Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir Nasıl Bulaşır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık yetkilileri Çarşamba günü, Avrupa’da birkaç Maymun Çiçeği Virüsü vakası bildirildikten sonra, genellikle Afrika’nın bazı bölgelerinde bulunan bulaşıcı bir hastalık olan maymun çiçeğinin bir çok ülkeye ulaştığını doğruladı.

Mevcut salgınla ilişkili ilk vaka, 7 Mayıs’ta Birleşik Krallık’ta, hastalığa yakalandığına inanılan Nijerya’ya yakın zamanda seyahat eden bir kişide bildirildi.

O zamandan beri Portekiz’de 5 maymun çiçeği vakası doğrulanırken, İspanya’da 7 vaka tespit edildi.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir Ve Nereden Geldi?

Maymun Çiçeği Virüsü

Monkeypox (Maymun çiçeği virüsü), hayvanlar ve insanlar arasında yayılan mikropların neden olduğu, nadir görülen bir zoonotik hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, esas olarak batı ve orta Afrika’nın bazı bölgelerinde vahşi hayvanlar tarafından yayılan bir virüstür, ancak insandan insana bulaşma da gerçekleşebilir ve bazen enfekte bir kişi seyahat ettiğinde dünyanın diğer bölgelerine taşınabilir.

Virüsün iki çeşidi vardır: Batı Afrika suşu ve Orta Afrika suşu.

Birleşik Krallık’ta tespit edilen vakaların tümü, virüsün Orta Afrika türünden daha hafif olduğu düşünülen Batı Afrika türü olmuştur.

Maymun Çiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Maymun Çiçeği Hastalığı Belirtileri

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ne göre, maymun çiçeği hastalığının ilk belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, yorgunluk ve şişmiş bezlerdir.

İlk semptomlardan bir ila beş gün sonra, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılmadan önce bir döküntü ortaya çıkar.

NHS, önce kabarcıklara dönüşen kabarık noktalar olarak başlayan döküntünün genellikle su çiçeği ile karıştırıldığını söylüyor.

Edinburgh Üniversitesi Roslin Enstitüsü’nün kişisel immünopatoloji başkanı Profesör Neil Mabbott Perşembe günü Fortune’a yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık veya ABD gibi ülkelerde semptomların genellikle hafif olduğunu söyledi.

Ancak, belirli demografik özelliklerin daha şiddetli semptomlar geliştirme riskinin yüksek olup olmadığını belirlemek için şu anda yeterli veri olmadığını söyledi.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır

Hastalık genellikle enfekte bir hayvandan bir kişi ısırılırsa, kan veya diğer vücut sıvılarıyla temas ederse ya da et, deri, kürk gibi enfekte hayvan ürünlerini tüketip dokunduğunda bulaşıyor.

İnsandan insana bulaşma nadir olmakla birlikte, mümkündür.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkenin 7 Mayıs’ta ilk kez tek bir virüs vakası tespit etmesinden bu yana İngiltere’de dokuz maymun çiçeği vakası tespit etti.

İlk vakanın bildirilmesinden bir hafta sonra Londra’da iki virüs vakası tespit edildi, ancak yetkililer, bireylerin daha önce teyit edilen vakayla hiçbir bağlantısı olmadığını ve “enfeksiyonlarını nereden ve nasıl edindikleri araştırılıyor” dedi.

UKHSA, 16 Mayıs’ta dört ek vaka ve 18 Mayıs’ta iki vaka daha tespit etti.

Ortak temaslılar sadece yeni enfeksiyonların yarısından azı olduğu tespit edildi.

Son iki hastanın maymun çiçeğinin endemik olduğu bir ülkeyle hiçbir seyahat bağlantısı olmadığı için UKHSA, hastalığa toplumdan bulaşma yoluyla bulaşmalarının mümkün olduğunu söyledi.

Bu olasılığa rağmen, sağlık yetkilileri genel halk için riskin düşük olduğunu vurguladı.

Mabbott Fortune’a verdiği demeçte, “Bir bütün olarak panik yapmamalıyız – bu genel nüfus içinde COVID-19 gibi yayılan bir hastalık değil” dedi . “Maymun çiçeği insanlarda çok bulaşıcı değildir. Bulaşabilmesi için enfekte bir kişiyle çok, çok yakın temasa ihtiyaç var.”

Virüsün yalnızca kısa bir mesafede büyük damlacıklar yoluyla bulaştığını, ancak cilt lezyonlarıyla doğrudan temas veya bazen kontamine çarşaflar veya giysiler yoluyla da yayılabileceğini açıkladı.

