13 Yaşındaki Çocuk 1500 Dolara Ev İnşa Etti: Bakın Kapıyı Açınca Neler Göreceksiniz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde bu tür durumlara pek alışık değiliz zira bu tür haberler medyada pek yankı bulmuyor. Amerika’da yaşayan bir çocuk 1500 dolara mal ettiğin eviyle gurur duyuyor. Ufak müteahhit olan Luke, sınırlı bütçeyle neler yapılabileceğini göstermek istemiş. Tek başına çıktığı bu ev o kadar ilgi gördü ki artık küçük ev yapmak bir akım haline geldi. Birazdan o evin kapılarını size aralayacağız ancak Luke evi yaparken hangi zorluklarla karşılaşmış yapım aşamasından itibaren gelin bir bakalım.

1. Ufak Müteahhit

kucuk muteahhit

Okula giden çocuklar için yılın en keyifli zamanı yaz dönemidir. Dinlenip arkadaşlarıyla oyun oynamaya bol bol zamanı olur. Dubuque, Iowa doğumlu Luke Thill ise oyun onamak gibi şeylerle ilgilenmiyor. Yapacak hiçbir aktivitesi olmadığı için sıkılmıştı.

2. Ufak Tefek Evler

ufak tefek evler

Bu çocuk video paylaşım sitesinde dolaşırken, bir çok “Ufak Tefek Ev” yapma videosuna denk gelmiş. Bilmeyenler için diye açıklayayım: “Ufak Tefek Evler”, minimal alanlarda yaşama fikrini destekleyen bir düşüncedir. Bu evler küçük olsa da normal evlerde olan her şey mevcuttur.

Sadece 13 yaşında olsun Luke bu DIY videolarının yardımıyla evlerinin arka bahçesinde kendine ait ufak tefek bir ev inşa etmeye karar vermiştir. Luke diğer çocuklar gibi sıradan değil aklına koyduğu şeyleri harika şekilde gerçekleştiriyor.

3. Evi Yapabilecek Mi?

evi yapabilecek mi

Kendi kendine ev yapmak gibi bir proje kolay olmasa gerek, o ev küçük olsa bile. Böyle projeye başlamak için birden çok farklı kaynağa gerek duyacağını bildiği için neredeyse hiçbir çocuğun yapmayacağı bir şeyi yaptı:ailesiyle konuştu

Luke’un ailesi onun bu fikrini gönülden destekledi, yaz döneminde evden dışarıda güzel bir aktivite yapması için harika bir yol olacağını düşündü. Bu sırada pek çok çocuk, yaz tatili boyunca evde oturup televizyon izliyor veya video oyunu oynayarak zamanını harcayacaktı. Ne var ki Luke’un ailesi ihtiyaç duyduğu her şeyi ona direk vermektense çalışarak kendi kazanması gerektiğine karar verdi.

4. Başlangıç

baslangic

Luke’un bu büyük projesi ile ilgili haberler çok geçmeden oturdukları yerde yayıldı ve herkes Luke’un azminden etkilendi. Projesi için para biriktirebilmek için Luke mahallede ufak tefek işler yapmaya başladı. Hayalini kavuşmak için yapmayacağı şey yoktu.

Luke çim biçti, garaj temizledi ve bulduğu bütün ev işlerini yaptı. Paraya ek olarak, ufak tefek ev anlayışının ruhuna sadık kalarak ve bulabildiği istenmeyen tüm eşyaları değerlendirip yeniden kullanılabilinecek bir hale getirmekte istiyordu.

5. Geri Dönüştürme ve Yeniden kullanma

geri donusturme ve yeniden degerlendirme

Ufak tefek ev fikri hem basit bir yaşamla ufak evleri, hem de bu evlerin inşasında geri dönüştürülmüş ve yeniden değerlendirilmiş eşyaları kullanmayı destekler. İnsanların topladığı çöpler genelde garajlarında veya kulübelerinde yığın halde bekler, ve atılır, gider.

