Ağrınızı Bıçak Gibi Kesen Hareket

şiddetli ağrı hareketleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışmalar 100 milyon Amerikalının kronik ağrılar yaşadığını gösteriyor. Ve en sık görülen ağrı türleri alt sırt (%27) ve boyunda (% 15) yer alıyor. Bu acı ve ağrılarla başa çıkmak zor olabilir, ama bir de asla yürüyemeceğinizi düşündükren sonra tekrar yürümeyi ve dolu dolu bir yaşam sürmeyi hayal edin.

Bunu yapan birisini biliyoruz – Valentin Dikul. Ve Dikul, bir adım daha ileri giderek, daha önce kendi hayatının eğiştirdiği gibi, insanların da hayatlarını değiştirmeleri için tam ve kapsamlı bir antrenman sistemi geliştirdi.

Bilge Cafe‘de, Valentin Dikul‘un kim olduğu, kendi antrenman sistemini ve tıp merkezini nasıl yarattığını ve egzersiz setinin hayatınızı nasıl iyileştirebileceğini ve potansiyel olarak tamamen değiştirebileceğini öğreneceğiz.

Dikul antrenmanı nasıl oluşturuldu?

dikul antrenmanı

Valentin Dikul bir sirk jimnastikçisi ve şaşırtıcı bir şekilde kas-iskelet sistemi hastalıkları olanlar için Rehabilitasyon Merkezi başkanı. Sıkıntılı ve zor bir çocukluk geçiren Dikul, bir sirk sanatçısı olma hayalini başarmış.

Ancak, 1962’de Kaunas’taki bir performans sırasında, çelik bir çapraz destek kirişi kırılmuş ve Dikul’u 40 metre yüksekliğindeki bir güvenlik telinden fırlatmış. Doktorlar, çocuk Dikul’un bir daha asla yürümeyeceğini söylemiş. Ancak Dikul, umutsuzluğa düşmemiş ve önce vücudunun üst kısmı ile egzersizler yapmaya başlamış. Daha sonra felç halindeki bacaklarını sağlıklıymış gibi karnına doğru çekmeye başlamış.

Buna başlamak için, felçli bacaklarına bir ip bağlamış, onları çekmiş ve ağırlık kullanımıyla, bir denge yaratmış. Bu arada,  Dikul, “egzersiz makinesini” tek başına tasarlamış. Ve evet, yıllarca süren çalışmaları sayesinde Dikul, tamamen normal bir yaşama geri döndü, aynı zamanda gezegendeki en güçlü insanlardan biri oldu.

Ağırlıkları kullanarak yaptığı hokkobazlık numaraları hala eşsiz kabul ediliyor ve hatta onu Guinness Rekorlar Kitabı’na soktu. Ancak, en büyük başarısı, omurilik yaralanmaları olan insanlar için kendi özel tıbbi rehabilitasyon metodolojisini oluşturması.

Dikul Antrenmanı Sağlığınızı Nasıl Geliştirebilir?

Ciddi yaralanmaları atlatsak bile, hepimiz skolyoz, osteokondroz ve vertebral disk prolapsusu (omurga sakatlıkları) gibi durumların çocuklar ve yetişkinler için yaygın problemler olduğunu biliyoruz. Peki Dikul antrenmanı size nasıl yardımcı olabilir?

Bir Egzersiz Seti Seçin

bir egzersiz seçin

Egzersizler elbette her koşul için farklıdır, ancak hepsi oldukça basittir.

Örneğin, aşağıda osteokondrozun neden olduğu kronik bel ağrısı ve rahatsızlığı olan kişiler için bir dizi egzersiz bulunmaktadır.

Egzersiz 1

egzersiz 1

Sırtüstü uzanın ve avuç içleriniz yere bakacak şekilde kollarınızı yanlara doğru uzatın. Bacaklarınızı düz ve ayaklarınızı yan yana olacak şekilde uzatın. Başınızı, omuzlarınızı veya sol ayağınızı kaldırmadan, sol kalçalarınızı yavaşça sağa çevirin. 2-3 saniye boyunca bu şekilde kalın ve ardından yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı egzersizi sağ kalçanız ile tekrarlayın.

