Az Kişinin Bildiği Sağlıklı Yaşamanın Püf Noktaları

az kisinin bildigi saglikli yasamanin puf noktalari

Herkes, sağlıklı ve formda kalmak için bir diyet planının olması gerektiğini, egzersiz yapmasının ve bunların takip edilmesinin gerekli olduğunu bilir. Ancak bazen genel sağlığımızı iyileştirmek için bazı ayarlamaları yapmayı, günlük alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini gözden kaçırmaya eğilimliyiz. Günlük rutininizdeki birkaç basit değişiklik hem fiziksel hem de zihinsel esenliğiniz için harikalar yaratabilir.

lens

Bizler, Bilge Cafe olarak; sağlıklı kalmak için yapabileceğiniz temel şeyleri sizin için yazdık.

1. Yatağın yanında güller

gül

Neredeyse herkes gülleri sever, güllerin kokusu ve güzelliği onların en popüler çiçek olma sebebidir. Günümüzde güllerin de şifa verici etkileri olduğu ortaya çıkıyor. Bir Alman çalışmasında, bir odadaki güllerin kokusunun daha iyi uyku ve daha keyifli hayaller sağladığı kanıtlanmıştır.

Çalışmalar, güllerin hoş kokusunun beynin duygusal tepkilerini büyük ölçüde etkilediğini ve güllerin genellikle iyi anılar ile bağlantılı olduğundan, otomatik olarak iyi hayallere yol açtığını kanıtlamıştır.

2. Sağ koldaki benler

sağ kol

Vücudunuzun içinde gelişmekte olan cilt kanserinin belirtilerini sadece benlerinizi gözlemleyerek fark edebilirsiniz. İngiliz araştırmaları, ben sayımının aslında cilt kanserinin olasılığını öngörebildiğini belirlemiştir.

Bu İngiliz araştırmacılar, yaklaşık 4,000 Kafkas ikizine ben saydı. Sağ kollarında 11 benden fazla olanların tüm vücutlarında yaklaşık 100 ben olduğu görülmüştür. Bu sayı, bu tür insanların derhal tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymasa da, cilt kanseri riskinin artmış olduğu anlamına gelir. Ayrıca, beninizin herhangi bir renginde veya şeklinde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, mümkün olan en kısa zamanda bir doktor tarafından kontrol edinmelisiniz.

3. Dijital ortamda yazmak yerine el ile yazmak

yazı

Kağıt ve kalemin arka koltuğu aldığı bu hızlı tempolu dünyada, odaklanmanızı ve el ile yazmanın avantajlarına geri getirmek istiyoruz. Newsweek‘e göre, yazı, beynimizin farklı bölümlerini aynı anda birleştirerek işleri daha iyi hatırlamamıza yardımcı olur. Dijital ortamda yazmaya kıyasla, el ile yazmak her zaman tercih edilmiştir.

4. Sarılmak

sarılma

Bu cümle, “Bir gün bir kucaklama doktoru uzak tutar.” sadece zihninizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sizi de mutlu eder. Pennsylvania’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Psikoloji profesörü olan Sheldon Cohen, “Sarılmak, stres altında olan insanları soğuk algınlığı riskinden [genellikle] stresle ilişkili olarak koruyor.”

Sarılma, stresden kurtulmamıza yardımcı olur ve diğer insanlar ile olan bağımızdan sorumlu olan oksitosin adlı bir hormon salgılar.

5. Aynı çarşafı çok fazla süre kullanmayın

yatak

Eğer yatak çarşaflarının temizliğine dikkat etmiyorsanız, kesinlikle dikkat etmenizeb başlangıç ​​zamanıdır.

Uyuduğumuz zaman, vücudumuz bir çok süreçten geçer. Buna, ölü deri hücrelerinin, terleme dökülmesini özellikle yatak ile paylaşmak ve diğer bir çok şey örnek gösterilebilir. Çarşaflarınızı bir ya da iki haftada bir kez, içinde bulundukları duruma göre yıkamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve kitap gibi şeyler gibi yatağınıza ne koyduğunuzu takip etmek sizin için iyi bir fikir olabilir. Genellikle gittiğiniz her yere yerleştirilen şeyleri yatağınızdan uzak tutmanızda fayda var.

