Yaşlanmanın Belirtilerini Nasıl Anlarız ve Nasıl Önleriz?

yaslilik belirtisi

Yaşlanmanın daha çok eklem ağrıları veya görüş kaybıyla ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yaşlanmayı ortaya çıkaran bir belirti daha vardır ve en güzeli de, bu belirti önlenebilir. Bu belirtinin meydana geldiği yer ise; sırt kaslarıdır.

Sağlıklı ve esnek bir sırt, bir bedenin genç olduğunu kanıtlayan en önemli göstergelerden birisdir. Bilge Cafe olarak sırt kaslarına bağlı yaşlanmayı tespit etme ve önlemenin bir kaç ipucunu sizin için topladık.

sırt ağrısı 1

Yaşlanma demek kaslarınızın kalitesinin azalması ve sertleşmesi demektir. Doktorlar kasların yaşlanma hızını  yavaşlatmak için düzenli egzersizler yapılması gerektiğini söylüyorlar. Bu egzersizler ayrıca esneme ve ağırlık çalışmalarını da içermeliler. Yürümek bile kasların genç kalmasını sağlayabiliyor.

Sırt ağrıları hangi yaşta başlar?

k ağrısı

Sırt ağrılarının yaygın olarak karşılaşıldığı dönem genellikle 40 yaş ve sonrasıdır. Ancak bütün gün ofiste oturarak çalışıyorsanız ağrılar daha erken de ortaya çıkabilir. Oturduğunuz sandalye, fazla kilolar ve  kötü oturma şekli sırt ağrılarına yol açabilen önemli faktörlerdir. Diğer bir etken ise ağırlık kaldırırken yapılan ters hareketlerdir.

Egzersiz yapmak kaslar için tehlikeli midir ?

egzersiz

Yapılan araştırmalar sonucunda sağlığa zararlı olan asıl şeyin yeteri kadar hareket etmemek olduğu ortaya çıkmıştır. Hareketsiz bir yaşamın yaşlanmayı hızlandırdığı düşünülmektedir. Ancak bu, bir sporcu veya atlet gibi sürekli hareket halinde olmanız gerektiği anlamına da gelmez. Günlük yarım saatlik bir aktivite bile kaslarınız ve kalbiniz için faydalıdır.

Olası sakatlanmaların önüne geçmek için, vücudunuz için en uygun olan egzersiz şeklini seçmeniz önemlidir. Bunun için bir uzmana başvurup yardım almanızda fayda vardır. Ayrıca egzersizlere başlamadan önce klasik ısınma hareketlerini yapmanız önemlidir.

Sırtı güçlendiren 5 egzersiz

1 1

1. Bel hizasından öne doğru eğikin ve dizinizi hafifçe bükün. Ellerinizde hafif ağırlıklar olmalı ve ellerinizi ön tarafınızdan aşağı doğru indirebilmelisiniz. Bu şekilde durduktan sonra ellerinizi zemine paralel olacak şekilde yan tarafa doğru açıp kapatmaya başlayın. Ellerinizi açarken nefesinizi tutun ve başlangıç pozisyonuna geri dönerken nefes verin.

Bu hareketi 10-15 defa tekrarlayın.

2 1

2. Sağ dizinizi ve elinizi egzersiz sehpasına koyun. Sol elinizi, dirseğinizi bükerek yukarı kaldırın. Yumruğunuz karın bölgenizin hizasına geldiğinde 1-2 saniyeliğine bu şekilde bekleyin ve sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün.

10-15 defa tekrarladıktan sonra diğer elinizle aynı hareketi tekrarlayın.

3 1

3. Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde öne doğru eğilin. Sağ kolunuzu ve sol bacağınızı zemine paralel bir şekilde havaya kaldırın. Yavaşça hareket edin. Hareketi 10 defa tekrarlayın.

4 1

4. Yüz üstü uzanın. Kafanızı ve üst göğüs bölgenizi yavaşça havaya kaldırın. Kafanızı sabit bir şekilde kaldırmaya dikkat edin. 10-15 kez bu hareketi tekrarlayın.

5 1

5. Aynı pozisyonda elleriniz ileriye doğru uzatın. Kafanız ve üst göğüs bölgeniz ile birlikte bu sefer ellerinizi de havaya doğru kaldırıp geriye doğru esnemeye çalışın. Yine bu hareketi 10-15 defa tekrar edin.

Yaşlanmanın diğer belirtileri nelerdir?

işitme

Yaşlanmanın diğer yaygın belirtileri, görüş zorluğu, işitme kaybı, yüksek kan basıncı ve hafıza problemleridir. Genellikle  40’lı yaşlara geldiğinizde gözleriniz problem çıkarmaya başlar. İşitme kaybı 60 yaş civarında ortaya çıkar. Hipertansiyon ve hafıza problemleri ise genellikle 60-65 yaş aralığından önce görülmez.

Yaşlanmanın bu belirtileri, verilen yaşlarda normal sayılabilir. Ancak diyabet gibi kronik hastalıklarınız varsa, bu problemler daha erken yaşlarda da görülebilir. 30 yaşınızda bu problemleri görüyorsanız doktorunuza gitmekte fayda vardır.

Yaşlanma denilen şey hayatın bir parçasıdır ve önlenemezdir ancak bu süreci yavaşlatmanın bir takım yolları vardır.

  • Hücrelerinizi ciddi hasarlardan korumak için E Vitamini tüketimini ihmal etmeyin.
  • Sürekli hareket halinde olmaya çalışın. Bu şekilde kaslarınızı, kalbinizi ve tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Meyve, sebze, balık ve tahıl ürünleri tüketmek, kilonuzu kontrol altında tutar ve size enerji verir.
  • Cildinize iyi bakın. Nemlendirici kremler ve güneş kremi kullanın. Sıcak sudan ziyade ılık suda duş almaya çalışın. Bu şekilde kırışmaların ve cildinizin kurumasının önüne geçebilirsiniz.
  • Gözlerinizi, kulaklarınızı ve dişlerinizi düzenli olarak kontrol ve tedavi ettirin. Yaşlanmaya bağlı sağlık sorunlarının çoğu, erken teşhis edilirse tedavi edilebilir.