Egzersiz 2

egzersiz 2

Sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde uzatın. Ellerinizi göğüslerine koyun. Pelvisinizi (alt karın) ve bacaklarınızı yerinden kaldırmadan, sol omzunuzu sağa çevirin. Bu pozisyonda 2-3 saniye kalın, ardından ilk pozisyona geri dönün. Aynı egzersizi zıt yönde tekrarlayın.

Egzersiz 3

egzersiz 3

Sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı birleştirin. Kollarınızı açın ve avuç içlerinizi yere bakacak şekilde çevirin. Omuzlarınızı kaldırmadan, zemini hissederek ve ayaklarınızı ayırmadan her iki bacağınınızı sağa doğru olabildiğince uzağa hareket ettirin. Bu pozisyonda 2-3 saniye kalın, ardından ilk pozisyona geri dönün. Aynı egzersizi zıt yönde tekrarlayın.

Egzersiz 4

egzersiz 4

Sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı omuz genişliğinizde açın. Kollarınız çapraz şekilde göğsünüzün üzerinden geçsin. Pelvisi ve bacaklarınızı yerden kaldırmadan, hızlı, omuzlarınızı kaydırarak vücudunuzu sola doğru eğin. Bu pozisyonda 2-3 saniye kalın, ardından ilk pozisyona geri dönün. Aynı egzersizi zıt yönde tekrarlayın.

Egzersiz 5

egzersiz 5

Dik durun ve ileriye doğru bakın. Sırtınız bükmeden, kambur şekilde durmadan, dizlerinizi bükün ve ileriye doğru eğilin. 2-3 saniye bu şekilde kalın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Zihinsel Durum

her şey iyi olacak

Dikul antrenmanda zihinsel çalışma, egzersizler kadar önemlidir.

  • Her şey olumlu bir zihinle ve tam bir iyileşmeye giden yolda olduğuna dair inançla başlar.
  • Antrenman sırasında etrafınızdaki atmosfere dikkat edin. Hiçbir şey sizi rahatsız etmemeli veya dikkatinizi dağıtmamalı.
  • Egzersiz sırasında öfke, kızgınlık veya hayal kırıklığı hissederseniz, durun ve pozitif zihniyete dönmek için çaba sarf edin.
  • Antrenmanı bir onaylama ile bitirin: “Bugünkü egzersiz faydalıydı, yeni başarılar kazandım.”

Dikul’un İlkelerini Hatırlayın

dikul ilkeleri

Devam etmek için, bu harika adamın temel ilkeleriyle kendinizi donatmanız gerekir:

  1. Fiziksel güç önce psikolojik güç gerektirir. Fiziksel sonuçlar elde etmek için,yapabileceğinize dair azim, duygusal istikrar ve inanca sahip olmanız gerekir.
  2. Egzersizler kaslarınızı normale döndürmeye teşvik etmeli, ancak onları yıpratmamalıdır. Diğer bir deyişle, aşırıya kaçmayın – çoğu sorun için haftada üç kez yeterli olur.
  3. Egzersiz rutini, ilk seanstan itibaren aynı olmalıdır. Dahası, her şey stres olmadan yavaşça, nazik ve ritmik bir şekilde yapılmalıdır. Eğer doğru yapıyorsanız, egzersizin herhangi bir noktasında nefes darlığı yaşamamalısınız.
  4. Vücudunuzu daima dinleyin. Eğer bir egzersiz sırasında, şiddetli bir ağrı yaşarsanız, ağrı diğer yöntemlerle tedavi edilene kadar egzersiz yapmayı durdurmalısınız.

Tekerlekli sandalyesini bırakıp sağlıklı bir yaşam sürmeyi başaran bir adama neden güvenmeyelim ki?

Umarız bu makaleyi okuduktan sonra, Valentin Dikul’dan ve onun kendisi ve insanlık için yaptıklarından etkilenmişsinizdir. Dikul egzersizinizi kullanarak durumunuzu tedavi etmek için rehabilitasyon uzmanınız, doktorunuz veya antrenörünüzle konuşun ve vertebral (omurga kemileriniz ile ilgili) problemlerinizle başa çıkmak için hangi yöntemleri kullandığınızı bize bildirin.  Yapanlar etkili ve hatta birer devrimci olduklarını kanıtlamadılar mı?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!