Akşamları Yapmanız Gereken 12 Şey!

akşamları yapmanız gereken şeyler

Duş almak gibi, her gün yaptığımız bir çok şeyi sabahları yapıyoruz. Fakat araştırmacıların, bu tür şeyleri akşam yapmanın daha iyi olduğunu keşfetmişlerdir.

Gününüzün daha iyi geçmesi için akşamları yapmanız gereken 12 şeyi sizi için derledik.

12. Et veya süzme peynir tüketmek

et veya süzme peynir

Yatmadan bir kaç saat önce yemezseniz iyi bir uyku çekemeyebilirsiniz. Et ve süzme peynir bir çok protein ve triptofan (uyumaya yardımcı olan amino asit) içerdiği için bu besinleri tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Kendinizi şişkin hissedeceğiniz için salata yemeniz pek iyi bir fikir olmayabilir.

Açlık çoğu zaman uykusuzluğa neden olur ve eğer akşam yemeğinizi yemeden uyursanız ertesi gün kahvaltınız çok fazla yoğun olabilir.

11. Yürümek

yürümek

Uyumadan önce kısa bir yürüyüşe çıkın. Günün bütün stresinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sessizliğin tadını çıkarıp sizi endişelendiren şeyleri sakin kafayla düşünebilirsiniz. Ayrıca, akşam yürüyüşleri sağlığınız için oldukça yararlıdır ve uykusuzluğa da iyi gelmektedir.

Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg‘in ve Twitter’ün CEO’su Jack DOrsey’in akşam yürüyüşlerini sevmelerinin nedeni ise, yürüdüğünüzde, sorunlarınıza çözüm bulabildiğiniz yeni fikirler gelebilmesidir.

10. Ertesi gün için planlarınızı yazmak

planları yazmak

The Compound Effect” ‘in yazarı Darren Hardy‘ye göre planlarınızı akşamları yazmanın hayatınızın düzende olmasına yardımcı olmaktadır. Planlarımızı genellikle sabahları telaş içinde olduğumuzda yazdığımız için önemli şeyleri unutuyoruz ya da üstesinden gelemeyeceğimiz sorumluklar alıyoruz. Planlarınızı uyumadan önce yazarak sabahları daha sakin olacaksınız ve enerjinizi, zamanınızı harcamayarak bütün gerekli eylemleri adım adım sakince uygulayabileceksiniz.

Günlük programınız olmasının sizin doğaçlama yapamayacağınız anlamına gelmez, sadece gününüzün daha sakin geçmesine yardımcı olacaktır.

9. Odanızı havalandırmak

odanızı havalandırmak

İnsanların vücutlarında beyaz yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar genellikle istemediğimiz zaman kendilerini belli ederler. Kahverengi yağ adında başka bir yağ da bulunmaktadır.

Vücudun ısıl düzenlemesinde katkıda bulunuyor ve enerji kaynağı görevindedir. Bir çok testin, metabolizmayı etkileyen soğuk ısının etkisinden dolayı, beyaz yağının kahverengi yağına dönüşebileceğini kanıtlamaktadır.

Serin havada odanızın penceresini açabilirsiniz. Üşüyene kadar açık tutmak zorunda değilsiniz, fakat pencereyi, kahverengi yağının daha hızlı çalışmasına ve enerji tüketmesini sağlayacak kadar açık bırakmanız sizin için iyi olacaktır.

8. Öğle yemeğinizi ve kıyafetlerinizi önceden hazırlamak

öğle yemeği kıyafetleri

Eğer her şeyi önceden hazırlarsanız sabahları daha az vakit harcar ve acele etmezsiniz. Önceden hazırlanarak giymek istediklerinizden emin olacaksınız ve sabahları kalan vaktiniz de kahve içebileceksiniz.

Eğer masa başında çalışıyorsanız öğle yemeğinizi de önceden hazırlayabilirsiniz. Her şeyi önceden düşünün, kalabalık bir dolap sizin daha çok enerjik ve iyi hissetmenize yardımcı olmaz!

7. Yoga ve meditasyon yapmak

yoga

Yeterli vaktimiz olmadığından sabahları egzersiz yapmaya pek vaktimiz olmuyor. Tansiyonu rahatlatan ve ertesi günü daha iyi yaşamamızı sağlayan şey aslında akşamları yapılan yogadır. Günümüzde, meditasyonda dikkatlilik uygulaması oldukça popülerdir. Yatmadan önce bir kaç egzersizi sadece 10 dakika uygulamak yeterli olacaktır.

Beyinleri fazla yoğun olduğu ve etraflarında fazla ses olduğu için çoğu kişi meditasyon yapamıyor. Bu durumda dikkatinizi iç bilincinize odaklamanız en önemlisidir. Yere uzanın, gözlerinizi kapatın ve konsantre olarak, rahatlayarak vücudunuzun her kısmını düşünün. Bu egzersizleri uyguladıktan sonra uyumanız daha kolay olacaktır.

