Asla Gözardı Etmemeniz Gereken 6 Mide Ağrısı

Herkes zaman zaman mide ağrısından yakınır. Çoğu zaman sebebini kendiniz öğrenebilirsiniz ve endişelenmenize gerek kalmadan geçer. Belki yediğiniz bir şey dokundu ya da adet döneminin içindesiniz. Ancak görmezden gelmemeniz gereken birkaç tür mide ağrısı vardır.

Eğer aşağıdaki türden mide ağrılarınız varsa gözardı etmemelisiniz.

1.Geçmek bilmeyen uzun süreli ağrı

Üç aydan uzun süren her mide ağrısı için kesinlikle doktora başvurmalısınız. Devam eden ishal gibi ağrı dışında başka semptomlarınız mı var? Ya da akşam yemeğinde birkaç ısırıktan sonra kendinizi doymuş mu hissediyorsunuz? Çoğu zaman akşam yemeğinden sonra şişkin ya da midenizde yanma hissediyorsanız; bu ağrıya birçok şey neden olmuş olabilir: düzensiz bağırsak sendromu, laktoz intoleransı ya da daha ciddi bir şeye.

2. Mide bulantısı gelen mide ağrısı

Mide bulantısı veya kusma beraberinde bir ağrı hissettiğinizde, büyük olasılıkla bir gıda zehirlenmesi yaşıyorsunuz demektir. Bu şikayetler bir veya iki gün içinde kaybolmuyorsa; buna neyin neden olduğunu öğrenmelisiniz. Örneğin; bağırsak tıkanması, gastrointestinal enfeksiyon, yumurtalıklarınızdan birinde kist, mide ülseri ve hatta kalp krizi. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir doktora gitmelisiniz.

3. Mide ağrısı kanla birlikte

Dışkınızda ya da kusmuğunuzda kan olduğunu fark ettiğinizde derhal doktora başvurmalısınız. Dışkınızdaki kanın her zaman kırmızı görünmediğini unutmayın. Kanamanın sindirim sisteminde daha yüksek oranda olduğunu gösteren bir siyahlık olabilir. Bu tarz kanamaların; hemoroit, kanamalı mide ülseri veya kanser gibi birçok nedeni olabilir. Çok fazla yaban mersini, pancar veya meyan kökü yediyseniz dışkınız koyu veya kırmızıdır. Demir tabletler ve antidiarreal ilaçlar etkili olabilir.

4. Ani, yoğun ağrı

Birden yoğun mide ağrıları yaşıyorsanız, muhtemelen bir şeyler yanlış gidiyor. Nefesinizi kesen keskin bir bıçaklama hissi mi yaşıyorsunuz? O halde böbrek taşı veya safra taşı da olabilir. Bıçak gibi keskin ağrılar kendiliğinden ortaya çıkar ve giderek daha fazla acı verirse, apandisitle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Hemen bir doktora danışın.

5. Mide ağrısı artı kilo kaybı

İstenmeyen kilo kaybı her zaman endişe vericidir.  Diğer semptomlarla bir arada olmasa bile doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bu birçok farklı hastalığın işareti olabilir.

6. Mide ağrısı ve ateş

Midenizde ağrı varsa ve bir de ateşiniz yüksekse; enfeksiyonla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda doktora danışmayı ihmal etmeyin.