Bath Üniversitesi’nde mikrobiyal patojenite profesörü olan Andrew Preston da insandan insana yayılmanın nispeten nadir ve zor olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

“Yani tartıştığımız bu güncel vakalar biraz şaşırtıcı” dedi.

“Kirlenmiş yataklardan veya enfekte olmuş bir kişinin derisinden hastalığı kapan insanlar oldu, bu yüzden virüsü almak için çeşitli yollar var, ancak yine de [genel olarak] oldukça yakın temas yoluyla bulaştığını düşünüyoruz.”

Preston, enfekte bir kişiyle geçirilen sürenin birinin virüsü kapma olasılığının az ya da çok olup olmadığının hala belirsiz olduğunu söyledi.

“Bunun nasıl yayıldığı konusunda hala bir gizem var. Muhtemelen fark edilmiyor – bu ilk düşündüğünüz şey değil ve bazı insanlar kızarıklığın biraz zona gibi olduğunu söylüyor” dedi.

İngiltere’de tespit edilen bazı vakaların birbiriyle hiçbir bağlantısının olmadığını görmenin endişe verici olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu durum, vakalar arasındaki bağlantıları oluşturan başka temaslar olduğunu gösterir” dedi. “Endişe verici olan şey: Epidemiyoloji, şu anda tanınmayan başka vakalar olduğunu gösteriyor. Toplumda başka vakalar olmalı.”

Maymun Çiçeği Virüsü Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Sağlık yetkililerine göre, Birleşik Krallık’taki en son maymun çiçeği vakaları ağırlıklı olarak gey veya biseksüel erkeklerde veya erkeklerle seks yapan erkeklerde bulundu.

Monkeypox (Maymun çiçeği virüsü) daha önce cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak tanımlanmamıştı, ancak İngiliz sağlık yetkilileri Çarşamba günü virüsün seks sırasında doğrudan temas yoluyla bulaşabileceğini söyledi.

UKHSA’nın baş tıbbi danışmanı Dr Susan Hopkins, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Eşcinsel ve biseksüel erkekleri, olağandışı döküntü veya lezyonların farkında olmaya ve endişeleri varsa gecikmeden bir cinsel sağlık hizmetine başvurmaya özellikle çağırıyoruz” dedi.

Mabbott’a “ Bunu göz ardı edemeyiz, ancak büyük olasılıkla çok yakın temastan kaynaklanıyor” dedi.

Preston şunları ekledi: “Maymun çiçeği, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmiyor – yani, cinsel temas yoluyla yayılmaya büyük ölçüde bağımlı bir şey. Burada bunu idda etmek için hiçbir sebep yok, ancak cildinizde potansiyel olarak bulaşıcı olabilecek bir döküntü varsa veya kontamine damlacıklar soluyorsanız, o zaman biriyle yakınsanız yayılabilir. Bu mutlaka gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu anlamına gelmez.”

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü?

Mabbott Perşembe günü yaptığı açıklamada, ölüm oranlarının iki suş arasında farklılık gösterdiğini söyledi.

Şu anda Avrupa ve ABD’de dolaşan Batı Afrika türü, %1 civarında bir ölüm oranına sahipken, Orta Afrika türünün kayıtlı ölüm oranı %10 civarındadır.

Mabbott Fortune’a verdiği demeçte, “Ölümcül olabilir ve yetersiz sağlık hizmetinin olduğu bir yerde büyük olasılıkla ölümcül olabilir” dedi .

Maymun Çiçeği Virüsünün Tedavisi Var Mı?

Mabbott, şu anda maymun çiçeği için bir tedavi olmamasına karşın, virüslerle ilişkili olduğundan geçmişte Afrika’da çiçek hastalığı aşılarının maymun hastalığına karşı koruma sağlaması için kullanıldığını kaydetti.

Ayrıca, başarılı bir yaygın aşı kampanyası, çiçek hastalığını on yıllar önce dolaşımdan yok etti, bu da nüfusun çoğunluğuna virüs için bir aşı verilmediği anlamına geliyor.

Preston, “Dünyanın çoğu çiçek hastalığına karşı aşılanmadı, bu yüzden çoğu insan maymun çiçeği virüsüne tamamen duyarlı olacaktır” dedi .

Mabbott, “Bu aşıyı yaklaşık 40, 50 yıldır kullanmıyoruz, bu nedenle şu anda etrafta dolaşan ve çiçek aşısının neden olduğu bağışıklığı olan çok az insan var,” dedi.

“Aynı şekilde, maymun çiçeğine karşı kullanımı onaylanmış herhangi bir antiviral tedaviden haberdar değilim. Yani bu araçlara sahip değiliz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!