6. Sıcak duş almak

sıcak duş

Sıcak hava sizin daha çok uyumanıza sebep olduğu için sabahları sıcak duş almak pek iyi bir fikir olamayabilir. Vücudumuzda, daha hızlı uyumamıza yardım olacak uyarı etkisi oluşturulmasına sebep olan bu sıcaklık değişiminden dolayı, akşamları sıcak duş almanız daha iyi olacaktır. Sıcak banyo alarak da uykusuzluğunuza çözüm bulmuş olacaksınız.

Yatmadan önce sıcak duş veya banyo sinirlerinizi sakinleştirir, tıkanmış gözeneklerinizi temizler, kan seviyenizdeki glükozu sabitler, omurganızı rahatlatır..

5. Hatırlamanız gereken şeyleri okumak

hatırlamanız gereken şeyler

Sussex üniversitesindeki araştırmacılar, okumanın stresten ve günlük sorunlardan kurtulamaya yardımcı olduğunu, ayrıca müzik ve çaydan daha çok rahatlattığını kanıtlamışlardır. Kaygı seviyenizin azalmasını ve kaslarınızın gevşemesini sağlamak için sadece 6 dakika boyunca kitap okumanız yeterli olacaktır.

Beyniniz her şeyi gece daha iyi ezberliyor. Öğrencilerin bu yöntemi sınav haftalarında uygulamaları etkili olacaktır. Ekran ışığının sizi rahatsız etmemesi için bilgisayar veya telefonlarınızdan uzak durun, sadece kitaplarınızı kullanın!

4. İyi uyuyabilmek için kivi yemek

iyi uyuyabilmek

Çoğu kişi meyveleri sabah yemeği tercih eder, fakat kivi gibi bazı meyveleri akşamları tüketmek daha yararlıdır. Bir çok çalışmanın, bir ay boyunca yatmadan bir saat önce 2 kivi yemenin daha hızlı ve deliksiz uyumanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı uyku döngüsünden ve serotonin (sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevli) üretiminden sorumlu olan nötral bağlantılarını E ve C vitaminleri düzenlemektedir.

Kivi yerine limon tüketmeyin bu istenilenin tam zıt etkisine sebep olur! Limon vücudumuzu dinçleştirir ve enerjik hissetmenizi sağlar. Fakat limonu sıcak su ve bal ile karıştırabilirsiniz.

3. Vişne suyu içmek

vişne suyu içmek

Louisiana State University’nin yeni bir araştırmasına göre 2 bardak vişne suyu içmenin geceleri 90 dakika fazla uyumanıza yardımcı olmaktadır. Vişnedeki proantosiyanidin olarak adlandırılan kırmızı pigmentler, triptofan bozukluğunu azaltmaktadır.

2. Saçlarınızı taramak

saçları tarama

Yatmadan önce saçlarınızı taramak ölü hücreleri, tozları ve yağ ciltlerini temizlemenize yardımcı olmaktadır. Yumuşak fırçayla masaj yapmak oksijenin ve besin bakımından zengin maddelerin hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Artık sabahları aceleyle saçlarınıza şekil vermek zorunda olmayacaksınız!

İngiliz stilist Sam Burnett‘e göre günde 2 veya 3 kez saçları taramanın yeterli olduğunu söylemektedir, aksi halde saçlarınız yağlı ve hassaslaşacaktır.

1. Günlük tutmak

günlük tutmak

Günü analiz etmek, gün boyunca sizi mutlu eden şeyleri tekrar hatırlamanıza yardımcı olur. Araştırmacılar, günlük analiz yapmanın (gününüz kötü geçse bile) oldukça yararlı olduğunu keşfetmişlerdir. Yatmadan önce negatif duygularınız hala çok var ise, sizi mutlu edecek şeyleri yapmakta yardımcı olacaktır.

Anı yaşayarak mutlu olunabilir. Çoğumuz akşamlarımızı aile ve dostlarımızla geçiriyoruz. Yarın ne olacağını kimse bilemez, onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin.

Bonus: kalem, horlamalarınızın ve baş ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır

horlama ve baş ağrısı

Ailenizden biri horluyorsa veya siz horluyorsanız, üst damaktaki kaslarının güçlenmesine yardımcı olacak bu egzersizi tavsiye ederiz. Boş zamanlarınızda dişlerinizin arasına kalem yerleştirin ve 5-10 dakika boyunca o şekilde durun.
Ayrıca bu çok basit egzersiz diğer kasları rahatlattığı için baş ağrılarınızın azalmasına da yardımcı olacaktır.

Bundan sonra sabahları daha rahat olacaksınız ve boş vaktinizi daha iyi değerlendireceksiniz! Kendi alışkanlıklarınızı bizimle ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.