Zor Durumlarda Size Yardımcı Olacak Püf Noktaları

isimize yarayacak bilgiler

Hepimizin kendimizi çaresiz bir durumda bulduğumuz zamanlar vardır. Dışarı çıkmak zorunda kaldığında en sevdiğin ceketinin fermuarı çıktığında ya da bir restoranda randevunuzu beklerken nefesinizin koktuğunu ve sakızınızın olmadığını fark ettiğinizde.

Hepimiz benzer durumlarla karşı karşıya kalmışızdır. Bu nedenle, sizin ve bizim için hayatı kolaylaştırabilecek bazı basit püf noktalarını aradık. Bir dahaki sefere, bunları deneyebilirsiniz.

1. Çıkan Fermuar Nasıl Takılır?

fermuar

Fermuarsız yapamayız. Ama bazen, öyle bir an olur ki, şeritler fermuarlardan çıkar. Fermuar sekmesi bozulmadığı sürece bunu düzeltmenin basit bir yolu var. Sadece tırnağı bir çatalın ucuna takın ve bu videoda gösterildiği gibi fermuarın içine kaydırın.

2. Parmağa Batan Kıymık Nasıl Çıkar?

kiymik

Cımbızla dışarı çıkmayan ağrılı bir kıymığın varsa, biraz yapıştırıcı kullanabilirsin. Kurumaya ve deriden soyulmaya meyilli beyaz ve iyi bir el işi yapıştırıcı markası olduğundan emin olun. Kıymıkların olduğu yere bol miktarda dökün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra soyun ve kıymık muhtemelen onunla birlikte çıkacak ve rahatsızlığınızı azaltacaktır.

3. Uykuya Dalamama Sorununa Ne İyi Gelir?

uyuma yontemi

Ordu tarafından oluşturulan ve pilotların 2 dakika veya daha kısa sürede uykuya dalmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış, alışması biraz zaman alsa da bir yöntem var.

Adımlar

1. Yüzünüzü, özellikle ağzınızı gevşetin.
2. Omuzlarınızı düşürün ve ellerinizi kemikleri yokmuş gibi yanlara bırakın.
3. Göğsünüzden, bacaklarınızdan, uyluklarınızdan ve baldırlarınızdan başlayarak vücudunuzu gevşetin ve nefes verin.
4. Huzurlu bir sahne hayal ederek zihninizi boşaltın. Yapamıyorsanız, “düşünme” kelimesini 10 saniye boyunca tekrar tekrar tekrarlayın.
5. Sonraki 10 saniye içinde uykuya dalmış olacaksınız.

4. Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

agiz kokusu

Tuzlu su iyi bir bakteri öldürücüdür ve ağzınızdaki bakterilerle mücadele edebilir. Ucuz ve erişilebilirdir. Dışarıdaysanız ve nefesiniz kötü kokuyorsa bunu hızlı bir çözüm olarak kullanabilirsiniz. Bir poşet veya yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eritin ve onunla gargara yapın. Ek bir fayda olarak, ağız sağlığını iyileştirebilir ve solunum yolu tahrişini hafifletebilir.

5. Koltuk Altı Kokusu Nasıl Gider?

koltuk alti kokusu

Olmak istemeyeceğimiz bir durum, arkadaşlarınızla veya tanıdıklarınızla dışardasınız ve koltuk altınızın koktuğunu fark ettiniz. Hepimiz yanımızda deodorant veya parfüm taşımıyoruz. Yani basit bir yöntem anında çözüm olabilir, bir mendile biraz limon suyu veya sirke sıkın ve bununla koltuk altlarınızı silin.

Limon daha iyi çalışır ve narenciye kokusu yayar, ancak sade beyaz sirke de kokuyu giderecektir.

