dikkat etmelisiniz. Bu gibi durumlarda, yemek borunuzun rahatlaması için ılık suya başvurmalısınız.

5. Sıcak yemek sizi daha uzun süre tok tutar.

tok tutar

Bunun olmasının nedeni, sıcak yemeklerin iştahınızı kapatmasıdır. Yemeğinizin tadını çok daha iyi hale getiren besinlerin sıcaklığıdır. Böylece doyma duygunuz oldukça artar ve yemeğinizi tüketme hızınız azalır . Yavaş yemek yerken, beyniniz doymaya başladığınıza dair sinyaller alıyor.

Bu nedenle, yavaş yemek, ihtiyacınız olduğu kadar yemenizi sağlar ve beyniniz, yemeğinizi bitirdikten sonra iştahınızı daha uzun süre bastırır. Harika bir örnek, sadece sıcak yenmeyen, aynı zamanda neredeyse sadece su olan çorbadır. Sıvı, onu çok daha kolay yemenize yardımcı olur ve sizi katı ve soğuk yiyeceklerden çok daha hızlı doyurur.

6. Sıcak yemek bağırsak sağlığını destekler.

sicak

65°C üzerinde bir yemek pişirdiğinizde, olası mikroorganizmaların hayatta kalması ve size zarar vermesi çok zordur. Aynısı, kalitesinden emin olmadığınız su için de geçerlidir. Öte yandan, soda gibi soğuk gazlı içecekler midenizde rahatsızlığa ve hatta mide bulantısına neden olabilir. Soğuk yiyeceklerin neden olabileceği başka bir şey de bağırsaklarınızda gaz oluşumudur, bu da şişkinliğe neden olabilir.

Tercih ettiğiniz yiyecek ve içecek sıcaklığı nedir? Yemeklerinizin ne kadar soğuk veya sıcak olduğuna bağlı olarak olumlu veya olumsuz herhangi bir şey fark ettiniz mi?