Avustralya’nın Bütün Ülkelerden Farklı Olduğunu Gösteren 24 Fotoğraf!

avustralya farki

Çoğumuzun için Avustralya denildiğinde, aklımıza ilk olarak kangurular, yılanlar, köpek balıkları veya böcekler geliyor. Fakat, dünyanın diğer ucundaki bu ülke, hakkında her şeyi bilmediğimizi gösterecek.
Sizin için bu ilginç ve bilinmeyen bilgileri fotoğraflarla birlikte derledik.

1. Bahçenizdeki kangurular

Yolunuz Avustralya’ya düşerse, kanguru veya valabi (ufak kanguru) görürseniz panik yapmayın. Avustralyalılar için oldukça normal bir durum bu. Fakat, kanguruların, valabilerin ve koalaların ne kadar büyük pençelere sahip olduklarını unutmayın. Bu vahşi arkadaşlarımızla mesafeyi fazla yakın tutmamak daha iyi olacaktır.

kanguruu

2. Yazın araba kullanmak

Direksiyona fırın eldiveni olmadan dokunamıyorsanız, Avustralya’ya hoş geldiniz!

arabaa

3. Oy kullanmak

Avustralya’da oy kullanmak zorunludur ve eğer oy kullanımına katılmazsanız, para cezasına çarptırılırsınız.

oykullanmak

4. Doğa

İlk bakışta güzel duran bu görüntü, yüzlerce yaratığın sizi öldürme ve zarar verebileceğini düşündükten sonra o kadar masum olmadığını anlayabiliriz. Köpek balıkları, yılanlar, timsahlar hatta deniz anası bile, hepsi sizin peşinize düşer. İnsan burada nasıl yaşayabilir! Sanırım evde kahve içmek daha zararsız olacaktır.
Neyse ki ıssız yerlerde yaşadıklarından ve sizi gördükleri anda kaçmaya başladıklarından dolayı bu yaratıkların çoğunu görmek oldukça nadirdir. Fakat, Avustralyalılar, yılan, örümcek ve bir kaç şeye daha dikkat edilmesi gerektiğini iyi biliyorlar.

kangurular

5. Monotremler

Monotremler, yavrulamak yerine, yumurtalarını bırakan memeli hayvanlardır ve Avustralya’da bu tür hayvanlara her yerde rastlayabilirsiniz. Bu hayvanlar, sanki insanoğlu tarafından, bir çok hayvanın farklı parçalarını birleştirmesiyle oluşmuş gibi duruyor.
İşte ornitorenk da bu hayvanlardan bir tanesidir: ördeğin gagası, kunduzun kuyruğu ve su samurunun ayakları.
Kirpi gibi omurgası, kanguru gibi torbası ve kuş gibi gagası olan bir diğer tuhaf hayvan ise ekidnedir.

monotrem1

monotrem2

6. Keseli hayvanlar

Keseli hayvanlar yavrularını torbada taşırlar. Yeni doğan yavrular, annelerinin kesesi içinde büyüyor ve bir süreliğine içinde duruyor. Kangurular, valabiler, koalalar, possumlar (Avustralya keseli sıçanı), oposumlar (Amerika keseli sıçanı), vombatlar ve Tazmanya canavarı en çok bilinen keseli hayvanlardandır.

keseli hayvan1

keseli hayvan2

7. Şeker planörleri

Bu tatlı küçük hayvanı sadece Avustralya’da ve Endonezya’nın bir kaç adalarında görebilirsiniz. Küçük sincapa benzeyen bu hayvan, havada süzülebilir.

eker planör

8. Gülen yalıçapkını

Balkonunuzda küçük bir kuşun sizi sabah 5’te tuhaf bir gülüşle uyandırması ne kadar da ”ilham verici”dir! İyi bir gülme seansı dinlemek isterseniz, yalıçapkınlarını dinleyin.
Kendine has görünüşü ve sese sahip olan yalıçapkını, Avustralya ve Yeni Gine’de bulunmaktadır.

yalıçapkını

9. Noel

Bütün ülkelerin, Noel’i kışta, karda kutlarken, Avustralyalılar yazın tam ortasında kutlarlar. Siz, kutlamak için sıcak mekan ararken, onlar, kutlamayı sahilde veya havuzda geçirirler.

noel baba

10. Trafik işaretleri

Avustralyalılar vahşi hayvanları çok severler. Dünyanın diğer ülkelerinde, sürücülerin sadece yayalar için yavaşlarken, Avustralyalılar hızlarını kangurular ve koalalar için de yavaşlatıyorlar.

koalalar

trafik3

11. Vegemite (bira mayasından yapılan bir yiyecek)

Atık yağına benzeyen bu yiyeceğin, ülkenin milli lezzeti olarak sayılması oldukça tuhaf tabii. Kendine has kokusu ve tadı vardır. Sevmek ya da sevmemek size kalmış.

vegemite

12. Cassowari (Avustralya’ya özgü uçamayan bir kuş)

Hindi ve deve kuşunun birleşimi gibi duran bu kuş, sadece Avustralya ve Yeni Gine’de yaşamaktadır. Oldukça renkli ve güzel olan bu kuşları fazla hafife almayın, sizi öldürebilirler!

