Bebeğini Tutarken Yaptığınız Tek Hatalı Hareket İleride Büyük Problemlere Yol Açabilir

Yapılan araştırmalara göre küçük bir yanlış hareket bile bebeğinizde kemik problemlerine kadar birçok hastalığa yol açıyor. Bebeğinizi tutarken dikkat etmeniz gereken noktaları için derledik.

1. Bebeklerinizi Koltuk Altından Tutmayın

Yeni doğan bebeklerin boyun kasları tam gelişmemiştir. Bu nedenle onları tuttuğunuz zaman başlarını desteklemelisiniz. Eğer desteklemezseniz bebeklerin ani hareketleri düzgün nefes alamamalarına ve yaralanmalara yol açar. 4-6 aydan küçük bebekler kendi başlarını destekleyemezler.

2. Bebekleri Kanguruda Taşımak

Bebeklerinizi taşımak için kanguru kullanabilirsiniz. Fakat yanlış kullanım bebeğinizin omurgasına zarar verebilir. Bu nedenle bebeğinizin bacaklarının kanguru tarafından desteklendiğine emin olun. Yanlış kanguru kullanımı displazi veya çıkık gibi ciddi kalça hasarlarına yol açabilir.

3. Bebeğinizin Başını Omzunuzda Sabitleyin

Bebeğinizi tutarken başının omzunuza sabitleyin, aksi takdirde kıyafetleriniz bebeğinizin ağzına girebilir. Bebek nefes almakta zorluk çekebilir.

4. Bebeğinizi Sürekli Aynı Tarafta Tutmayın

Çocuğunuzu hep aynı tarafınızda tutarsanız bu sadece bir taraftaki kasların gelişmesine neden olur. Zayıf olan boyun kasları gelişmezse çocuğunuz ilerde başını çevirirken problem yaşayabilir.

5.Onları Tutarken Sadece Sırtından Destek Vermeyin

Bebeğinizin düşme riskini ortadan kaldırmak için onları sadece kalça ve kafalarından tutmamalısınız. Bir elinizle bebeğin sırtını diğer elinizle ise başını desteklemelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuzun ilerde omurga problemi çekmesine sebep olabilirsiniz.

6. Bebeğinizi Dışa Dönük Şekilde Tutarken Dikkat Edin

Omurgaya uygulanan baskıyı en aza indirgemek için bebeğinizi göğsünüze dönüp tutmanız gerekir. Bunu yaparken bebeğinizin bacaklarını ve sırtını desteklediğinizden emin olun.

Bonus: Çocuğunuzu Kollarından Çekmeyin

Çocuğunuzun elini tutarken, karşıdan karşıya geçerken onları kollarından tutup yukarıya doğru çekmeyin. Koldaki dirsek kemiğinin eklemde yer değiştirmesi 5 yaştan küçük çocuklarda meydana gelir ve ileride ciddi problemler doğurur.