Vücut Kokunuz Sağlığınızla Alakalı Birçok Gerçeği Ortaya Çıkarıyor!

preview 19717810 1200x630 99 1518625097

Eğer vücudunuz diğer insanlara kötü gelen bir koku yayıyorsa, bu kötü vücut kokusu olarak bilinir. Terin kötü kokunun ana sebebi olduğu söylenir.

Ancak bu çokta doğru değildir çünkü esasta ter kokusuzdur. Kokunun sebebi, ter bulunan yerde hızlı bir şekilde bakteri üremesi ve terin asitlere ayrılarak nahoş bir koku yaymasıdır.

En önemlisi, kötü vücut kokusu endişelenilmesi gereken bir problem olarak görülmelidir çünkü bu koku diyabet, karaciğer problemleri ya da yanlış yeme alışkanlıkları gibi muhtemel sağlık problemleri hakkında çok fazla şey söyler.

Bu makalede, kötü vücut kokusu ve potansiyel sebepleri ile alakalı bazı gerçekler sunuyoruz.

Vücudunuz eğer dışkı gibi kokuyorsa…

vucut kokusuu

bunun sebebi kabızlık olabilir. Kalın ya da ince bağırsakta meydana gelen bir tıkanmanın habercisi olabileceği için bu koku çok önemli bir sağlık durumudur. Bağırsak yolundaki böyle bir tıkanma genelde nefesinizin dışkı gibi kokmasına sebep olur ve yediğiniz her şey bu kötü nefes kokusunu daha beter hale getirir. Dahası, sindirimle alakalı problemler de terin kötü kokmasına sebep olabilir. En çok koltuk altları terlerken vücudun değişik bölümleri de dışkı kokusuna benzeyen teri üretebilir.

Acımsı kokuyorsa…

o zaman bir doktoru ziyaret etmeniz gerekebilir çünkü bu karaciğerinizde meydana gelen bir problemin habercisidir. Az çalışan bir karaciğer kendine has kötü kokulara sahip çok çeşitli kimyasallar üretir ve bu vücudunuzdan gelen kötü kokuyu kesinlikle etkiler. Zarar görmüş bir karaciğer aynı zamanda sindirim problemleri ve bulantı gibi belirtilerle tanımlanır.

Vücudunuz eğer çürümüş balık gibi kokuyorsa…

Kötü Kokan Balık Sendromu ya da Trimethylamine denen metabolik bozukluğa sahip olabilirsiniz. Buna sahip olan insanlarda hastalık kendisini idrarda, terde ve nefeste rahatsız edici kötü bir kokuyla gösterir. Bu kokunun sebebi trimethylaminenin (TMA) aşırı salgılanmasıdır. Ne yazık ki bu genetik bir rahatsızlık olduğundan semptomlar doğumdan itibaren kendini gösterir. Çürümüş balık kokusunun diğer sebepleri diyette aşırı protein tüketimi ya da özel bir bakterinin varlığı olabilir. Bu nedenle bu sendromun tedavisi antibiyotikler ve özel asitli losyonlarla kalmayıp belirli diyet kuralları da içerir.

Eğer tatlı kokuyorsanız…

bu diyabetin bir işareti olabilir. Vücudunuz tatlı ya da meyvemsi bir kokuya kan dolaşımında yüksek seviyede bulunan ketonlardan dolayı sahiptir. Eğer idrarınız bu özel kokuya sahipse bu aynı zamanda Akçaağaç hastalığının bir semptomu da olabilir. Bu metabolik hastalıkta valin, lösin ve izolösin amino asitlerinin metabolizmasında rol oynayan enzim yoktur.

Eğer çürümüş yumurta kokuyorsanız…

çok fazla et tüketiyorsunuz demektir. Et, sindirim sistemini zorlayan bir üründür ki bu yüzden günlük hayatında çok fazla et yiyen insanlar iğrenç sülfürik bir kötü koku yayar, aynı çürümüş yumurta gibi… Bu spesifik kötü koku etin içinde yüksek miktarda sülfürik amino asit olmasından kaynaklanır- özellikle de kırmızı ette. Bu amino asitlerin bir zararı yoktur ama çok iyi sindirilmeleri gerekir ki bu da çok olağan değildir.

Eğer alkol gibi kokuyorsanız…

büyük ihtimalle son zamanlarda çok fazla içtiniz demektir. Alkol tükettiğimizde vücut bunu toksin olarak tanımlar ve dışarı atmak için asetik aside dönüştürür. İçtiğimiz alkolün %90’ı bu şekilde metabolize edilebilirken geri kalanı farklı bir şekilde vücuttan çıkarılır. Bir kısmı idrarla atılırken bir kısmı da terleme yoluyla solunum sisteminden atılır. Büyük bir partiden sonra o değişik kötü vücut kokusu işte bu şekilde oluşur.

Eğer ter kokuyorsanız ve çok fazla terliyorsanız…

Hiperhidroz yani basit bir dille aşırı terleme testine girmeniz gerekir. Hiperhidroz sinirsel, endokrin, bulaşıcı ve diğer sistematik hastalıklardan kaynaklansa da çoğu vakayı tam tersine sağlıklı insanlar oluşturuyor.

Sıcaklık ve duygular da hiperhidrozu tetikleyen maddeler arasında ancak aşırı terleme hastalığından muzdarip olan birçok insan bu sıkıntıyı sabah uyandıkları vakitlerde çektiklerini söylüyor- normal sıcaklıkta ve stressiz olmalarına rağmen. İnsan vücudunun terleyen ana bölgeleri koltuk altları, kasıklar ve ayaklardır. 

Kötü vücut kokusuna sebep olan başka durumlar hakkında bir bilginiz var mı? Cevaplarınızı duymak isteriz.