Bilim Kurulu Üyesi Taşova Açıkladı Bu İllerimiz Daha Şanslı

iller2

Corona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, söz konusu virüs ile ilgili olarak sıcak illerin daha şanslı olduğunu belirterek “26 derecede ve nemli ortamda virüsün yaşamadığı, kırılacağı veya aktivitesinin azalacağı gibi bir beklenti var. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Adana’da virüs daha çabuk kırılabilir” dedi.

cov20

Bilim Kurulu üyesi Taşova: Virüse karşı bu iller daha şanslı

Tüm dünyayı hızlı bir şekilde yayılım gösteren corona virüs nedeniyle şuana kadar 32 binden fazla insan hayatını kaybetti. Türkiye’de ise son rakamlara göre 9 bin 982 kişiye virüs teşhisi konuldu.

iller

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde corona virüs salgını ile ilgili olarak birçok branştan öğretim üyesi bir araya geldi. Kritik kararların alınmasında öğretim üyelerinin bilgilerinden yararlanılıyor.

Corona virüs Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, yeni tip corona virüs olan Covid-19 ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“SİGARA İÇENLER VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT”

‘Sars’ ve ‘Mers’ gibi virüslerde daha önceki yıllarda dünyada etkili olmuştu. Ancak corona virüsünün ‘Sars’ ve ‘Mers’ virüsüne göre daha hızlı bir şekilde yayılım gösterdiğine vurgu yapan Taşova, virüsün sigara içen, kronik rahatsızlığı olan ve yaşça büyük kişilerde daha zararlı olduğunu belirtti.

sans

İnsan vücudundaki bağışıklık sisteminin virüse karşı savunmasının olmadığını ve hızlı bir şekilde yayılım gösterdiğini söyleyen Taşova sözlerine şu şekilde devam etti: “Sigara içenler, ekstra başka bir hastalığı olanlar daha fazla etkilendi. Hipertansiyon daha önceden bu tarz bir hastalıkta risk faktörü olarak alınmıyordu ama bu hastalık ile birlikte önemli bir risk faktörü olarak anılmaya başlandı.Şeker hastalığı da yine aynı şekilde o biraz daha risk faktörüydü önceki hastalıklarda ama bu hastalıkta riski üst seviyelere çıktı. Sigara içenler özellikle böyle oldu.” dedi.

“ELDİVEN YERİNE EL HİJYENİ”

Vatandaşların maske kullanmasını doğru bulduğunu belirten Taşova, eldiven kullanımı ile ilgili olarak yanlışlıklar olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Korunma önlemlerinde 2 temel korunma yolu ön plana çıktı. Birincisi sosyal mesafeyi korumak diğeriyse sık sık el yıkamak. Hasta insanların maske takması gerekiyor.Özellikle risk faktörü olan kişilerin maske takmasını önerebiliriz. Ortalıkla insanlar eldivenle dolaşıyor bunu son derece yanlış buluyorum.Eldiven ile insanlar kendisini koruduğunu sanıyor ama kendisini de korumuyor her yere dokunup el hijyenini ihmal ediyor. Eliniz ney ise eldivende o oluyor. Her yere dokunup sonra maskesini veya saçını düzeltiyor. O yüzden eldiven yerine el hijyeninin uygulanması son derece önemli.“ dedi.

covi

“HASTALARIMIZIN YANINA TAM DONANIMLI GİRİYORUZ”

Prof. Dr. Yeşim Taşova doktorların çalışma esnasında virüse karşı almış oldukları önlem ile ilgili olarak, “Bulaşıcılığı çok yüksek bir virüs olduğu için en ufak korunma önlemlerindeki aksama bulaşmaya neden oluyor. Bizler de sosyal mesafemizi koruyoruz, toplantılarımızı yapmayıp görüntülü konuşuyoruz, hastamızın yanına girerken tam donanımlı giriyoruz. Materyal alırken N-95 tipi maske takıyoruz” dedi.

“SICAK İLLERDE VİRÜS DAHA ÇABUK KIRILABİLİR”

kadi

Adana’da şehirlere daha güneyde olan şehirlerde sıcaklıkların yükselmesi ile virüsün yayılma hızının azabileceğini vurgulayan Taşova sözlerini şöyle sürdürdü:” 26 derecede ve nemli ortamda virüsün yaşamadığı, kırılacağı veya aktivitesinin azalacağı gibi bir beklentide var. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Bu yeni bir hastalık. Günler geçtikçe verilerimiz çoğalıyor. Ama şimdi ilk veriler buraya doğru gidiyor gibi. Belki Adana’da virüs daha çabuk kırılabilir. İnşallah öyle olur.”

“BAZI YERLERDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLANMALI”

Tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılım gösteren corona virüsü ile ilgili olarak sokağa çıkma yasağı kararı alınmasının doğru olacağını belirten Taşova sözlerine şu şekilde devam etti;” Bilim kurulu bilimsel verilere dayanarak tavsiye niteliğinde kararlar verir. Uygulayıcılar devlettir. Biz bütün önerilerimizde olduğu gibi bilgileri aktarıyoruz. Biz bile vakaları bakan bey açıklarken sizlerle aynı anda öğreniyoruz. Sokağa çıkma yasağı gibi kararlar devletin kararlarıdır. Kendi adıma söylemek gerekirse bizim gibi iç içe yaşayan toplumlar için bazı yerlerde sokağa çıkmanın kısıtlanmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. İtalya’ya bizim yapımıza çok benziyor. Biz yaşlılarımız ile yaşıyoruz. Yaşlı ve diğer kişilerin bu süreci ciddiye almamız gerekiyor. Atlatılması gereken bir süreç var ve bu sürede de yayılımı en aza indirgeyerek özellikle riskli gruplara bunun bulaşmasını engellemek istiyoruz.”

hastalar

“ZATÜRE OLAN GENÇLER VAR”

Corona virüsüne karşı gençlerinde dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Taşova,“Gençler hafif geçiriyor deniyor ama ağır geçirenlerde olabiliyor.Zatürre olan gençlerimiz var. Zatürreye bağlı olarak fibrozis dediğimiz akciğerde kalıcı hasar olup olmadığına da bakmamız gerekiyor. İleride bunun etkilerini göreceğiz” dedi.

yagmur

“BU HASTALIK HERKES İÇİN ÖNEMLİ”

Özellikle 50 yaş ve üstü kronik rahatsızlığı olanlar ve 30 yaş üstünde sigara içenlerin daha riskli olduklarının belirten Taşova konuşmasına şu şekilde devam etti:”Gençlerde özellikle altta yatan hastalığı varsa veya 30 yaşında sigara içiciyse ya da 50 yaşında diyabet, hiper tansiyon gibi rahatsızlıkları var ise bunlar riskli grup. Çin ve İtalya’daki verilerde gösterdi yaşlı veya altta yatan hastalığı bulunanlar sıkıntılı. Esas olan bu. Yaşlılarda 2 veya daha fazla hastalığı olanlar var.Bunlar tam bir risk faktörü olarak görülüyor. Gençlerinde dikkat etmesi gerekiyor. Bir de çok virüs yükü olunca ne oluyor bilmiyoruz. Bunlar daha sonra çıkacak. Herkes için önemli bu hastalık.

Coronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, her yaş grubunun virüs vakalarına karşı daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.