Kullanışlı Olduğunu Hiç Düşünmediğimiz 11 İlginç Nesne

11 nesne

Her gün gördüğümüz ancak gerçekten ne işe yaradığına hiç dikkat etmediğimiz 11 şeyi size sıraladık:

Arabalardaki Benzin Göstergelerinin Yanında Bulunan Ok

benzin

Otomobil üreticileri, bu küçük oku, otomobilinizin benzin deposunun otomobilin hangi tarafında olduğunu dışarıdan bakmadan öğrenmenin mümkün olması için eklediler. Eğer arabanızı yeni aldıysanız veya bir arkadaşınızın arabasını ödünç aldıysanız bu sizin için gerçekten kullanışlı bir özellik.

Kot Pantolonlarda Bulunan Perçinler

kot pantolon

Kot pantolonlar aslında madenciler ve altın arayıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Ama bu pantolonların cepleri, aletlerin ve altın külçelerinin ağırlıklarını kaldıramadı ve yırtıldılar. Bunu önlemek için de pantolonlara bu küçük perçinler eklendi.

Zımbanın Ön Tarafındaki Bölüm

zımba

Normalde zımbalar kağıtları içeride birleştirir. Eğer bu gümüş platformu 180 derece döndürürseniz zımbalar dışarı doğru eğilir ve böylece ihtiyaç durumunda parmaklarınızı incitmeden veya kağıtlara zarar vermeden zımbaları çıkarabilirsiniz.

Mezuraların Sonundaki Delik ve Çentikler

mezura 1

mezura 2

Delik aracılığıyla çivi veya vidayı duvara tutturabilir ve ölçüm yapabilirsiniz.

mezura 3

Çentik, ise kaleminiz yoksa gerekli yeri işaretlemeniz için tasarlanmıştır.

Asma Kilitlerin Alt Kısmındaki Delikler

asma kilit

Asma kilitler genelde dışarıda kullanılır ve yağmur yağdığı zaman yağmur suları bu deliklerden akar. Böylece kilidin paslanmasını önler. Ayrıca kilidi bu delikler aracılığıyla yağlayabilirsiniz.

Telefon Bataryalarındaki Nem Göstergeleri

batarya

Telefon bataryalarının çoğunda yuvarlak veya kare şeklinde özel nem göstergesi bulunur ve bu göstergelerin rengi batarya ıslandığında kırmızıya döner.

sim kart

Iphone 5 ile birlikte Apple, bu göstergelerini SIM kart soketlerinde de kullanmaya başlamıştır.

Klavyedeki “F” ve “J” Tuşlarının Altındaki Küçük Çıkıntılar

klavye

Eğer klavyede yazı yazarken 10 parmak yöntemini kullanıyorsanız, bu çıkıntılar oldukça kullanışlıdır. İşaret parmaklarınızı bu tuşlar üzerinde tutarak klavye hâkimiyetinizi artırabilirsiniz.

Yapışkan Not Kağıtlarını Doğru Şekilde Nasıl Koparırız

not kağıdı 1

not kağıdı 2

not kağıdı 3

Eğer yapışkanlı kağıtları alttan yukarı doğru koparırsanız uç kısımları bükülecek ver yapışkanları kullanışsız hale gelecektir. Bunu engellemek için kağıtları yapışkanının olduğu üst kısımdan koparın.

Iphonelarda Kamera ve Flaş Arasında Bulununan Küçük Delik

iphone

Iphoneların arkasında kamer ve flaş arasında bulunan bu delik aslında ikinci bir mikrofondur. Bu mikrofon çevredeki gürültüyü azaltır ve konuşurken sesinizin istenmeyen seslere karışmasını engeller.

Sarımsak Presinde Bulunan Mandal ve Delik

pres

Bu alet sadece sarımsaklar için üretilmemiştir. Aynı zamanda bir çekirdek temizleme aracıdır. Kiraz ve vişne gibi meyvelerinizi bu alete koyup mandala bastırdığınız zaman, çekirdekleri delikden dışarı çıkacaktır ve meyvelerinizi rahatça tüketmenizi sağlayacaktır.