Osteoporoz Belirtileri Nelerdir? Sessiz Hastalığı Yakından Tanıyın

Osteoporoz belirtileri

Osteoporoz, genellikle sessiz hastalık olarak adlandırılan bir hastalık türüdür. Birkaç yıl boyunca insanların üzerinde sürünme kabiliyeti vardır. Yine de, osteoporozun çoğumuz için bir risk oluşturmasına rağmen, insanlar da farkındalık belki de olması gerektiği kadar çok yoktur.

Genellikle, bir osteoporoz hastası, hastalık gerçekten teşhis konana kadar herhangi bir belirti görmez. Bu noktada, hasta ileri aşamalarında olabilir ve bu nedenle hastalık bir kişinin hayatını sonsuza dek değiştirebilecek kemiklerle ilgili acı ve problemlere yol açar.

Vücudun uyarı işaretleri ve hastalığın gelişmesini nasıl önleyebileceğiniz dahil olmak üzere osteoporoz hakkında bazı bilgileri sizinle paylaşmamın faydalı olucağını düşündüm, aklımızda ne kadar bulunursa bizim açımızdan o kadar iyi. Aşağıdaki makaleyi okuyun ve arkadaşlarınızla paylaşın, onları da bilgilendirmiş olun.

Osteoporoz nedir?

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesine göre , osteoporoz, vücudun yerine daha fazla kemik dokusu kaybettiğinden daha iyi bir şekilde yerini almasıyla oluşur. Kemik kütlesi azaldığında, iskelet zayıflaşır ve kırılganlaşır, bu da şiddetli kırıkların artmasına neden olur. Osteoporoz meydana geldiğinde, vücut düzeltebilecekken daha fazla kemik dokusu kaybeder. Kemik kütlesi azaldığında, iskelet zayıflaşır ve kırılganlaşır, bu da şiddetli kırıkların artmasına neden olur.

Hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkan kemik kırıkları, bilek, kalça, omurga ve üst kollarda en yaygın olanıdır bu tüm iskeleti de etkileyebilir.

50 yaşın üzerindeki kadınlar ve 70 yaşın üzerindeki erkekler de osteoporoz oluşma riski daha yüksektir. En çok kadınlarda menopoza ulaştıkları zaman östrojen düzeylerinin azalmasıyla oluşur.

Sizi risk altında bırakabilecek diğer faktörler ise sigara içmek, aşırı alkol almak, hareketsiz veya uzun süreli kortizon enjeksiyonları kullanmaktır.

Sizin için aşağıda, kemik kütlesinin azalmış olabileceğine dair dört uyarı işareti listeliyoruz;

osteoporoz

Belirtiler

1. Kolayca kırılmış kemikler

“Sessiz” tabiatından dolayı, genellikle kolunuz veya bacağınız kırıldıktan sonra, osteoporoz  tamamen tesadüfen saptanabilir. Eğer normalde aşırı dercede zararlı olmayan şekilde, yanlışlıkla bir masaya ya da ayakta durma pozisyonundan düşmek gibi bir olaya rastlanma sonucu kemiğiniz kırılırsa, bu bir osteoporoz işareti olabilir.

2. Azaltılmış gövde yüksekliği

Bu açıdan boyunuza dikkat etmek ciddi anlamda önemlidir. Eğer birden fazla omurga birlikte sıkılırsa – bir osteoporoz sonucu – omurga şekil değiştirebilir ve kısala”bilir. Bir yıl içinde bir buçuk santimetre veya daha fazla uzunluk kaybederseniz, osteoporoz belirtisi olabilir ve kontrol edilmeniz gereklidir.

3. Kambur duruş

Aynı şekilde osteoporozun kısalmış boyuta da yol açabileceği gibi, kendi içinde durmuş veya kamçılanmış bir duruşa sahip olduğunuzda kendini gösterir.

4. Ani veya yoğun sırt ağrısı

Sırt ağrısı, elbette, birtakım şeylerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte eğer sadece ayakta durmak veya yürümekle daha da kötüleşen ani sırt ağrısına maruz kalırsanız, bu omurganızda osteoporozun neden olduğu küçük bir kırığın belirtisi olabilir. Bu durumda, öne eğilmek, eşyaları kaldırmak veya vücudunuzu bükmek daha zor olabilir.

sırt ağrısı

Nasıl önlenir?

Osteoporoz “sessiz hastalık” olarak adlandırılır çünkü birkaç yıl içinde tespit edilmesi zor olabilir ve kötüleşebilir. Ancak bu engellenemiceği anlamına gelmez.

İskeletinize hayatınız boyunca özen göstererek osteoporoz riskini azaltabilirsiniz. Yürüme, koşma veya spor yapma gibi temel egzersizler bu konuda size çok yardımcı olabilir.

Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir diyete sahip olmak da oldukça önemlidir . Süt ürünleri, brokoli, bezelye, fasulye ve ıspanak bu şeyler için iyidir.

Eğer endişe duyuyorsanız, osteoporozunuz olabilir ya da bir arkadaşınızın semptomlara dayandığını düşünürseniz,  bir doktora veya tıp uzmanına danışmak her zaman çok daha iyidir.

Gelecekte ağrı ve büyük zorlukları önlemek için, erken evrelerinde hastalığı tespit etmek ve tedavi etmek hayati derecede önemlidir. Umarım bu yazı farkındalığı artırmaya yardımcı olabilir!

Lütfen arkadaşlarınızla ​​paylaşın. Unutmayın, nedenleri ve semptomları hakkında bir fikri olan daha fazla insan, potansiyel olarak yardımcı olabilecek daha fazla insan demektir.