cassowari

13. Alaca kargalar ve bisikletçiler

Bahar mevsiminde alaca kargaların ne kadar fena olduklarını Avustralya’daki bütün bisikletçiler bilir. Size acımadan saldırılar. Uçlarında dikenli kask taşıyan bisikletçi görürseniz artık şaşırmazsınız.

bisikletçi

14. Wi-Fi

21.yüzyılda yaşamamıza rağmen, Avustralya’da internet, sabrınızı tüketecek kadar yavaştır.

wifi 1

15. Sıkı karantina kuralları

Yurt dışından getirdikleriniz konusunda Avustralya oldukça dikkat ediyor. Bu kural hayvanlar için de geçerlidir. Hayvanlar, Avustralya’ya giriş yapmadan önce, bir kaç ay karantina altındadırlar. Bunun nedeni ise, hayvanlardan gelen hastalıkların Avustralya’da hiç bir zaman görülmemesidir.

köpek

16. Çocuklar için bedava meyve

Bir kaç sene önce, ülkenin en büyük market zincirlerinden biri ”Çocuklar için bedava meyve” kampanyasını başlatmıştı. Çocuklar, içi elma, armut, muz gibi meyvelerden dolu sepetin içinden meyve alabilirler. Bir çok kişi, meyvelerin temiz olup olmamasını tartışmıştır, fakat buna çözüm bulmakta anne ve babalara kalmıştır. Hazır yemeklerin her gün tonlarca yenildiği bu dönemde, çocukların sağlıklı beslenmesini sağlayan bu kampanya oldukça yararlıdır.

bedava meyve

17. Sokak kavgaları

Sokak kavgası denildiğinde, doğal olarak akla ilk iki insanın kavgası gelir. Fakat bu Avustralya’da biraz farklı. İki kangurunun kavga ettiğini görürseniz şaşırmayın ve biraz uzaklaşın.

kanguru kavgası

18. Devasa goanna (Avustralya monitör kertenkelesi)

Kertenkele denildiğinde, kuşkusuz herkesin aklına küçük tatlı bir yaratık geliyor. Fakat Avustralya’da yaşıyorsanız bu düşünce biraz farklı olabilir. Goanna, 1,82 metre uzunluğuna kadar ulaşabilir. Bir diğer ilginç bilgi ise, gonannanın ağaçları tırmanabilmesidir. Bu devasa hayvanın, bahçenizin ağaçlarını veya evinizin duvarlarını tırmandığını düşünsenize! Sanırım kapı, pencereleri kapalı tutmak en sağlıklı fikirdir.

lace goanna

19. Cüce possum (Avustralya keseli sıçan)
Avustralya’daki bütün hayvanlar tehlikeli, korkunç veya zehirli değildir. Ufacık boyu ve gözleriyle bir tavşan kadar tatlı görünen cüce possum, bu düşünceyi kanıtlayan hayvanlardandır.

cüce possum

20. Quokka
Tatlılığıyla bilinen bir diğer hayvan ise quokkadır. Avustralya’nın ıssız batı bölgelerinde yaşıyor ve onları görmeniz biraz zor olabilir. Kedi büyüklüğünde olan ve sürekli gülümseyen bu hayvan, selfie çekilmeniz için yeni arkadaşınız olabilir.

quokka 1

quokka2

21. Avustralyalı itfaiyeciler
1993’te, Avustralyalı itfaiyeciler takvimi kampanyası başlatılmıştır ve kurulduğu günden beri 2,3 milyon dolar toplanmıştır. Gömleksiz ve oldukça yakışıklı olan itfaiyeciler, yavru köpeklerle, koalalarla poz veriyorlar.

itfaiyei 1

22. AFL
Avustralyalı Futbol Lig anlamında gelen AFL, Avustralyalılara özgü bir spordur. Kuralları Rugbi Liginden biraz farklıdır ve oyuncuların boyları oldukça kısadır.

AFL

23. Tehlike ölçeği
Tehlike ölçeğindeki en düşük seviye yüksek kısımda (high) olduğunda Avustralya’dasınız demektir.

tehlike ölçeği

24. Opera binası
Sidney Opera Binası sadece benzersiz görünümünden dolayı bilinmez, ayrıca berbat yankılanımları için de bilinmektedir. Sanırım mimar, buranın, operalar için kullanılacağını düşünmemiş.

opera binası

Bonus: Dolu
Avustralya’da dolu fırtınası oldukça yaygındır. İyi yönü ise sadece bir kaç dakika sürmesidir, kötü yönü ise bir çok hasara neden olamasıdır. Avustralya’da iseniz, kendinizi koruyabileceğiniz bir yerde durmanız sizin için daha iyi olacaktır.
Eğer araba kullanıyorsanız, yapabileceğiniz en güvenli şey, arka koltuğun önüne geçip yere uzanıp koltuğu üstünüze kapatmaktır. Eğer durup güvenli bir yere geçebiliyorsanız, ilk olarak onu yapmanız daha iyi olacaktır.

dolu

Aynı dünyada yaşasak bile, her ülkenin ne kadar farklı, ilginç olduğunu öğrenmiş olduk. Arkadaşlarınızla paylaşmayı ve daha bir çok ülkenin ne kadar ilginç olduğunu öğrendiğinizde bizimle paylaşmayı unutmayın!