Bu Yöntemle Patatesler Çok Daha Hızlı Haşlanacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Patatesi kim sevmez ki! Haşlaması, kızartması, kavrulmuşu… Her biri ayrı güzel! Dünyada en çok tüketilen 5 üründen biri olması da dünya çapında patatesin ne kadar sevildiğini yeterince açıklıyor zaten.

patates22

Patatesle ne yapmaya karar verirseniz verin önce haşlamanız gerekir ki bu bekleme süreç hiçbirimizin sevdiği bir süreç değildir. Peki size patatesin haşlanmasını beklemek artık asırlar sürmeyecek desek? Patatesleri çok kısa sürede haşlamak istiyorsanız buyurun yazımızı okumaya devam edin!

patates haslama2

Neredeyse yarı yarıya zaman kazanacaksınız!

Patates

patates3

Bilinmeyen bir gerçek var ki patates sadece karbonhidrat açısından zengin değil, aynı zamanda lif, vitamin, mineral ve fitokimyasallar açısından da zengin bir besin kaynağı. Sizi hastalıklardan koruyacak olan bu besin kaynağı aynı zamanda kabızlığı önler ve iltihapları azaltmada yardımcı olur!

Yeşillenmiş Patates Toksik

yesillenmis patates

Yeşillenmiş patates aslında toksik içerir. Yeşilliklerin olduğu patatesi tüketmek oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden mümkün oldukça yeşilli patatesleri yememeye çalışmalısınız. Aynı şekilde filizlenen patatesleri tüketmek de karın ağrısı ve kramplara sebep olabilir. İçerisinde bulunan solanini fazla tüketmek sağlık açısından zararlıdır. Filizlenmeyi engellemek için patatesleri serin ve kuru bir yerde, hatta mümkünse poşette değil de kağıt torbalarda muhafaza etmek gerekir

Patatesin faydalarını ve ne şekilde saklayacağımızı öğrendik, peki ama en kısa sürede nasıl haşlarız?

Patates Nasıl Daha Hızlı Haşlanır?

su2

Uzun süren haşlama kısmını daha aza nasıl indirgeriz sizler için araştırdık. Tencerenin boyutu bu aşamada büyük önem taşıyor. Şöyle ki, patatesler birbirine değdiği sürece kaynama ve haşlanma süreleri uzuyor. Bu yüzden olabildiğince uzun bir tencere seçilmeli ki, su seviyesi yüksekte olsun ve patatesler birbirine değmeden daha kısa sürede haşlansın.

patateskesme

  • Patatesi Kabuğuna tam ortadan ikiye daire olacak şekilde bir çizik atın.
  • Tencereye 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin.
  • Suyuna 1 Tatlı kaşığı sirke ekleyin.
  • Düdükle tencere varsa Patatesler 4 Dakikada Haşlanır.

duduklu tencere

Su Isıtma

su isitmak

Patateslerin suyunu atmadan önce suyu su ısıtıcısı ile ısıtıp, daha sonra bu suyu patates haşlamada kullanabilirsiniz. Böylece neredeyse 10 dakikada patatesler hazır hale gelecektir.

Kullandığınız patateslerin aynı boyutta olması da kaynama sürecini sabit tutar ve bütün patateslerin aynı şekilde piştiğini bilirsiniz. Patateslerin çok büyük olduğu durumda ikiye bölebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!