Luke Thill zaten para biriktire bilmek için bu garajları temizliyordu ve temizlerken işine lazım olabilecek bir sürü malzemeyle karşılaştı. Hatta bir ailesinin bir arkadaşının elden çıkaracağı eski bir sokak kapısı bile vardı. Sonuç olarak insanın karşısına nereden ne çıkacağı belli olmuyor.

6. Yardım İstemekten Çekinmedi

yardim istedi

Para karşılığında çalışmanın dışında, projesinde yardım karşılığında da bir çok işte çalıştı. Sonuçta insan gereken tüm bilgileri bilgisayardaki DIY videolarından öğrenemiyor. Ayrıca eve elektrik gibi bir takım konularda insanın işi bilen uzmanlara danışması gerekebiliyor.

Bazı işler için “bunu sakın evde denemeyin” denmesinin bir nedeni var. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yaralanabilirsiniz. Luke’un komşularından birisi de garajını toplaması karşılığında ufak tefek evinin elektrik işlerinde ona yardım etmeyi kabul etti.

7. Herkese Haber Verdi

Luke’un ufak tefek ev projesi herkes zamanla öğrendi, çok geçmeden her gün birileri projenin nasıl gitiği ile ilgili sorular sormaya başlamıştı. İnsanların ilgilenmesi Luke’u sevindirmiş olsa da, her gün aynı sorular defalarca kez yanıt vermek istemiyordu.

Peki çözüm nasıl olacaktı? YouTube! Zaten evin inşasında yardım edecek videoları izlemek için YouTube’a giriyordu, o yüzden kendine bir Youtube kanalı açıp herkesin inşaat sürecini izleyebilmesi içinde kendisinin de kayda almasını sağladı. Çok geçmeden pek çok takipçisi oldu.

8. Medyadan Destek Aldı

medyadan destek aldi

Bir gün Luke okuldayken müdür onu odasına çağırdı. Böyle şeyler tüm öğrencilerde gerginliğe sokabilir! Başının belada olup olmadığını düşünen Luke, müdürün odasına gitti. Meğer başı belada değilmiş.

Luke’un YouTube’ta ki başarısından ve insanlardan yayılan dedikodular sayesinde yerel medya da haberdar olmuş ve bir gazeteci Luke’un projesi hakkında makale yazmak için onunla röportaj yapmak istiyormuş. Luke ünlü olmak üzereydi! Bu gazeteci aslında okul müdürünün yakın bir arkadaşıymış. Peki ya evin durumu ne?

9. Çalışmaya Başlamadan Önce

calismaya baslamadan once

Luke Thill artık inşaata başlamak için gerekli malzemeleri toplamıştı. Mahallede ki yaptığı işler ve önceki birikimleriyle ufak tefek ev projesi için toplamda 1500 dolar biriktirmeyi başarmıştı. Böylesine genç birisi için çok şaşırtıcı bir miktar.

Luke projeye duyulan meraktan ve medyanın ilgisinden heyecanlanmıştı, artık işe koyulmaya hazırdı. Malzemeleri toplamıştı ve bol bol araştırma yapmıştı. Tabii, buna rağmen projede birkaç küçük sıkıntı yaşanmadı değil.

10. Farklı Bir Tezgah

farkli bir tezgah

Luke DIY yeteneklerini yaratıcı bir şekilde kullanmayı, sadece kırık cam parçaları ve cam cila kullanarak farklı bir tezgah yapmaya karar verdi. Bu işin nasıl yapılacağına dair bir YouTube videosu izledi ve bu sayede ucuz ama değişik bir tezgah hazırlayabileceğinden fazlasıyla emindi.

Ne yazık ki bu deneyim başarısızlıkla sonuçlandı. Cam parçalarını istediği şekilde dizdikten sonra cam cilasını sürdü ama sıvı cila Luke’un kullandığı kalıptan sızdı. Ortaya çıkan dağınıklığı temizlemek bir hayli uzun sürmüş. Neyse ki bu başarısızlık Luke’un projesini bitirmesine engel olmadı.

11. TinyFest

tinyfest

Luke’un ufak tefek evi çok ünlü oldu ve ülke çapında haberler yapılmaya başladı. Hatta TinyFest Midwest’ten bir yetkili onunla iletişime geçti. TinyFest, ufak tefek evlerin pazarlamasını yapan ve destekleyen bir festivaldir. Luke’tan etkinlikte bir söyleyişi yapmasını istediler!

Zamanlama daha iyi olamazdı. Luke, topluluk önünde konuşma yapma konusundaki İzci başarı rozetini daha yeni almıştı. Bu yeteneğini kullanmak için harika bir şans ayağına kadar gelmişti. Hatta Luke TinyFest sitesinde konuşmacı olarak duyurulmuştu. Peki projesinin sonucu ne durumdaydı?

12. Tamamen Yaşanabilir Durumda mı?

tamamen yaşanabilir durumda mı

Luke’un harcadığı emeğe kesinlikle değmişti, projesi artık bitmek üzereydi. Evde elektrik bile vardı! Peki ya su tesisatı ne durumdaydı diye merak ediyor olabilirsiniz… Her evde musluk suyu ve tuvalet gereklidir. Ne yazık ki bunlar 13 yaşındaki genç için biraz çok olmuştu.

Tesisat altyapısı yapmak için birkaç değişik yöntem bulmuş olsa da, hepsi de çok fazla işlerdi. Ufak tefek ev ailesinin arka bahçesinde olduğuna göre aile evindeki tuvaleti kullanmak zorunda kalacaktı. Ayrıca havalandırma sistemi de yoktu …

13. Ufak Tefek Evde İlk Gece

evde ilk gece

Luke Thill ufak tefek evinde bir gece geçirmek ve gerçekten yaşanabilir bir ortam olup olmadığını görmek için can atıyordu, resmen bitmemiş olsabile. O yüzden kışın ortasında, havanın eksilerinin çok altında olsa da, dışarıdaki her şey karla kaplı olmasına rağmen, bu çalışkan delikanlı ufak tefek evinde bir gece geçirmeye kafasına koydu.

Luke ufak tefek evine sağlam bir yalıtım yapmak için uzunca bir zaman çalışmış olsa da, evin böylesine soğuk bir havada yeterince sıcak olup olmayacağı net değildi. Luke yeni evinde ilk kez uyuduktan sonra, geceleri üst kattaki oda çok sıcak olduğu için biraz soğuk hava girsin diye pencereyi açmak zorunda kaldığını sevinçle duyurdu.

14. İşte Tamam!

iste bitti

Ev tamamlandığında Luke bir ev turu videosu çekti ve YouTube kanalına yükledi. Video hızla izlenmeye başlandı ve neredeyse 7,5 milyon kez izlendi! Şu an kanalında 16 binden fazla abonesi var.

Luke’un ev turu videosu yüzlerce yorum aldı.Hemen hemen hepsi olumlu yorumlardı. Yorum yazanların çoğu ona destek verdi ve Luke’un daha aktif olup projelere başlamaları için onlara rol model olduğunu yazdı. Başkalarıysa Luke’un yaşındayken kendilerinin neler yaptıkları hakkında kendi tecrübelerini paylaştı.

15. İnsanın Kendi Evi Gibisi Yok

insanin kendi evi gibisi yok

İşte, muhtemelen evin dışarıdan güzel göründüğüne karar vermiş ama içerisinin nasıl olabileceğinin, yaşanılır durumda mı diye merak ediyorsunuzdur. Cevap evet! Etkilenmeye hazır mısınız? Bu ufak tefek evde bir mutfak, salon odası, yemek odası ve ayrı bir yatak odası bile var.

Yani aslında salon ve yemek odası tek bir alan ama ikisini ayırmak için açılıp kapanan bir masa var. Yatak odası evin diğer kısımlarından ayrı bir üst katta, böylece biraz mahremiyet olmuş oluyor.

16. Krallara Layık

krallara layik

Projenin sonuna geldiğinde, ufak tefek evin toplamı 8 metre kareydi. Mutfakta küçük bir buzdolabı, elektrikli bir ocak ve şişe su vardı. Hatta Luke kendisi duvarlara fayans bile döşemişti.

Mutfaktaki mermer tezgahın altında bir depolama alanı vardı. Başarısız olunan boyalı camla yapılmış tezgah alttaydı, kalıbı artık depo amaçlı kullanılıyordu. Mutfakta birden çok priz bile vardı! Ama asıl salondakileri görünce şaşıracaksınız…

17. Konforlu Bir Salon

konforlu bir salon

Salon ufak olsa da, bir koltuk ve televizyonla döşenmişti. Her delikanlının hayali. Luke’un ailesi de ufak tefek evi uygun gördüler. Dahası haftada bir gün onun orada uyumasına izin verdiler.

Luke sadece 13 yaşında olmasına rağmen artık kendi evi vardı. Bu yüzden şimdilik evden taşınmayı düşünmüyor. Ayrıca bir de tuvalet sorunu var… Tesisat sistemi olmadığı için kalıcı olarak orada yaşaması imkansız. Ama asıl sonrasında olanlar Luke’u çok şaşırttı.

18. Haberlerde

haberlere cikti

Luke hâlâ 13 yaşındayken gazetelerin manşetlerine çıktı! Hem Des Moines Register, hem de Telegraph Herald gazeteleri Luke ve inşa ettiği ufak tefek ev hakkında haber yazdı ve gazetede manşete koydu.

Biten ufak tefek evin haberi ülke çapına yayıldı ve hatta ABC yayın kuruluşunun Good Morning America programına bile çıktı. Programdan insanlar Iowa’ya kadar gidip Luke’un ufak tefek evinde özel bir tura çıktı.

19. İlham ve Hayranlık

ilham ve hayranlık

Ufak tefek evi nasıl inşa etmeye karar verdiği sorusuna, yazın can sıkıntısı hariç tabii, Luke Thill hiç de gençlerden beklenmeyen bir cevap verdi. “Çok fazla borca girmeden ev sahibi olmak istediğini” söyledi. Büyük ihtimal başka hiçbir 13 yaşındaki çocuk böyle laflar etmemiştir.

Ufak tefek evin neredeyse %75’i, geri dönüşüme uğramış materyallerden inşa edilmişti. Yani bu ev çok ucuz, hem de çevre dostu! Belki hepimiz daha yalın bir şekilde, daha ufak evlerde yaşıyor olsak daha fazla paramız olurdu, daha az gergin yaşar ve daha pozitif olurduk.

20. Luke’un Kendi Yaptığı Kliması

kendine yaptigi klimasi

Dubuque, Iowa’da yaz ayları aşırı sıcak ve nemli olabiliyor. Çoğu kişi bu problemi evlerine klima satın alarak çözer ama becerikli Luke Thill onların yaptığını yapmadı! Ayrıca ufak tefek evine sadece 15 amperlik bir elektrik sistemi kurmuştu, bu da normal klimaları çalıştırmak için yeteri kadar güçlü voltaj değil.

Luke’un yaratıcı çözümü çok basitti,neredeyse herkes yapabilirdi. Ucuz, birkaç dolarlık fırın filtrelerinden satın aldı, suyla ıslattı ve bir vantilatörün yanına veya pencerenin yanına bıraktı. Sıcak hava bu ıslak filtrelerden geçti, bu da suyun buharlaşması sayesinde havayı serinleten bir etki oldu. Çok akıllıca, değil mi?

21. Ufak Tefek Giysiler

ufak tefek giysiler

Akıllı ve yaratıcı bir girişimci olan Luke Thill, ticarete de girmeye karar verdi. Onu destekleyen ve ufak tefek ev macerasını takipçi olan binlerce hayranı ve destekçisi olduğu için Luke kendisi tasarladığı svetşört ve tişörtlerin olduğu ürünleri satmaya karar verdi.

Bu tişörtlerin arkasındaki fikir aslında Luke’un ismini duyurmak ve Ufak Tefek Ev Akımına destek sağlamaktı. Bununla birlikte Luke’un ilerideki projelerine maddi kaynak sağlamak için de fena bir fikir değilmiş! Başka ne fikirleri var acaba?

22. Ufak Tefek Bir Dağınıklık

ufak tefek daginiklik

Geniş, birden fazla odalı evlerde yaşamanın bir diğer kötü yanı da temizliğin çok vakit alması. İşte bu yüzden temizlik yapmayı sevemeyen insanlar için Ufak Tefek Ev Akımı mükemmel bir çözüm: o kadar az alan var ki, temizlik bir kaç dakika sürüyor.

Luke evinin tertemiz olması için haftada en az dört kez temizlik yapmayı bırakmasa da, bunu yapmak çok zamanını almıyor. Hatta videolarından birinde Luke bütün evi temizlemenin en fazla 15 dakika sürdüğünü söylüyor. Şaka gibi!

23. Ufak Tefek Akşam Yemeği

ufak tefek bir aksam yemegi

Sırf ufak tefek bir evin var diye arkadaşlarını yemeğe davet etmeye çekinmek zorunda değilsin. Luke ufak tefek evi çabucak buharla ve kokuyla dolduğu için evde yemek pişirmenin biraz zor olduğunu söylese de, bu durum yemek partileri yapmasına engel olmadı.

Luke’un favori yemeklerden biri olan “kampta yahni dürümü” yemeği, Luke’un babası tarafından kamp yaptıkları sırada bulunmuştur. Luke bir elektrikli ocak kullanarak bu güzel yemeği annesi ve babasıyla kardeşleri için ufak tefek evinde pişirmekte hiç hiç bir problem görmüyor, oysa ki onun yaşındakiler normal boyuttaki evlerinde yemek yapmakla hiç uğraşmıyordu.

24. Aile Bağları

aile baglari

Küçük kardeşinden etkilenen Cole da etkileyici bir DIY projesine adım attı. Hareket edebilen bir ufak tefek ev gibi bir proje olan bir karavan. Bu iki kardeş artık hem seyahat etmeye, hem de yaşamaya hazır.

Cole ayrıca karavanının inşaatını ve kullanılan geri dönüşüm materyallerini YouTube’da kaydetti. Luke gibi Cole da az bir bütçeye sahipti ve projeyi bitirmek için çalışması gerekti. Çok başarılı ve yaratıcı bir aile bu.

25. Hatalar ve Keşkeler

hatalar ve keskeler

Tabi ki de ilk kez inşa ettikleri şeylerde hata olması normal bir durum. Luke ufak tefek evinde birtakım hataların olduğunu söyledi, örneğin tezgahının taşmış olması bu hatalardan biri ama bu kadarla kalmadı.

Luke’a evini inşa ederken nasıl yanlışlar yaptığını soran hayranları olduğu için, Luke evin çatısındaki lamba çok büyük olduğu için kafalarını lambaya çarptığını itiraf etti. Luke’un pişman olduğu bir diğer şeyde çok hızlı bir şekil de yaptığı için panellerde çok fazla çizik olduğunu söyledi.

26. Ailenin Bir Diğer Projesi

ailenin bir diger projesi

Aynı evin içinde böylesine yetenekli inşaatçıların bulunması insana epey ilham veriyor olmalı. Öyle ki, Thill ailesinin annesi kendi DIY projesini hayata geçirmeye karar almış.

Luke’un annesi, iki oğlu kadar inşaatla ilgili değildi. Projesi için önceden kurulmuş olan bir 1972 Forester Kayot Camper satın aldı ama birazcık TLC’ye ihtiyacı vardı. Artık ünlü olan oğlu annesi için yeni perdeler, kiremitler ve eski kamp arabasına yeni donanımlar satın alıp uygularken ilerlemesini kameraya kaydetmeye devam etti. Bu ailenin ilerlemesi bir DIY hanedanlığa dönüştü!

27. Hayat Dersi

hayat dersi

Luke, inşasını yaptığı ufak tefek evin aslında denememek için yaptığını söylüyor. İlk evini inşa ederken geliştirdiği bilgi ve beceriyi kullanarak daha geniş ve daha kullanışlı ufak tefek evler inşa edecekmiş.

Luke hayalindeki evi birkaç yıl sonra inşa edip orada tamamen orada yaşamayı planlıyor. Ayrıca planladığı kalıcı olarak yaşayacağı ufak tefek evin inşasına para toplayabilmek için şuanki ufak tefek evini satma planı da var. Tıpkı ilk evdeki gibi ikinci ufak tefek evin inşaatını da video ya alıp YouTube’a yükleyeceğini de belirtiyor.

28. Movers and Shakers

movers and shekers

Iowa’daki Dubuque şehrinin yıllık “Movers, Shakers & Newsmakers” düzenlediği etkinliğinde Luke Thill yılın en ilham uyandıran 10. kişisi seçildi. Ufak tefek ev mimarımızın başarıları ve medyadan gördüğü ilgi takdire şayan.

“Herkesin bildiği” birisi olarak resmi bir şekilde takdir alan Luke, şık bir yemek partisine davet edildi ve havalı bir ödül aldı. Partideki yemekler o kadar güzelmiş ki, Luke daha önce hiç bu kadar güzel bir şey yememiş. 14 yaşında böylesine gurur verici bir şekildeonurlandırıldığınızı hayal etsenize!

29. Sevgiyi Hisset

Luke Thill’in ufak tefek ev projesi,apaçık pek çok kişiye daha yaratıcı ve inançlı olmaları için yol gösterdi. Sonuçta 13 yaşındaki bir genç böylesine etkileyici bir projeyi gerçekleştire bilmişse, onlar neden yapamasınki ki?

Luke’un YouTube kanalındaki 18 bin aboneden pek çoğu genç delikanlıya destek vermek için olumlu yorumlar bıraktı. Bu yorumlardan biri de Kate R.’den gelmişti ve Luke’tan “çok iyi koca olacağını” söylüyordu. Bir yabancıdan böyle bir güzel iltifat almak ne hoş, değil mi?

30. Sırf Destek Değil

Luke bu kadar ünlenip sosyal platformda ilgi çektikten sonra, olumlu yorumların da çıkmazsa olmazdı. Bir çok iltifat ve övgünün arasındaki yorumlardan biri Luke’un emeklerinin gerçekte etrafındaki yetişkinler tarafından yapıldığını iddia ederek Luke’un başarısını küçümsemeye çalışıyordu.

Neyse ki ufak tefek mimarımızın hayranları bu yoruma karşı çıktı, olumsuz yorum yapan kişiye Luke’u kıskanmamasını, yetişkinlerden yardım almış olsa ufak tefek evi Luke’un inşa ettiğini söyledi. Hayranları Luke’a gerçekten de değer veriyor!

31. Yeni Bir Ticari Başlangıç Mı?

Luke Thill’in YouTube kanalında aldığı bir çok olumlu yorumdan bir tanesi de ilginç bir fikir sunan bir yorumdu. Luke madem şimdiden ticarete atıldığına göre, neden direk büyük işlere başlamasın ki?

Bütçe dostu ev bulma problemi gerçekten de dünyanın her yerinde yaşanan bir problem olduğu için, bu yorumu yazan kişi Luke’un kendisi için inşa ettiği şekle benze ufak tefek evleri satmaya başlamasını tavsiye ediyordu. Bize kalırsa hiç de kötü bir fikir değil!

32. Başkalarına Rol model

Luke Thill’in kendi başına böylesine bir projeyi gerçekleştirmesi bile yeterince etkileyici ama yaşının küçük olması bunu daha da etkileyici bir duruma getiriyor. Hem genç hem de yaşı büyük bir sürü hayranını Luke’un azmi ve becerisinden etkilendiği kesin.

Jacob Dille ismindeki 13 yaşındaki bir destekçisi Luke’un hikayesinden o kadar etkilenmiş ki, kendisi için bir ufak tefek ev inşa etmeyi kafasına koymuş. Belki de o da YouTube fenomeni olur!

33. Her Tarafta Ufak Tefek Evler

her yerde ufak tefek evler

Tıpkı Luke Thill gibi dünyanın her yerinden insanlar Ufak Tefek Ev Akımından etkilenmiş. Bu fikir tıpkı Luke gibi küçük evlerde sade yaşamlar sürdürmeyi destekliyor. Ufak tefek evler için kesin bir tanım veya kıstas olmasa da, genellikle insanların yaşaması için inşa edilmiş ve 46 metre kareden daha küçükyapılar uygun kabul ediliyor.

