Demir Eksikliğine Bağlı 10 Belirti

demir eksikliğine bağlı belirtiler

Demir eksikliği, baş ağrısı olarak ortaya çıkmasına rağmen, anemi denilen büyük bir rahatsızlığa dönüşebilir . Günlük yaşamımızda vücuttaki demir oranı çeşitli nedenlere bağlı olarak düşebilir. Bu yüzden bu durumun nasıl önlenip tedavi edileceğini bilmek hayati önem taşır.

Demir eksikliği , vücudun hemoglobinin üretilmesinden sorumlu mineral olan demiri yeterince içermediği zaman gerçekleşir. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde, vücudun etrafında oksijen taşımasını sağlayan bir proteindir. Hemoglobin yokluğu, kaslarınızın ve dokularınızın etkisiz kalmasına neden olur ve bu da anemiye neden olur.

Bu yazımızda Bilge Cafe olarak sizi bilgilendirmek ve kendiniz için kontrol etmenizi sağlamak için düşük demir seviyelerinin belirtileri üzerine biraz araştırma yaptık.

Olağandışı Yorgunluk

yorgunluk

Yorgunluk, demir eksikliğinin çok yaygın bir belirtisidir. Bunun nedeni vücudumuzun,kırmızı kan hücrelerinde, akciğerlerden gelen oksijeni vücudun diğer bölgelerine taşımaktan sorumlu olan hemoglobin adı verilen bir protein üretmek için yeeterli miktarda demire sahip olmamasıdır. Vücudumuz hemoglobinden yoksun olduğunda, o zaman kaslara ve dokulara daha az oksijen taşınır bu da yorgunluğa neden olur. Günlük yaşamımızda yorgunluk çok normal kabul edilir, bu nedenle bazen normal yorgunluğu demir eksikliği semptomundan ayırt etmek daha zor olabilir.

Bununla birlikte, demir eksikliği olan kişilerde bulunan belirtiler şunlardır :

  • Zayıflık
  • Düşük enerji seviyeleri
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Daha az üretkenlik

Soluk Cilt

soluk cilt

Kırmızı kan hücrelerimizde bulunan hemoglobin, cildimize sağlıklı, pembe renk veren şeydir. Kırmızı kan hücrelerindeki demir eksikliği nedeniyle, insan vücudu yeterli hemoglobini üretemez ve bunun sonucu olarak teniniz olduğundan daha soluk görünümlü olur. Eğer cilt tonunuz , dudaklarınız, diş etleriniz, tırnaklarınız ve alt göz kapaklarının her zamankinden daha farklı ve soluk bir renkteyse bundan demir eksikliği suçlu olabilir.

Nefes Darlığı / Göğüs Ağrısı

nefes darligi

Özellikle aktivite ile birlikte, nefes darlığı veya göğüs ağrısı, demir eksikliğinin başka bir belirtisidir . Hemoglobinin kırmızı kan hücrelerinde sınırlı olmasından dolayı, vücudun geri kalan kısmı boyunca dağılmış olan oksijen sınırlıdır, bu şekilde vücudumuzun, organlarımızın düzgün çalışması için daha fazla oksijeni telafi etmeye ve üretmeye çalışır, nefes daralmasına ve göğüs sıkışmasına neden olur.

Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı

baş dönmesi

Demir eksikliği aynı zamanda baş ağrılarına ve migrene de neden olabilir.Yeterli miktarda oksijen olmaması basınca neden olur ve bu da kan damarlarının şişmesine yol açar.

Ayrıca demir eksikliği olan kişilerde baş ağısı ve baş dönmesi olabilir. Hemoglobin seviyesi düştüğünde veya sabit olarak düşük kaldığında, vücut oksijene ihtiyaç duyar ve bu da fiziksel semptomlara neden olur. Baş dönmesi , beynin oksijensizliğinden kaynaklanır ya da kalbin ve kan damarlarının zayıf oksijenlenmesinden kaynaklanan düşük tansiyondan kaynaklanabilir.

Kalp Çarpıntısı

kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı olarak da bilinen düzensiz kalp atışı,  demir eksikliğinin başka bir belirtisi olabilir. Bunun nedeni, düşük hemoglobin düzeylerinin, kalbin oksijeni vücudun geri kalanına taşımak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelmesidir. Bu, anormal bir kalp atışıyla ya da kalbinizin düzensiz hızlı bir şekilde dövüldüğü hissiyle sonuçlanabilir. Aşırı durumlarda bu, kalp yetmezliğine neden olabilir  . Ancak bu belirtiler genellikle daha sonra ortaya çıkar, demir eksikliği olan kişiler kalp çarpıntısı yaşama şikayetlerinden önce çeşitli belirtilerden muzdarip olurlar.

 Saç ve Cilt Hasarı

cilt hasarı

Saç ve cilt vücudumuz için ikincil işlevler olarak kabul edilir. Bunun nedeni vücudumuzun sınırlı oksijen dağılımını organlar ve dokular gibi en önemli işlevlere önceliklendirmesidir. Deri ve saçlar demir olmadığında kuru ve kırılgan hale gelirler . Ferritin olarak adlandırılan bir protein azlığının, bu problemlere neden olduğu bilinmektedir, çünkü zaman içinde vücudun tüm kısımlarına demirin depolanması ve serbest bırakılması için gereklidir . Düşük demir depoları, özellikle menopoz dışı kadınlarda saç dökülme oranını arttırır.

