Bilim adamları El Kurutma Makinelerinin Neden Zararlı Olduğunu Açıkladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ellerinizi yıkadıktan sonra umumi tuvaletlerde sıcak hava kurutucularını kullanmanın çoğu zaman hijyenik olduğu düşünülür. Haklı olabilirsiniz fakat riski unutmamak gerek! Bilim adamları, el kurutucularını kullanmanın yeni yıkanmış ellerde çok fazla bakteri bırakabileceğini düşünüyor. Ve bizim için güvenli olmadığı ortaya çıktı.

Bilgecafe ekibi olarak bu bakteri tehdidini ve sonuçlarını sizinle paylaşmak istedik.

El kurutma makineleri etrafa çeşitli bakterileri yayar.

bakteri yayar el kurutma

El kurutma makinelerinin kullanımı kolay olduğu için son yıllarda tüm işletmelerde kullanılmaya başlandı. Kullanımı arttıkça da mikrop yayıp yaymadığı merak edilmeye başlandı. Bunu merak eden Connecticut Üniversitesi ve Quinnipiac Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farklı koşullardaki tuvaletlerin havasını alabilmek için birkaç numune kabı bıraktı ve daha sonra laboratuvarda kontrol etti.

Numune kapları, tuvaletlerde el kurutma makineleri kapalıyken 2 dakika içerisinde yaklaşık bir bakteri kolonisi biriktiği görülmüştür. Fakat el kurutma makinesi 30 saniye açık bırakıldıktan sonra kaplardaki durum değişti. Kaplarda biriken bakteri kolonisi sayısının 18-60 civarına çıktığı gözlemlenmiştir.

Diğer araştırmalar, bakterilerin büyük bir kısmının banyo havasından kaynaklandığını gösterdi. Çoğunlukla ayakkabı, cilt ve bağırsak mikropları görüldü. Genellikle ellerle dokunulan yüzeylerde deri bakterisi, zeminde ayakkabı bakterileri, yıkama kolları ve klozetlerde dışkı bakterileri tespit edildi.

tuvalet

İşiniz bittiğinde tuvaleti temizlemeden önce kapağı kapatmazsanız, mikropların yayılmasına  katkı sağlarsınız. Çünkü tuvaleti her yıkadığınızda, odaya bir dışkı bulutu ya da idrar bakterileri bulunur. Eğer kapak açıksa, bu mikropların tümü çantanıza, giysilerinize yerleşecek ve odanın çevresindeki yüzeyleri kaplayacaktır. Bu nedenle, en iyi fikir yıkamadan önce kapağı kapatmaktır.

Bu durumun ciddiyeti ne kadar?

kurutma2

El kurutma makinelerinin taze yıkanmış ellerimize mikropları dökse bile iyi haberler de var. Çalışmalar sırasında karşılaşılan mikropların çoğunun zararsız olduğu görüldü. Sağlıklı insanlarda ciddi hastalıklara neden olma ihtimalleri yok. Bazı durumlarda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek gibi bazı olumlu sonuçlar bile verebilir.

Fakat bağışıklık sistemi zayıf veya ciddi hastalıklardan kurtulanlar dikkat etmelidir. Bazı zararlı mikroplar da olabileceği için hastaneye gitmek yararlı olacaktır.

Alternatif olarak kağıt havlu kullanımı öneriliyor!

El kurutucuları kullanırken ciddi bir hastalığa yakalanma olasılığının küçük olduğunu unutmayın. Ancak bu şansı olabildiğince azaltmak istiyorsanız, kağıt havlu kullanın.  Ellerimizi kurutmanın daha hijyenik bir yolu gibi görünmektedir.

Bonus: Kağıt havlu kullanmanız için bir neden daha! Aşağıdaki el kurutma makinelerinin bazıları hiç temizlenmemiş gibi duruyor!

kurutma

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bizim için tuvalet kağıdı ve kağıt havlu yapımını en başından olmak üzere araştırınızsınız

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!