6. Kontakt lensinizde uyumayın

lens

Bazen çok yorgun hissediyorsunuz, tüm yapabileceğiniz tek şey çabucak gücünüzü geri alabilmek için sadece kanepeye gitmektir. Bu konuda kesinlikle yanlış bir şey yok ve hatta bazı kültürlerde şiddetle tavsiye ediliyor, ancak bu durum kontakt lens kullanan kişiler için oldukça sağlıksız.

Temaslarınızda uyumak kornea neovaskülarizasyonunu tetikleyebilir , bu da gözlerinizi kontakt lensler için tamamen uygun hale getirmeye bile neden olabilir. Bunun dışında kırmızı göz, korneal ülser, pembe göz ve goliat papiller konjonktivit gibi diğer hastalıklara da yol açabilir. Bu lensleri kendi iyiliğiniz için yatmadan önce çıkarmaya zaman ayırın.

7. Bu 30 saniyelik egzersiz harikalar yaratabilir

otuz saniyelik egzersiz

Ya sadece 30 saniyenden vazgeçerek bu egzersizi yapıcağını söylersek, hayatına yıllar ekleyebilirsin? Bu egzersiz Alexander Mikulin tarafından icat edildi ve popüler ismiyle titreşim jimnastiği olarak biliniyordu. Düzenli uygulama ile hayatınızı onlarca yıl uzatabileceğini iddia etmişlerdir.

Nasıl yapılır: Topuğunuzda düz olarak yaklaşık 2.5 cm olacak şekilde durun. Tut ve topuklarına geri çekil. Bunu 30 saniye, günde 8-10 kez tekrarlayın.

Bu nasıl yardımcı olur: Topuklarınız kaldırıldığında, en büyük kan damarları kas kasılması nedeniyle kanla doldurulur. Ve topuklar aşağı düştüğünde, kan dönüyor ve hemen kalbinize doğru hareket etmeye başlıyor, böylece üzerdeki gerilimi azaltıyor.

Egzersiz her yerde kolayca yapılabilir ve hiç zaman kaybetmez.

8. Uzun süre oturmayın veya ayakta durmayın
iş

Ayakta veya uzun süre oturmak yorucu olabilir. Ve sadece bu değil, aynı zamanda sağlıksız. Annals of Internal Medicine’e göre , “uzun süre boyunca oturan insanların, uzun süre egzersiz yapan insanlara oranla ölme riski daha fazla“’dır
Ve eğer birisi size daha uzun süre boyunca ayakta kalmanızı söylerse, daha fazla kalori yakarsanız, onların sağlığınıza da olumsuz bir etkisi olacağını söyleyin.

Bu nedenle her saatte bir mola verilmesi tavsiye edilir.

9. Yapabilirken okuyun
kitap

Okuma, çok sayıda faydaya sahiptir. Birçok stres türünü rahatlatır, ruh halinizi yükseltir ve aynı zamanda stres hormonu olarak da bilinen kortizol denilen bir hormondan kurtulmanıza yardımcı olur . Birçok araştırmacı, sıklıkla kitap okuyan veya müzik dinleyenlerin daha düşük stres seviyelerini gösterdiğini kanıtladı.

Günlük bazda iyi bir okuma, yaşam süresini uzatabilir, demansı geciktirebilir ve elbette günlük rutininize keyif katabilir.

10. 15 dakikalık özlem kontrol testi
özlem

2 gruba bir set, çekici bir pasta tabakası verildi. Daha sonra 15 dakika beklemek istendi ve ikinci bir hizmet isterlerse diye tekrar sorduk. Her ikisinin de ilk defa olduğu kadar ikisinin de bir özlemi olmadığı görülmüştür .

Bu, porsiyon boyutunun önemli olmadığını kanıtlıyor. Bu meseleleri yemeleri sadece bir zevktir ve 15 dakikalık bir boşluk bu özlemi kolayca öldürebilir. Bu nedenle, saniyeler içinde kendinizi şımartmaya başlamadan önce 15 dakika bekleyin ve kendinizi daha sağlıklı bir bedene doğru tutun.

Bu makalede belirtilen noktalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Günlük rutininizdeki küçük değişikliklerle sağlığınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda tavsiyeleriniz var mı?