Yemek Yaparken Kullanılan En Sağlıksız Yöntem

Abone ol

Günlük hayatta kullandığımız yağlar yanlış şekilde kullanıldığında vücudumuz için yararından çok zararı neden oluyor. Tüm yağlar normal şartlarda dayanıklı olduğu halde yüksek sıcaklığa maruz bırakıldıklarında trans yağ dönüşür.

Reklam

Trans yağların iyi huylu kolestrolü düşürüp kötü huylu kolesterolü yükselterek hastalıklarına neden olduğunu belirten Gıda Teknolojisi Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Sibel Bölek, aynı zamanda vücutta ciddi sorunlara da neden olabileceğini de belirtti.

Bölek, yapılan çalışmalarda bu şekilde tüketilen trans yağların, gebelik süresini kısalttığı, kansere neden olduğu, bağışıklık sistemini zayıflattığı, anne sütünün kalitesini değiştirdiği ve Alzheimer riskini artırdığı anlaşıldı diyerek, aynı zamanda trans yağların bel ve göbek çevresinde yağlanmaya neden olduğunu da belirtti.

Bölek, “Trans yağlardan kaçınan tüketiciler genellikle trans yağlarca zengin çikolata, kraker, cips, patlamış mısır, şekerleme, kuru pasta, salata sosu gibi paketli gıdalardan uzak durmayı tercih ederler ” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

Reklam

“Ancak bu kişiler trans yağların en önemli oluşum yollarından biri olan yağları yüksek sıcaklığa maruz bırakmama konusunda gerekli hassasiyeti göstermiyor. Özellikle soğanı öldürmek için yapılan uzun süre kavurma işlemi sırasında yüksek sıcaklığa maruz kalan yağda önemli ölçüde trans yağ oluşuyor ve paketli gıdalardan uzak duran tüketiciler kendi evlerindeki yemeklerinde trans yağ oluşumuna sebep oluyor.

Bu durumu önlemek için soğanı uzun süre yağda kavurma işleminden mümkün olduğunca kaçınılmalı ve tencereye konulan yemekler çiğden pişirme olarak bilinen doğrudan pişirme işlemiyle hazırlanmalı. Soğanı yumuşatmak için ise tencereye bir miktar su konularak haşlama işlemi yapılabilir.

Bu durumu önlemek için soğanı uzun süre yağda kavurma işleminden mümkün olduğunca kaçınılmalı ve tencereye konulan yemekler çiğden pişirme olarak bilinen doğrudan pişirme işlemiyle hazırlanmalı. Soğanı yumuşatmak için ise tencereye bir miktar su konularak haşlama işlemi yapılabilir.”

Reklam

Özellikle yağın yüksek sıcaklığa maruz kalması ile trans yağ oluşumuna neden olduğu yiyecekler arasında yer alan patates kızartması ve lokmaların trans yağ açısından zengin olduğunu belirten Bölek, “Gün boyu yüksek sıcaklığa maruz kalan yağ içerisinde pişirilen patates kızartması ve lokmaların trans yağ içeriklerinin çok yüksek olduğu saptanmıştır.

Bazıları daha dayanıklı ve bazıları daha duyarlı olmakla beraber tüm yağlar yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarında koroner kalp rahatsızlıklarından obeziteye varan sonuçları olan trans yağlara dönüşebiliyor.

Trans yağlarca zengin olma ihtimali yüksek olan bir diğer besin grubu da kavrulmuş kuru yemişlerdir. Yağ içeriği bakımından oldukça zengin olan kuru yemişler kavurma esnasında yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarından içerdikleri faydalı yağ, trans yağlarca zengin zararlı bir hale dönüşüyor. Bu nedenle mümkün olduğunca kavrulmuş yerine çiğ kuru yemiş tüketmeye özen gösterin.” dedi.

Yorumlar