Benler ve Güneş Yanıkları ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

ben

Görünüşe göre güneş yanıkları ve benler ile ilgili bazı doktorların bile doğru olarak bildiği bir takım yanlış bilgiler vardır. Çoğu insan ben çıktığını fark ettikleri anda beni yok etmeye veya görüntüsünü değiştirmeye çalışırlar. Bazıları ise gerçekten gerekli olmadıkça beni ortadan kaldırmaya çalışmazlar.

Güneş yanıkları ile ilgili ilginç bir bilgi ise; güneş yanıklarının yağmurlu ve sisli havalarda bile ortaya çıkabileceğidir.

Bilge Cafe olarak benler ile ilgili bilinen 7 yanlışı sizler için topladık. Bu yanlışların bilinip doğru olarak anlaşılması sağlık ve güzellik açısından oldukça önemlidir.

9. Kara tümör (melanom) genellikle elde ve yüzde ortaya çıkar

sırt beni

Yüzümüzde garip noktalara ve benlere rastlama ihtimalimiz oldukça yüksektir. Ancak hazırlanan bir istatistiğe göre vücudun benlerden en çok etkilenen yerleri; erkeklerde sırt bölgesi, kadınlarda ise bacak bölgesidir.

Kara tümörün oluşma durumu ise özellikle çocukluk yıllarında edinilen güneş yanıklarına bağlıdır. Genetik faktör de kara tümörün oluşma ihtimallerinden bir tanesidir. Eğer ailenizden birisine melanom teşhisi konulduysa, sizde de oluşma ihtimali yüksektir.

8. Tehlike arz eden benler büyük ve koyu renkli olanlarıdır

büyüyen ben

Erken aşamalarda kötü niyetli tümörler aynı normal ben gibi görünürler. Eğer vücudunuzda 50’den fazla ben varsa, bir onkolojist ya da cildiye uzmanına danışmanızda fayda vardır. Açık tenli, mavi gözlü, kızıl saçlı ve çilli insanlar risk grubu içindedirler.

Göz çevresinde rastlanılan ve aynı bene benzeyen siyah noktalar ise mutlaka bir göz doktoruna kontrol ettirilmelidir. Çoğu zaman bu noktalar zararsızdır ancak bazı noktalar kötü huylu olabilir ve göze zarar verebilir.

7. Sadece kanserli benler yok edilmelidir

ben 1

Fiziksel olarak rahatsız olduğunuz ve estetik gözükmeyen herhangi bir ben doktorlar tarafından kolayca ortadan kaldırılabilir. Profesyonel birisi tarafından yapıldığında, bu işlem tamamen güvenlidir.

Önemli olan tek husus bu işlemin bir sağlık merkezinde yapılması ve ben vücuttan alındıktan sonra analizinin yapılmasıdır. Eğer ben de kanserli hücreye rastlanırsa vücutta bulunan diğer benler de kontrol edilip erken önlem alınabilir.

 6. Neşter ile beni ortadan kaldırmak modası geçmiş bir yöntemdir.

neşter 2

Neşter, günümüzde bile beni kaldırmak için kullanılan en etkili alettir. Ben, derinin altına kadar işleyen derin bir yapıya sahiptir ve neşter kullanarak beni vücuttan çıkarmak, olası kanserli hücrelerin vücuda yayılmasını engeller. Çıkarılan benden bir örnek alınıp histojik incelenmesi yapıldır ve kanserli olup olmadığı tespit edilir ve sonuca göre tedavi uygulanır.

Yüz, kulak, genital bölge ve parmaklar söz konusu olduğunda ise doktorlar radyofrekans tedavisini tavsiye etmektedirler. Bu tedavide beni çıkarmak için özel bir alet kullanılır ve ileride ortaya çıkması muhtemel benlerin tespiti yapılır. Lazer, sıvı nitrojen veya benzer teknikleri kullanan ve benin incelemesini ve analizini yapmayan kurumlarda kesinlikle ben tedavisine başvurmayın. En ufak bir hata benin büyümesine ve kötü huylu benlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

5. Koyu tenli insanların güneş kremi kullanmasına gerek yoktur.

g

“Koyu renkli insanların derileri risk altında değildir” düşüncesine kapılmak oldukça yanlış ve tehlikelidir. Koyu renkli insanlar doğal olarak güneşin yaydığı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı korunmaktadır ancak bu bile güneşin onlara zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Çünkü derileri ne kadar koyu olursa olsun, bütün insanların deri kalınlığı aynıdır ve güneş ışınları derinin içine aynı miktarda işler. Bu sebepten koyu renkli insanlar da güneşten korunmalıdırlar.