Dil ve Ağız

dil ve ağız

Ağzımıza bir göz atmak, sağlığımız hakkında bize birçok ipucu verebilir. Demir eksikliği bunlardan biridir. Örneğin, dil şişmiş, iltihaplı veya rengi solmuşsa, bu demir eksikliğinin bir göstergesidir. Vücudumuzda, dilin kas dokusunda bulunan bir demir ve oksijen bağlayıcı protein olan miyoglobin adı verilen bir proteine ​​sahibiz . Daha düşük miyoglobin seviyeleri, dilin ağrılı olmasına , pürüzlerinin kaybolmasına ve şişmesine neden olabilir. Demir eksikliği de  kuru ağız ve ağrılı kırmızı çatlaklara neden olabilir .

 Kırılgan Tırnaklar

kırılgan tırnaklar

Kırılgan tırnaklar, aneminin daha sonraki aşamalarında görülen demir eksikliğinin çok daha az görülen bir belirtisidir. Bu duruma koilonychia denir . Koilonychia, tırnakların anormal derecede ince hale geldiği ve dışbükeyliklerini yitirdiği, düz ve hatta içbükey bir hal aldığı bir tırnak hastalığıdır. Erken dönemlerde tırnaklar hassas olabilir ve hatta kırılabilirler.

Huzursuz Bacaklar

ağrılı bacaklar

Kandaki demir akış seviyelerinin düşüşe geçmesi huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir. Dopamin, beynin hareketlerini düzenleyip koordine etmesine yardımcı olmak için beyin ve sinir sistemi arasında bir haberci görevi görür.

Sinir hücreleri hasar görürse , beyindeki dopamin miktarı azalır, bu da kas spazmlarına ve istemsiz hareketlere neden olur. Dopamin düzeyleri doğal olarak günün sonuna doğru düşer ve bu da huzursuz bacak sendromunun semptomlarının neden gece ve gece boyunca daha kötü olduğunu açıklayabilir .

Karın Ağrısı ve İdrarda Kan

karın ağrısı

İntravasküler hemoliz , demir eksikliğinin neden olduğu bir durumdur, kırmızı kan hücrelerinin kan akışında parçalandığı ve daha sonra idrarda kaybolan demiri serbest bıraktığı yerdir. Bu bazen yoğun egzersiz yapan, özellikle koşu yapan kişilerde ortaya çıkar ve “march hematuria” denilen ayaklardaki küçük kan damarlarında travmaya neden olabilir.

İkincil Demir Eksikliği Belirtileri

demir eksikliği

Bu belirtiler daha az yaygın olma eğilimindedir ve diğer koşullara da bağlanabilir:
Olağandışı istek: “Pika” olarak adlandırılan , herhangi bir besin değeri olmayan öğün yemek alışkanlığı olan sıra dışı bir durum vardır. Bu, buz gibi istenmeyen maddeler olabilir, ancak bazı insanlar, kuru boya, kir veya farklı metaller gibi daha zararlı maddeler için bir istek duyabilir. Bu bozukluk genellikle geçicidir ve çoğunlukla çocuklarda ve hamile kadınlarda görülür.
Anksiyete: Kaygı , demir eksikliği ile ilişkili olabilecek başka bir semptomdur ancak bu semptom sadece kronik anemisi olan kişilerde gelişir. Demir eksikliği olan kişiler daha yüksek oranda  psikiyatrik bozukluklara (özellikle DEHB) ve gelişimsel bozukluklara sahiptir. Demir eksikliğinin bu sorunlara yol açtığını ve sadece bir şans ilişkisi olmadığını kanıtlayan birçok araştırma vardır.

soğuk

  • Soğuk eller ve ayaklar: Anemiden muzdarip kişiler, dış ekstremitelerinde sıcaklıktaki en ufak bir değişiklikte kan dolaşımını kaybederler. Bu,  soğuk eller ve ayaklarla sonuçlanır. Vücudun ana organlarına gitmek için yeterli oksijen yoktur ve ekstremitelerimiz yeterli oksijen olmadan soğuğa neden olurlar.
  • Sık görülen enfeksiyonlar: Bir kişinin demir eksikliği olduğunda enfeksiyona direnç göstermesi daha zor olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyon meydana geldiğinde enfeksiyonla mücadele etmek de daha zor olabilir. Anemi, doğuştan gelen (doğal) bağışıklık ve hücre aracılı immünitenin bozulması ile ilişkili olup, bu da enfeksiyon riskinin artmasına katkıda bulunur .

Demir seviyelerinizin olması gerektiği gibi olmadığını düşünüyorsanız, yapılacak en iyi şey, demir seviyenizi test edebilecek bir doktora başvurmaktır. Bu seçenek sizin için çok pahalıysa, kan vermeyi deneyin. Bir kan donörü olarak kabul edilebilmek için teknisyenler kandaki hemoglobin seviyelerini bir parmak dikeni ile test edeceklerdir.

Bir takviyeye başlamadan ya da durdurmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. takviye almanızın gerekip gerekmediğini, güvenli olup olmadığını ve alınacak uygun dozu size bildirebilir.

Yukarıdaki belirtileri kendinizde de hiç fark ettiniz mi? Kendinizi demir eksikliği için hiç kontrol ettirdiniz mi? Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşın ve başkalarının da uyarılmasına izin verin.