12 Yaşındaki Çocuk Okulda Astım Krizi Geçirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Astım hastalığı ülkemizde 6 milyondan fazla insanı etkiyen bir rahatsızlıktır. Üstelik bu rakamın 1 buçuk milyondan fazlası da çocuklardır.

Birçok astım hastası yanlarında ilaçlarını bulundurmak zorundadır ve bu yaşam tarzı olmuştur. Astık krizi geçirdiklerinde ilaçlarını kullanarak rahatlar sağlık durumunun kötüye girmesini engellemiş olurlar.

ryn

Toplum içerisinde astım rahatsızlığı bulunam kişi sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Astım krizi sırasında ilaçları yoksa sağlık durumları kötüye gidebilir.

Astım hastaları spreylerini yanlarında bulundurmak zorundalar

Ryan Gibbons isimli 12 yaşındaki çocukta astım hastasıdır. Ailesi yanında taşıması için ilacını vermelerine rağmen ihtiyacı sırasında kullanamadı.

Kanada Ontari’da trajik bir olay yaşandı. Ryan isimli çocuk okulda astım krizinden hayatını kaybetti. Doktoru ve ailesi tarafından okul yönetimi bilgilendirimesine rağmen solunum ilacını yanımda bulundurmasına izin verilmedi.

ryn2

Annesi Sandra Gibbons CBC News Kanada’ya verdiği röportajda ” ona solunum cihazını verseydiniz, solunum problemi yaşamayacaktı”

” o zaman bir telefon görüşmesi yaptım. Gerçekten sinir bozucuydu. Prosedürü anlamadım. Reçeteli ilaçların yanlarında bulunması gerekir.” dedi.

Ryhan astım krizi geçirdiğinde arkadaşlarıyla futbol oynuyordu. Astım ilacı müdür odasında kilitli olduğu için erişim imkanı yoktu.

Ryha’nın astım cihazını okula götürmesine rağmen yanında bulundurmasına izin verilmiyordu. Bu durumu sürekli gündeme getirmesine rağmen ilacını yanında bulundurmasına izin vermiyorlardı. Annesi çocuğu ile ilgili endişeliydi.

cocuk

Ryha’nın hayatını kaybetmesinden sonra annesi yasada değişiklik yapılması için hikğmete çağrıda bulundu ve kampanya başlattı.

CBC News, üç yıl sonra yapılan kampanyanın etkili olduğunu, Ontario’da Ryhan yasasının kabul edilecek okullarda astım hastası çocukların ilacını yanlarında bulundurmasına izin verildiğinş bildirdi.

Kanada Astım Derneği başkanı ve CEO’su Rob Oliphant kendisinin de astım ilacını yanında bulundurmamanın strese soktuğunu belirtti.

astim2

Konuşmasını “Astım krizi sırasında hastalık sadece akciğerleri etkilemekle kalmıyor ilacı alamamak kişiyi strese sokarak daha farklı sağlık sorunlarına neden olabilir” diye devam ettirdi.

Lütfen çevrenizde astım rahatsızlığı olan kişiler için bu yazıyı paylaşalım. Belki bir faydamız dokunur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!