Bu arada, koyu renkli insanların güneşin sağlıklı ışınlarından faydalanmaları da daha zordur.

4. Bulutlu ve yağmurlu havalarda güneş yanığı olmaz.

bulutlu hava

Ultraviyole ışınları bulutların içinden de geçebilir, bu yüzden hava yağmurlu dahi olsa uzun süre dışarıda kalırsanız güneş yanığına yakalanabilirsiniz. Tabi bu durum sadece yaz mevsiminde geçerlidir çünkü UV ışınlarındaki radyasyon yoğunluğu mevsimlere göre çeşitlilik gösterir. Akıllı telefonlarınıza indireceğiniz hava durumu uygulamaları sayesinde dışarı çıkmadan UV ışınlarını kontrol edebilir ve hazırlığınızı ona göre yapabilirsiniz.

Örneğin; UV endeksi 1 veya 2 ise, SPF faktörü 30 olan bir güneş kremi kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer UV değeri 3-7 arasında ise şapka, güneş gözlüğü gibi koruyucu eşyalar takın ve kollarınızı ve bacaklarınızı kapatacak şekilde giyinin. Eğer endeks 7’den fazla ise gölgede kalın, bütün vücudunuza güneş kremi sürün ve saat 11.00-15.00 arasında dışarı çıkmayın. Cilt rengi ne olursa olsun, herkes dışarı çıkarken bu kurallara uymalıdır.

3. Bazı insanlar da doğuştan gelen birçok çil bulunmaktadır. Endişelenmeye gerek yoktur.

il

 Vücuttaki çeşitli benler ve çiller tarafından şekillendirilen displastik nevüs sendromu adında bir hastalık vardır. Bu hastalık sonucunda vücudunuzdaki bütün benler ve çiller kötü huylu tümörlere dönüşebilir. Bu sendroma sahip olan kişilerin dermaskop yöntemi ile ciltlerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Bu yöntem ile cildin fotoğrafı çekilir ve yeni oluşmaya başlayan benler takip edilir.

Çilli insanlar UV ışınlarına karşı zayıflardır çünkü melanin üreten hücreler çil noktalarında bulunmaz. Bu yüzden çiller, benlere göre daha solgun gözükürler. Çilli insanlar güneşten korunmaya fazladan özen göstermeliler ve dışarı çıkararken mutlaka güneş kremi sürmelidirler.

2. Eğer bir ben hasar görmüşse, derhal vücuttan kaldırılmalıdır.

neşter

Böyle durumlarda ilk olarak mikrop bulaşmasını engellemek için beni temizlemelisiniz. Sonra yaralı dokuyu tedavi etmelisiniz. Bu şekilde bir ilk yardım uyguladıktan sonra mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde doktora gitmelisiniz.

Bir ben yara aldığında vücuttan tamamen kaldırılması gerekmez. Ancak ender görülen bazı durumlarda yara vücudun diğer yerlerindeki benlerde de bir takım etkiler gösterebilir. Eğer böyle bir risk varsa, doktor gerekli gördüğü takdirde beni vücuttan çıkarabilir.

1.Eğer bir beni kazıyıp sökerseniz, kanser olursunuz.

1 5

Ben yaralanmalarının kansere yol açtığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Çok ender rastlanan durumlarda hasarlı benin zamanla kara tümöre dönüştüğü gözlemlenmişse de hasarlı ben vücuttan alınarak vücuda yayılması kolayca engellenebilir.

Diğer yandan, insanlar bene zarar verdiklerini, benin çevresinde kanama gördükleri zaman fark etmektedirler. Oysaki yaralanma süreci daha önceden başlamıştır ve kanama, benin içindeki patolojik sürecin bir sonucudur. Bu durum da asla göz ardı edilmemesi gereken tehlikeli bir durumdur.

Siz de benler, güneş yanıkları ve doğum lekeleri ile bildiğiniz bilgileri yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın !