Uykunuzdaki Bir Tek Değişikliğin Sağlığınızı Nasıl Etkilediğini Göreceksiniz

uyumak

İnsanların %74’ü, yan yatarak uyku pozisyonların arasında en yaygın olanlar arasındadır. Uzmanlar, bütün uyku pozisyonlarının iyi ve kötü yönleri olduğu için, en uygun uyku pozisyonunun hangisi olduğu hakkında hala tartışmaktadırlar. Hayatımızın üçte birini yatakta geçirdiğimiz için, hangi pozisyonun sağlığımız için en iyi olduğunu bilmemiz oldukça önemlidir.

Yan yatmanın iyi ve kötü yönlerini sizin için derledik. Ayrıca uykunuzun sağlıklı olması için yapmanız gerekenleri bu yazıyı okuduktan sonra öğrenebileceksiniz!

Yan yatmanın iyi yönleri

12

Yatakta uzandığınızda omurganızın doğal şeklini koruyarak vücudunuzun en doğal pozisyonda olmasını sağlayarak boyun ve sırt ağrılarını önlemiş olursunuz.
Horlama olasılığını azaltır. Sırtınızın üstüne yatmak, dilinizin ve damağınızın birbirine değmesiyle birlikte, horlamanıza neden olmaktadır. Yan yatarak horlamaları önlemiş olursunuz.
Vücudunuz çok iyi bir pozisyonda olduğu için kan dolaşımını geliştirmektedir.

Yan yatmanın kötü yönleri

34

Eğer kötü bir döşeğiniz varsa ya da kaslarınızın veya eklemleriniz hasar gördüyse bu sizin omuz ve kalça ağrılarına sahip olmanıza neden olabilir.
Kırışıklıkları daha da kötüleştirebilir ve uyandığınızda yüzünüzün şişik olmasına da sebep olabilir. Yüzünüzü yastıkla temas ettiğinizde bu bölgede sıvıların birikmesine neden olup yüzünüzün şişmesine yol açar. Ayrıca yüzünüzün kırışıklıklara sahip olmasına da neden olur.
Tek bir tarafta uzun bir süre desteksiz yattığınızda bağ dokularınızı gererek göğsünüzün daha çok sarkmasına da neden olur.

Uyku kalitenizi düzeltmeniz için yapmanız gerekenler

6

Omurga kemiğinizin düzgün olması için yastığınızınız sert olması sizin için daha iyi olacaktır.
Başınızı ve boynunuzu eşit pozisyonda tutmak için boyun ve döşek arasındaki boşluğu doldurmanız gereklidir.

8 2

Eğer omzunuz ağrıyorsa, vücudunuzun üstüne yastık koyun ve kolunuzu üstüne yerleştirin. Bu destek sayesinde kolunuzdaki ağrılar azalacaktır.
Var olan kalça ağrılardan kurtulmak veya ağrıyı yok etmek için, kalçalarınızı aynı düzeyde tutmak için dizlerinizin arasına yastık yerleştirin.
Göğüslerinizin sarkmasını önlemek için, altına küçük bir yastık yerleştirerek bağ dokularınızın gerilmesini önlemiş olursunuz. Veya sadece arkanıza da dönebilirsiniz.

10

Eğer yüzünüz, göz altlarınız şiş ve kırışıklıklarınız bir önceki geceden daha çok ise uyku pozisyonunuzu değiştirmeniz sizin için daha çok faydalı olacaktır. Sırtınızın üstüne yatarak yastıkla istenmeyen teması önleyebilirsiniz.
İyi bir döşekle sağlıklı uykunuza kavuşabileceksiniz. Eğer yan yatmayı sevenlerdenseniz, omuz ve kalça kısmında iyi destek sağlayan döşekleri seçmeniz vücudunuz için daha faydalı olacaktır. Baskı noktalarında oldukça yararlı olduğu için, köpük ve hafızalı köpük en iyi seçeneklerden birisidir.

Peki siz yan yatmayı sevenlerden misiniz? Eğer cevabınız evet ise sizin için derlediğimiz bilgileri okuduktan sonra fikrinizi hemen değiştireceksiniz! Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!