6. Traş Kesiği Nasıl Geçer?

tras dudak kremi

Tıraş kesikleri sadece çirkin görünmekle kalmaz, aynı zamanda oldukça acı vericidir. Elinizde antiseptik yoksa, dudak kremi işinize yarayabilir. Kullanılmamış bir tabakaya ihtiyacınız olacak bu yüzden bakteri içermediğinden emin olmak için dudaklarınızla temas eden üst tabakayı kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Dudak kreminizi üzerinde gezdirin ve 30 dakika bekletin. Daha sonra nazikçe silin. Nemi hapsederek cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

7. Çivi Nasıl Çakılır?

civi tel toka

Çivi çakarken çekiçle baş parmağına denk getirmeyen yoktur. Ne kadar acı verici olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden bir dahaki sefere ince bir çivi çakmanız gerektiğinde, sabitlemek için bir tel toka kullanın. Çivi kısmen içeri girdikten sonra saç aksesuarını çıkarabilir ve parmaklarınızı güvende tutarak tamamen çakmaya devam edebilirsiniz.

8. Kepeği Ne İyi Gelir?

kepek icin

Saçınızda kepek var ama kepek önleyici şampuanınız yok mu? İlk önce sahip olduğunuz herhangi bir şampuanla şampuanlayarak kepeklerden kurtulun. Ardından gargarayı suyla en az %50 oranında seyreltin ve saç derinize sürün. Biraz masaj yapın ve durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Unutmayın ki, gargara saçı kurutabileceğinden, bunun günlük kullanımdan çok bir kerelik bir püf noktası olduğunu unutmayın.

9. Gevşek Vidaya Ne Yapılır?

vida gevsek

Bazen vidalar yerinde durmak istemez gevşer. Gevşeyen vida için kolay bir yol var. Vidanın oyuklarını oje ile boyayın. Şeffaf oje kullanırsanız kötü görüntü oluşmayacaktır, ancak sahip olduğunuz herhangi bir rengi de kullanabilirsiniz. Biraz kurumasını bekleyin ve ardından kullanışlı bir çözüm için vidayı sıkın.

10. Pas Nasıl Çıkar?

pas cikarma

Patates, iyi bir temizlik maddesi olan oksalik asit içerir. Aletlerden pası çıkarmak için etkili bir yöntem, biraz kabartma tozu veya bulaşık sabunu ile patates kullanmaktır. Bir patatesi dilimleyin, aşındırıcı etkiyi arttırmak için kabartma tozu veya bulaşık deterjanına batırın ve paslı kısımları ovalayın. Patates kayganlaşırsa, bir parça kesin ve neredeyse yeni kadar iyi aletler elde etmek için tekrarlayın.

11. Evcil Hayvan Kokusu Giderici

evcil hayvan kokusu

Evcil hayvanınız olduğunda özellikle halınızda kazalar meydana gelir. Evcil hayvanınızın o bölgeyi tekrar işaretlemek istemesine neden olabilecek güçlü kimyasal temizleyiciler kullanmak yerine sirke kullanın. İlk önce bir kağıt havluyla fazlalığı temizleyin ve kurulayın. Ardından lekeye eşit miktarda sade beyaz sirke ve su püskürtün. Kağıt havluyla kurulayın. Leke kaybolana kadar tekrarlayın. Daha etkili temizlik için sirkeye biraz karbonat da ekleyebilirsiniz .

12. Pastel Boya İzi Nasıl Çıkar?

pastel boya

Küçük çocuğunuz duvarınızın her yerine pastel boyalarla karalamalar yaptıysa, çözüm büyük olasılıkla buzdolabınızda, bir şişe mayonezdedir. Tabii ki, önce test etmek için küçük alana mayonez sürün ve silin. Duvarın boyası mayoneze tepki vermiyorsa, yumuşak bir beze biraz koyun ve pastel boya izlerini ovalayarak kaybolmalarını izleyin.

Mayonezin içindeki yağlar, boya kalemlerindeki mumu parçalayarak duvar boyasını bozmadan lekeleri çıkarır.

13. Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

bocek isiriklari

Arı sokmaları bazıları için sadece acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda alerjiyi de tetikleyebilir. Bu nedenle rahatsızlığınız yoğun ve artıyorsa hemen tıbbi yardım alın. Ama sadece bölgesel ağrı ve hassasiyet varsa, bunu Epsom tuzu veya kabartma tozu ile hafifletebilirsiniz. Su ile bir macun yapın ve arının soktuğu yere uygulayın.

Anında rahatlama olacak. Ayrıca, bir çift cımbızla da iğneyi çıkarmayı unutmayın.