Amerika’daki ortalama ev boyutu yıllar içinde genişledi: 1978’de ortalama 165 metre kareyken, 2013 yılında bu rakam 247 metre kareye kadar artmış. Amerika’daki aile başına kişi sayısı ortalama olarak azalmış olsa da evler büyümüş. Ufak Tefek Ev Akımı da bu kadar geniş ve lüks evlerde oturmaya karşı çıkan insanlar tarafından başlatılmış..

34. Akımın Başlangıcı

akimin ortaya cikisi

Mimar ve çok satan yazar Sarah Susanka’nın 1997’de basılan “The Not So Big House” kitabıyla Ufak Tefek Ev Akımının ortaya çıkmasına ön ayak olduğu söylenir. Susanka’nın hedefi insanları “daha geniş yerine daha sağlam evler inşa etmeye” teşvik etmekmiş.

Susanka’dan önce daha yalın ve daha küçük evlerde yaşamayı teşvik eden başka yazarlar da vardı: yazar ve çevre dostu inşaat destekçisi Lloyd Khan “Shelter” kitabını 1973’te, yazar Lester Walker ise artık bu fikirdeki en saygın kitaplardan olan “Tiny Houses” kitabını 1987’de çıkarmıştı. Henry David Thoreau’nun klasik “Walden” kitabı da bu akım için ilham verici olarak görülür.

35. Bu Akım Nasıl Popüler Oldu?

akimin ortaya cikisi nasil oldu

Ev fiyatlarının dünyanın dört bir yanında artmasıyla, daha yalın ve efektif bir şekilde yaşamakla ilgilenen insanların sayısı da hızlıca arttı. 2005’te Katrina Kasırgası da bu konuda etkili oldu: tasarımcı Marianne Cusato “Katrina Kulübeleri” isminde, 28 metre karelik evler inşa edince dünya çapında rağbet gördü.

2007-08 ekonomik krizi de daha az maliyetli ve çevre dostu yaşama yöntemleri arayan insanların sayısını artı yönde etkiledi. Sıfırdan ufak tefek ev inşa etmenin yanında popülerleşen bir diğer seçenekse hazır kurulu inşa edilmiş garajları küçük evlere çevirmek oldu.

36. Ufak Tefek Evlerde Hayat

ufak tefek evlerde hayat

Ufak tefek evlerde yaşam sürdürmek göründüğü kadar basit değil. Küçük evlerde yaşayanlar maddi tasarrufta bulunup daha çevre dostu bir şekilde yaşamlarını sürdürdükleri için gurur duyabilirler ama normal olarak yaşamak ve eşyaları koymak için çok küçük bir yerin olması gibi pek çok sıkıntıları da mevcut.

Rahat rahat yaşamını sürdürmek için çok fazla yer olmaması ile birlikte, ufak tefek ev sahipleri bu sıra dışı yapıları inşa etmek için yer bulmanın da kolay olmadığını söylüyor çünkü bu evler kesin olarak tüm yasalara uygun olamayabiliyor. Kendi ufak tefek evinde tesisat altyapısına sahip olmayan Luke Thill de bu örneklerden biri.

37. Luke’un Hayatında En Güzel Yılı

hayatinin en guzel yili

Yılbaşından bir kaç gün önce YouTube kanalına “The Best Year of My Life”, yani “Hayatımın En Güzel Yılı” isimiyle yüklediği bir videoda Luke takipçileriyle o yıl hakkındaki düşüncelerini söyledi.O videoda 2017 yılında ki başarılarını inanılmaz derecede olgun bir bakış açısıyla değerlendirdi.

Luke’un bahsettiği konulardan bazıları inşaat ve alet edevat kullanma gibi becerilerini ilerletmesi, başarısızlıkla yüzleşmeyi öğrenmesi ve ufak tefek ev macerasından edindiği öz güvendi. YouTube’da şans eseri bir şekilde bir DIY videosu izlemenin bu kadar çok başarıyı sağlayabileceğini hangimiz tahmin edebilirdi ki?

Luke’un hikayesini okumaktan zevk aldıysanız lütfen sizde bu hikayeyi paylaşmaktan çekinmeyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!