Ağrıların Dönüşeceği Hastalıklar

ağrıların dönüşeceği hastalıklar

Yoğun ve keyifli bir hayat sürerken genellikle ağrılarımızı ve sızılarımızı dinlemeye vakit bulamayız, bu ağrılar periyodik olarak gerçekleşse bile. Bu ağrıları sadece evde uyguladığımız bitkisel yöntemlerle ya da herhangi bir eczaneden aldığımız reçetesiz ilaçlarla geçiştirmeye çalışıyoruz.

1.basagrisi

Ancak, bu ağrılarınızı doktora gidip tedavi ettirmediğiniz takdirde, bu ağrıların ciddi hasara yol açabilecek veya cerrahi tedavi gerektirebilecek rahatsızlıkların erken belirtileri olmadıklarını nasıl anlayacaksınız? Yaşadığınız sıkıntıların hangi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Göğüs Ağrısı

2.gogusagrisi

Genel bir rahatsızlık hissi de yaratsa da batma duygusu da hissetseniz göğüs ağrıları her zaman korkutucudur. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, bir tıkanıklık veya kalbe giden kanın bir şekilde azalması, kalbe giden damarların ya da perikarditin yırtılması gibi kalp problemlerinin göstergesi olabilir. Kalp problemlerinden kaynaklı olmayan çok sayıda rahatsızlık da göğüs ağrısına neden olabilir.

Göğsünüzde yanma gibi hissettiğiniz ağrı, asit reflüden kaynaklanıyor olabilir. Pankreatitin neden olduğu karın ağrısı göğsünüze kadar uzanıp orada da ağrı hissetmenize neden olabilir. Göğüs ağrısı, bir kan pıhtısının akciğerlere gittiğini ve orada kan dolaşımını bloke ettiğinin de bir göstergesi olabilir.

Karın Ağrısı

Apandisitin patlaması sonucunda ortaya çıkan en yaygın yan etki alt karın bölgesinde şiddetli bir ağrı hissetmektir. Aynı zamanda, uzmanlara göre, irritabl bağırsak sendromu da karıın ağrısı için bir başka neden olabilir. Yumurtalık kisti, böbrek taşı veya rahim dışındaki dokuların anormal büyümesi de karındaki hafif ve şiddetli ağrıların nedeni olabilir.

Bel Ağrısı

3.belagrisi

Çoğunlukla fazla zorlanmış ve kasılmış bir kas veya bağın neden olduğu bel ağrısı, aynı zamanda omurgada kanserli bir hücrenin büyümesi, mikrop kapmış böbrekler ve ayrıca kauda ekuina sendromu olarak da bilinen sinirlerde meydana gelmiş hasarlar gibi ciddi rahatsızlıklara da işaret edebilir.

Üst Karın Ağrısı

Kalp krizi gibi hayatı tehdit edici bir nedeni de olabilir ya da safra kesenizde oluşan taşlardan kaynaklanıyor da olabilir. Karaciğer hastalığı veya akciğerlerde zatürreye yol açan bir enfeksiyon da üst karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Leğen Kemiği Ağrısı

4.legenkemigi

Sanırım her kadın regl döneminde bu bölgeye kramp girdiğinden dolayı bu ağrıya aşinadır. Ancak hamileyken de bu ağrıyı yaşıyorsanız, bu durum düşük yapabileceğiniz anlamına gelmektedir ve doktorunuza mutlaka gitmeniz gerekiyor demektir. Bu ağrı, aynı zamanda, miyom ya da yumurtalıkta meydana gelen, anormal doku büyümesi ve kist gibi pelvik (leğen kemiği) ağrıya neden olan anormalliklere bağlı olabilir. Ancak bu ağrı cinsiyet fark etmeksizin fıtık, kolon kanseri, böbrek taşı veya Crohn hastalığı olarak da bilinen iltihabi bağırsak hastalığının da bir belirtisi olabilir.

Üst Vücudun Sol Bölgesinde Meydana Gelen Uyarıcı Ağrılar

Miyokard Enfarktüsü olarak da bilinen kalp krizinin belirtisi olan bu ağrı sol kürek kemiğinden başlayarak sol kola doğru yayılır.

Baş Ağrısı

5.basagrisi

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne göre, baş ağrıları aşırı yorgunluk ya da gerginlikten kaynaklanabilir ve kolayca tedavi edilebilir. Ancak, ani ve şiddetli bir ağrı için yapılan bir laboratuvar testi, zayıflamış bir atardamarın daha büyük bir boyuta sahip olduğu bir beyin anevrizmasını ortaya çıkarabilir. Alternatif olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’nün doktorları, uyuşukluk, halsizlik veya baş dönmesi ile birlikte yoğun bir baş ağrısının yaşanmasının inmenin ilk belirtileri olabileceği uyarısında bulunuyorlar. Kalıcı baş ağrıları, beyinde bir tümör olduğunu işaret edebilir. Bazen de bazı reçeteli ilaçların yan etkileri sonucunda oluşan hafif kulak enfeksiyonları da baş ağrısına neden olabilir.

Bacak Ağrısı

Bir süre ara verdikten sonra egzersiz yapmaya yeniden başlarsanız ya da bir antrenmanda kendinize çok yüklenirseniz bacaklarınızdaki ağrılardan mustarip olursunuz. Uygun bir şekilde dinlendikten sonra spor salonunda bir sonraki seans için bacaklarınızı uygun ve güzel bir şekilde hazırlamış olursunuz. Ancak eğer dinlenmek ağrınızın geçmesine yardımcı olmazsa, o zaman artrit ya da damarların yaralanmasına neden olabilecek ağrının gerçek nedenini araştırabilirsiniz. Derin toplardamar pıhtılaşması ya da vücudunuzun derinindeki bir damarın kan pıhtılaşması da size fazlasıyla acı veren nedenlerden bir tanesi olabilir. Genellikle bükülmüş ve büyük görünen ağrısız varis damarları, zaman zaman bacak ağrısının da sebebi olabilir.

Ağrılı Göğüsler

6.gogusagrisi

Değişken hormonlar çoğu zaman bu ağrıya sebep olabilir. Ulusal Meme Kanseri Vakfı’nın da belirttiği gibi bu ağrılar meme kanseri belirtisi değildir. Bebeklerini emziren anneler, meme bezlerindeki fibrokistik değişikliklerden dolayı bu tarz ağrılar yaşayabilirler. Göğüs kemiğini göğse bağlayan kıkırdak etkilendiğinde, “kostokondrit” adı verilen acı verici bir durum oluşur. Ayrıca vücuttaki tüm kaslara bağlı fibromiyalji de göğüs kaslarında ağrıya neden olabilir.

Ağrıyan bir kas ya da boğaz ağrısı her zaman ciddi sağlık sorunlarına dair bir uyarı değildir ve sadece biraz rahatlama ve dinlenme ile tedavi edilebilirler. Ancak, vücudunuzda ya da yakınlarınızın ve sevgilinizin vücudunda olanlardan emin değilseniz, doktorla yapılan bir muayene, daha karmaşık bir durum için tedavi edilmeye ihtiyacınız olup olmadığına dair şüphelerinizi ortadan kaldıracaktır.