Son dakika! Corona Virüsü Salgınının Asıl Nedeni Buymuş

corona

Çin’in wuhan kentinde başlayan corona virüsü her geçen gün zarar vermeye devam ediyor. Çin Ulusal Sağlık Kurumu ölü sayısının 638’e yükseldiğini duyurdu.

Birçok ülkede de yayılarak etkisini gösteren salgın ile ilgili aşı çalışmaları devam ederken salgının çıkışı ile ilgili çarpıcı bir iddia daha ortaya çıktı. Salgının görülmeye başladığı ilk günden bu yana yarasa, maymun ve yılandan insanlara geçtiği iddia edilen corona virüsünün ‘pangolin’ adında memeli bir hayvandan yayıldığı belirtildi.

yarasa corbasi

Reuters’te yayınlanan bir haber göre Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanlarınca, pul ve eti için yasa dışı bir şeklide ülkede ticareti yapılan pangolin isimli memeli bir hayvandan şüphelendikleri ifade edildi.

Memeli sınıfında yer alan pangolin isimli hayvanın boyu 30 santimetre ile 1 metre arasında değişmektedir.

Üniversitenin yaptığı açıklamada, ” Son bulgular hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınması için büyük önem taşıyor” diye belirtildi.

Nesli tükenmekte olan pangolin isimli memeli hayvanların, geçen yıl yasa dışı olarak 100 binden fazla avlandığı belirtiliyor.

PANGOLİN NEDİR?

pangolin

Genellikle Uzak Doğu ülkelerinde görülen üzerine pulları bulunan memeli bir hayvandır. Gündüzleri kazmış oldukları çukurlar, ağaç ve kaya kovuklarında gizlenerek yaşayan bu hayvanlar geceleri ortalıkta görülürler. “Canlı çam kozalakları” olarak da adlandırılan bu canlıların, baş, sırt, kuyruk ve bacaklarını kapsayan iri kahverengi pulları bulunur.

Uzun ve yapışkan dokulu dili olan bu canlılar termit, karınca, pupa, larva yumurta gibi yuvalarda bulunan canlılarla beslenir. Midesinde bulunan kalın çeper sayesinde karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitlerden korunurlar. Nesli tükenmekte olan bu memeli canlılar kendilerini korumak için top halini alırlar. Top halindeyken yakalanarak toplanıp vakumlanarak öldürülmektedir.

corona virusu nasil

Çin’in Whan şehrinde satılıyor

Çin’in Wuhan kentinde birçok canlı hayvan satılmaktadır. Bunlardan biride pangolindir. Yasadışı bir şekilde satılan bu hayvanların nesli’nin tükenmekte olduğu uluslararası medyalar tarafından bildirilmektedir.

Lezzetli yumuşak eti olan pangolinler’in üzerinde bulunan pulları da geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır. Astım, romatizma ve kireçlenmeye gibi rahatsızlıkların tedavisinde iyi geldiğine inanılmaktadır.

Corona virüsü nedir?

coronavirusu

İnsanlarda görünmese de hayvanlar arasında yaygın olan bir virüs çeşididir. Bilim insanları Corona virüsleri için “zoonotik” olduğunu belirtmişlerdir. ABD hastalık kontrol ve önleme merkezince bu ifade virüslerin hayvanlardan insanlara geçebilen anlamındadır.

Corona virüsü belirtileri Nelerdir?

belirtileri

Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı kesin tanı olmamakla birlikte birkaç gün süren ateş belirtileridir. Yaşlı ve bebeklerde bağışıklık sistemi zayıf olduğu için zatürre ve bronşit gibi hastalıklara yol açma ihtimali de bulunmaktadır.

MERS ve Sars gibi ölümcül olan ve insana geçen Corona virüslerin de varlığı bilinmektedir.

Corona virüsü tedavisi nasıl yapılır?

Spesifik bir tedavisi bulunmamakla birlikte genellikle belirtiler kendi kendine geçmektedir. Uzmanlar bu belirtilerin giderilmesi için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile tedavi uygulamaktadır. Ayrıca odanın nemlendirilmesi ve sıcak bir duş almanın boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi geldiği de belirtilmektedir. Bol sıvı tüketilmeli mümkün olduğunca dinlenilmelidir.