Aynı Giysiyi 2 Gün Üst Üste Giyerseniz Ne Olur?

elbise 1 1

“O tişörtü sadece bir kez giydim, kesinlikle tekrar giyebilirim!” Çoğumuz kıyafetlerimize koklama testi yapıp ikinci gün tekrar giyiyoruz. Ancak kıyafetleriniz güzel koksa bile ter ve bakteri ile kaplıdır ve günlük olarak değiştirmezseniz bu bazı hoş olmayan sonuçlara yol açabilir.

Taze görünen kıyafetlerinizi arka arkaya birkaç gün yeniden giyerseniz ne olacağını sizler için sıraladık.

1. Vücutta akneye neden olabilir.

ak

Her gün çamaşır yıkamak yorucu görünüyor, ancak sırtınızda veya göğsünüzde sivilcelerle mücadele ediyorsanız, kıyafetlerinizi her gün değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Kirli giysiler, vücudunuzdaki kılların bulunduğu bölgelere aktarılan teri ve bakterileri toplayarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ölü deri hücreleriyle birleşen ter tahrişe neden olabilir ve sırtınız, uyluklarınız ve hatta kalçalarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her yerinde sivilceye neden olabilir.

2. Hoş olmayan vücut kokusuna neden olabilir.

vucut kokusu

Çamaşır gününüzü mümkün olduğunca uzatmak istiyorsanız, bunu tamamen anlıyoruz. Ancak kıyafetleriniz koltuk altı teri gibi kokularla temas ediyor. Mikroplar ve bakteriler teri sever ve ikisinin birleşimi hoş olmayan vücut kokusuna yol açar.

3. Kendinizi başkalarının mikroplarına maruz bırakıyor olabilirsiniz.

mikroplar

Bütün gün kendi vücut yağlarınıza ve bakterilerinize maruz kalıyorsunuz, ancak diğer insanların bakterileriyle sarmalanmak tamamen farklı bir şeydir. Hepimizin cildimizde bakteri var ve kıyafetlerimize bulaşan mikropların çoğu kendi vücudumuzdan geliyor. Ancak, başka insanlardan kıyafetlerinize mikrop aktarılması da mümkündür ve genellikle zararsız olmalarına rağmen, özellikle cilt problemleriniz varsa, bazıları enfeksiyona neden olabilir.

4. Kızarıklık verebilir.

kizariklik

Cildinizde kaşıntılı bir kızarıklık fark ettiyseniz, bu size kıyafetlerinizi daha sık değiştirmeniz için bir uyarı olabilir. Giysiler cildinizle yakın temas halindedir ve kirli giysiler cildinize sürtünüyorsa kumaşa hapsedilen yağlar ve bakteriler ciltte tahrişe neden olabilir . Her türlü elyaf cildinizi tahriş edebilir, ancak sentetiklerden yapılmış giysiler, doğal elyaflar kadar iyi nefes almadıkları için ciltte daha kaba bir his bırakır.

Kıyafetlerinizi ne sıklıkla değiştirirsiniz? Giysilerinizi yıkamadan en uzun süre ne kadar kaldınız?